Ekonomi HaberleriHaberler

Hong Kong Yetkilileri 155 milyon doların aklandığını tahmin ediyor

Hong Kong Gümrük yetkilileri , şehirdeki turunun ilk operasyonunda , kripto para birimine dayanan yasadışı bir kara para aklama sendikasına karıştığı iddia edilen dört kişiyi tutukladı.

South China Morning Post’a göre, sendika 15 aylık bir süre içinde toplam 1.2 milyar HK$ (155 milyon$) tutarındaki fonları akladı. Bu toplamın 880 milyon HK doları (113 milyon dolar) kripto para birimindeydi ve 40 ayrı kripto cüzdanı kullanıldı. 

Popüler ancak tartışmalı stablecoin Tether (USDT), plan için etkili oldu ve rapora göre, fonların %60’ından fazlası, kripto dostu ada şehir devleti Singapur’daki hesaplar aracılığıyla aktarıldı. 

Hong Kong müfettişleri, fonların nihai alıcılarını izlemek için Singapur’daki yetkililerin yardımına başvurduklarını söyledi. Sendika liderine ve paravan şirketlerine ait banka hesaplarında yaklaşık 20 milyon HK$ donduruldu.

Hong Kong gümrük birliği kıdemli şefi Mark Woo Wai-kwan, kod adı “Coin Breaker” olan operasyonun “işlem katmanlarından geçen fonları içerdiğini” söyledi. Paranın kaynağını gizlemek tipik bir kara para aklama taktiğidir.”

Düzenleyiciler kripto aklama konusunda çemberin içine giriyor

Hong Kong operasyonu, yetkililerin bölgede benimsediği daha katı önlemleri vurguluyor.

Hong Kong operasyonu, yetkililerin bölgede benimsediği daha katı önlemleri vurguluyor.

Kamu Güvenliği Bakanlığı’na göre , Çin polisi Mayıs ayındaki bir baskıda dolandırıcılıktan elde edilen yasadışı gelirleri aklamak için kripto para kullandığından şüphelenilen 1100’den fazla kişiyi tutukladı .

Ve Kasım ayından bu yana, yaklaşık 100 kişi, işlemleri gizleyen tezgah üstü ticaret (OTC) masaları aracılığıyla 30 milyon doların üzerinde para aklamak için Tether kullanmaktan mahkum edildi .

Woo, Hong Kong gümrüklerinin daha fazla suçla mücadele etmek ve şehrin uluslararası bir finans merkezi olarak konumunu korumak için diğer kolluk kuvvetleri ve düzenleyici kurumlarla işbirliği yapacağını da sözlerine ekledi.

Tarihsel olarak, Hong Kong bu rolde Asya’da baskın olmuştur. Ancak son zamanlarda, Çin’in eski İngiliz kolonisini Pekin’in yörüngesine sokmaya yönelik giderek artan saldırgan tutumu sayesinde Singapur, Asya’nın yeni finans merkezi olarak ortaya çıktı.

Singapur hükümeti tarafından 2020’de uygulamaya konulan Ödeme Hizmetleri Yasası, ödeme sistemlerini ve dijital ödeme belirteci hizmetlerini düzenler ve dijital hizmet sağlayıcıların lisans başvuruları onaylanana, reddedilene veya geri çekilene kadar çalışmasına izin verilir. 

Singapur’un Parasal Hizmetler Otoritesi’nden (MAS) “Kripto para birimi ve dijital token alanı, yenilikçi teknolojilerin kullanılması ve yeni iş modellerinin uygulanması sonucunda hızlı değişiklikler görüyor” dedi. “Bu faktörler yeni ve ortaya çıkan risklere yol açabilir ve MAS bu alandaki gelişmeleri yakından izliyor.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu