NedirRehber

ICO Nedir ?

ICO pazarı 2017 ve 2018’de gelişiyordu – ancak bu günlerde çeşitli faktörler nedeniyle token teklifleri için diğer yöntemler daha popüler.

Bir ICO Nasıl Çalışır ?

İlk bakışta, ICO’lar, şirketlerin borsada halka hisse satmaya başladığı ilk halka arzdan çok farklı değildir. Ancak , IPO’lar ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından düzenleniyor olsa da, kural olarak, ICO’larda bu düzenlenmemiştir ve bu nedenle birçok ICO jetonu, federal menkul kıymetler yasalarına uymadıkları için sıcak suya girmiştir. Diğer bir büyük fark ise, kripto jetonları satın almanın, şirkette sahiplik hissesine sahip olacağınız anlamına gelmemesidir.

Meşru ICO’lar için ilk adım, bir iş modeli tasarlamak ve blok zinciri teknolojisinin nasıl kullanılacağını keşfetmektir. Startup’lar, ICO yatırımcılarından veya risk sermayedarlarından erken geri bildirim isteyebilir.

Pek çok kitlesel satış, meşruiyetten yoksun oldukları için bu aşamada ivme kazanmak için mücadele ediyor – 2020’de, 2017’deki ICO çılgınlığından çok uzağız. Yeni token, sorun arayan bir çözüm olarak kabul edilebilir. Sosyal medyada hype eksikliği de para toplamayı imkansız hale getirebilir. Blockchain Basitleştirilmiş’e göre, 2018’de ICO projelerinin %53,3’ü token satışlarını kapatamadı.

Başarılı olan ICO projelerinin dijital varlıklarını kripto para borsalarında listelemeleri gerekecek. Ethereum, blok zincirinin akıllı sözleşme işlevi nedeniyle token satışları için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dolandırıcılık Tehlikesi

2017 yılında kamu hizmeti tokenlerini çevreleyen hype artarken, dolandırıcılar hileli ICO’ları elinde tutma fırsatı gördüler – ve ne yazık ki düzenleme eksikliği, birçoğunun bundan kurtulmayı başardığı anlamına geliyordu.

Bazı suçlular, gerçek olamayacak kadar iyi olan sanal para birimlerinden getiri sözü verdiler. Boksör Floyd Mayweather gibi ünlüler tarafından desteklenen ICO projelerinin bile daha sonra hileli olduğu ortaya çıktı.

Fintech’e yapılan diğer yatırımlar gibi, durum tespiti çok önemlidir. Bir ICO’yu desteklemeden önce kendinize şu soruları sorun: Teknik inceleme size ihtiyacınız olan her şeyi veriyor mu? Bu blockchain projesinin arkasındaki ekip güvenilir mi? Token satışının ilerleyişi hakkında şeffaf bilgi sağlanıyor mu?

SEC Kaslarını Esnetiyor

Amerika Birleşik Devletleri, meşru projeler için olup olmadıklarına bakılmaksızın, ilk madeni para tekliflerine karşı belirsiz bir bakış açısı benimsedi.

Popüler bir şifreli mesajlaşma uygulaması olan Telegram, Telegram Açık Ağı olarak bilinen yeni bir blok zinciri projesi için 2018’de bir ICO’da 1,7 milyar dolar topladı. Ancak geçen yıl SEC, şirketi token satışını kaydetmeyerek federal menkul kıymetler yasalarını çiğnemekle suçladı. Telegram o zamanda 18,5 milyon dolar para cezası ödemek ve yatırımcılara 1,2 milyar dolar iade etmek zorunda kaldı.

Tüm karanlığa rağmen, ICO’lar dünyasında bazı büyük başarılar elde edildi. Ethereum ve NEO, ilk madeni para teklifi yoluyla sermayeyi başarılı bir şekilde artırmayı başaran büyük isimlerden sadece birkaçı. Şimdi, ETH, piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimidir .

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu