HaberlerKripto Para Haberleri

IMF başkanı, desteklenmeyen kriptoların iyi tasarlanmış merkez bankası dijital para birimleriyle eşleşmediğini söyledi

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, desteksiz kripto para birimlerinin ihtiyatlı bir şekilde tasarlanmış merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ile eşleşmeyeceğini söyledi.

Washington’daki Atlantik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “CBDC’ler ihtiyatlı bir şekilde tasarlanırsa, potansiyel olarak daha fazla esneklik, daha fazla güvenlik, daha fazla kullanılabilirlik ve özel dijital para biçimlerinden daha düşük maliyet sunabilirler” dedi.

Georgieva, “Doğal olarak değişken olan desteksiz kripto varlıklarıyla karşılaştırıldığında durum açıkça böyle. Ve daha iyi yönetilen ve düzenlenmiş sabit paralar bile istikrarlı ve iyi tasarlanmış bir merkez bankası dijital para birimiyle tam olarak eşleşmeyebilir.” Dedi.

Dikkatinizi Çekebilir: Sadece RBI’dan Rabi Sankar değil, bu koca kafalılar da kriptoyu sevmiyor

Geçen yıl kripto para birimleri ve dijital para çevresinde faaliyetlerle dolup taştı. Dünya çapındaki finans uzmanları ve kurumlar, blok zinciri teknolojisinin benimsenmesi ve paranın dijitalleştirilmesi konusunda beyin fırtınası yapıyorlar.

Uluslar dijital paraya geçişi tartışıyor

IMF tahminlerine göre, yaklaşık 100 ülke halihazırda dijital paraya geçişi müzakere ediyor. Küresel finansal düşünce kuruluşu tarafından yayınlanan bir raporda, Çin, İsveç ve Bahamalar da dahil olmak üzere altı ülkenin CBDC’yi ya zaten konuşlandırdığı ya da bunu yapmanın eşiğinde olduğu belirtildi.

Dolaşımdaki CBDC’ler

Çin dijital renminbisi (e-CNY olarak adlandırılır) milyarlarca yuan değerinde işlem gerçekleştiren 100 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir. Bahamalar’ın yerel CBDC’si olan Sand Dollar, bir yılı aşkın süredir dolaşımda. İsveç’in Riksbank’ı başarılı bir konsept kanıtı geliştirdi ve CBDC’ler etrafında teknolojinin uygulanmasının ve politika taslaklarının oluşturulmasının etkilerini değerlendirmeye hazır. Bu ülkeler ayrıca banka mevduatlarından gelen paranın CBDC’lere akmamasını sağlamak için CBDC varlıklarına sınırlamalar getirdi.

Peki ya Hindistan?

Hindistan ayrıca kendi CBDC’sini piyasaya sürme sürecindedir. Bütçe 2022-23 konuşmasında, Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) önümüzdeki mali yılda Dijital Rupi’yi tanıtacağını duyurdu.

IMF başkanının belirttiği gibi, “CBDC’lerle ilgili kavramsal tartışmaların ötesine geçtik ve şu anda deneme aşamasındayız. Merkez bankaları kollarını siliyor ve dijital paranın bit ve bitlerine alışıyor.” Her ekonominin farklı makroekonomik sorunları ele alması gerektiğinden, işleyiş coğrafyalar arasında önemli ölçüde farklılık gösterir. Bu nedenle CBDC’lerin “herkese uyan tek bir çözüm” olamayacağını söyledi.

CBDC’ler ve finansal katılım

CBDC’ler, herhangi bir ülkedeki finansal katılımı artırmada hayati bir rol oynamaktadır. Diğerlerinde, diğer yöntemler başarısız olursa, alternatif bir ödeme seçeneği veya geri çekilecek bir mod olarak da hizmet eder. IMF başkanı, merkez bankalarını uyardı ve onları CBDC’lerin konuşlandırılması yoluyla bölgeye özgü ekonomik sorunları çözmeye teşvik etti.

IMF Yönetim Kurulu Başkanı ayrıca kritik bir noktaya da değindi: CBDC ile işlem yaparken kullanıcıların finansal istikrarı ve mahremiyeti, böylece sağlam tasarımlara duyulan ihtiyacı garanti ediyor. Politika yapıcılar, dijital para birimlerinin benimsenmesi sırasında gizliliğin tehlikeye atılmamasını sağlamak için çerçeveyi doğru bir şekilde tasarlamalıdır. “Merkez bankaları, CBDC’lerin finansal aracılık ve kredi temini üzerindeki etkisini en aza indirmeye kararlıdır. Bu, ekonominin çarklarının sorunsuz çalışması için çok önemlidir.”

Georgieva denge anahtarı diyor

Son olarak, IMF başkanı finansal istikrar, yönetişim politikaları ve kalkınma arasında iyi bir denge sağlanmasının altını çizdi. IMF, CBDC’lerin geliştirilmesi ve benimsenmesinin özel oyuncular arasında yeni sinerjiler yaratacağına ve aralarında yakın ilişkiler geliştireceğine inanıyor. E-cüzdanların, CBDC dağıtım çerçevelerinin ve diğer işlem özelliklerinin gelişi yalnızca bir zaman meselesidir.
Georgieva, “Paranın tarihi yeni bir sayfaya giriyor. Ülkeler, yeni dijital para biçimlerini denerken, geleneksel para ve finansal sistemlerinin temel özelliklerini korumaya çalışıyorlar.” dedi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu