Kripto Para HaberleriNedirRehber

Hodl, Fork ve Diğerleri: Bilmeniz Gereken 44 Kripto Para Birimi Terimi

Kripto para birimlerine bugün başlamak için bilmeniz gereken bazı temel terimleri burada bulabilirsiniz. Bazıları bitcoin ve ethereum'a özel olsa da, çoğu buradaki diğer terimler tüm kripto para birimleri için geçerlidir.

  • Diğer herhangi bir varlık gibi, kripto para dünyasının kendisi de yeni başlayanların bilmediği terminolojilerle doludur.

Kripto meraklıları tartışma forumlarında bu tür terimlerle tartışmayı severler ve bunlara rastlamak kafa karışıklığına yol açabilir.

Karışıklık olasılığını azaltmak ve kripto para birimi ile ilgili terimleri tanımak için buradayız.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto Para Haberleri

1. MADENCİLİK

Madencilik, kripto para biriminde çok hayati bir amaca hizmet eder. Dolaşıma daha fazla kripto para birimi oluşturmanın ve eklemenin yolu budur.

Başka bir deyişle, para birimini “basma” yöntemidir.

 

Ayrıca işlemler burada doğrulanır ve blok zincirine eklenir. Madencilik sürecinde satın almak için herhangi bir para harcamak zorunda kalmadan Cryptocurrency kazanabilirsiniz.

Madenciler çok sayıda madencilik para birimi kazanabilir.

2. ASIC MADENCİ

Para birimlerini, herhangi bir normal dizüstü bilgisayar veya masaüstünün madenciliğinden daha kolay ve daha hızlı bir şekilde çıkarma yöntemidir.

ASIC, Uygulamaya Özel Entegre Devre anlamına gelir. Sadece bir görevi yürütmek için oluşturulmuş bir çiptir.

Bu görev, matematik problemlerini çözmekten başka herhangi bir süreci işlemeye kadar her şey olabilir. Her ne kadar son yıllarda madeni paralar ASIC ile madenciliği mümkün kılacak şekilde yapılıyor.

3. BLOCKCHAIN

Blok zinciri, dijital defterin oluşturulmasını mümkün kılan bir veri sistemidir. Merkezi olmayan bir ağda işlemlerin dijital defterinin oluşturulmasına izin verir.

Değiştirilemeyen verileri bloklar halinde dijital olarak kaydeder. Ağ, kriptografi yardımıyla korunur ve etkinleştirilir. Kriptografi, kullanıcıların defterle etkileşim kurmasına yardımcı olur.

Blockchain, herkesin görebilmesi için yeni kayıtlar ve veriler eklenmeye devam ettikçe büyümeye devam ediyor.

4. BLOCK

Bunlar, ağ ile ilgili verilerin sonsuza kadar saklandığı defterdeki önemli sayfalardır. Blokta depolanan verileri değiştiremeyiz. Bloklar bu nedenle temelde değiştirilmemiş verileri depolayan dosyalardır.

5. BLOK YÜKSEKLİĞİ

Zincirin ilk bloğuna genesis bloğu denir.

Blok yüksekliği, zincirdeki genesis bloğundan önce gelen blok sayısıdır. Genesis bloğundan önce hiçbir şey olmamasına rağmen, yüksekliği her zaman sıfır olacaktır.

Şimdi soru ortaya çıkıyor: Blok yüksekliğinin önemi nedir?

Her 10 dakikada bir bitcoin çıkarıldığını varsayalım. Daha sonra blok yüksekliğini kullanarak zamanla ilgili belirli bir önemi bulabiliriz.

6. BLOK ÖDÜLÜ

Blok ödülü, bir blokla ilgili bir matematik problemini çözmek için veya ayrıca hashing için tahsis edilen ödüldür. Madenci, yeni bir blok madenciliği için bir ödül alır.

Ödül, onlara belirli bir miktarda madeni para verilen bir blok şeklindedir. Bitcoin madencileri, yeni blok madenciliği için ödül olarak 12,5 bitcoin alırlar veya ödül olarak yaklaşık 150000 dolar alırlar.

Bitcoin ilk oluşturulduğunda blok ödülü 50 bitcoin idi ve şimdi 12,5 bitcoin. Ödül, her 210000 bloktan sonra yarıya indirilir.

Bu, bitcoin fiyatlarını artırmaya devam etmek için fiyat talep teorisine uygundur.

7. ADRES

Tıpkı ev adresimiz gibi kripto para birimlerinin de ev adresleri vardır.

Temel olarak, para biriminin gönderilebileceği, alınabileceği veya tutulabileceği konumdur. Bunlar uzun alfasayısal karakter dizileridir.

Bu A123efhgloe343hsagd gibi bir şey olacaklar.

Bu para birimi adresiyle ilgiliydi. Bir para birimi sahibinin işlemi doğrulaması veya kabul etmesi için gerekli olan bir cüzdan adresi de vardır.

8. (NODE) DÜĞÜM

Bir bitcoin ağına bağlı bir bilgisayar düğüm olarak bilinir. İşlemleri doğrulayarak ve ileterek ağı destekler ve ayrıca blok zincirinin tam bir kopyasını alır. Katılımın üç yolu vardır.

Birincisi, Hafif Müşteri. Katılım, blok zincirinin sığ bir kopyasını tutarak mümkündür. İkincisi, Tam Düğümdür.

Tam bir düğümde katılım, bir blok zincirinin tam kopyasını tutarak gerçekleşir.

Ve son katılım yöntemi, işlemleri doğrulamaktır ve bu, madencilik olarak bilinir.

9. P2P

Temel olarak, p2p eşler arası anlamına gelir.

Bunun anlamı, her bir eşin başkaları için bir sunucu gibi davranacağı bir bilgisayar ağ mimarisi olarak hareket edeceğidir.

Her eş eşit ayrıcalıklara sahip olacaktır. Bireylerin doğrudan etkileşimini destekler ve blok zincirini merkezsizleştirerek bu işlemleri daha kolay ve daha hızlı hale getiren bir aracıya ihtiyaç yoktur.

Eşler arası, daha kolay ve daha hızlı süreci için blok zincirine mantıklı bir uyum gibi görünüyor.

10. DAĞITILMIŞ VE MERKEZİ MUHASEBE (DISTRIBUTED AND CENTRAL LEDGER)

Dağıtılmış bir defter, birden çok ağ ve CPU’ya yayılmış verileri paylaşmak, çoğaltmak ve senkronize etmek için yapılan bir anlaşmadır.

Merkezi bir defter senkronize edilir ve verileri çoğaltır, ancak dağıtılmış defterin aksine tek bir ağ veya kişi tarafından kontrol edilir.

11. ONAY

Blockchain işleminin ağ tarafından doğrulanmasıdır. Onaylanmış bir işlem geri alınamaz.

12. Bitcoin

Hepimiz bitcoinin ne olduğunu biliyoruz. Yeni başlayanlar için, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan ilk kripto para birimidir. Ama kesinlikle bitcoin için çok daha fazlası var.

Bitcoin, diğer değişim araçlarının yaptığı gibi merkezi otoritelere güvenmek yerine, oluşturulmasını ve yönetimini kontrol etmek için kriptografi kullanan bir değişim aracı olarak çalışmak üzere tasarlanmış bir dijital kaynak olan bir kripto para birimidir.

Basit bir dille, bitcoin dijital bir para birimidir.

 

Basılacak fatura veya basılacak madeni para yok. Merkezi değildir ve onu kontrol eden hiçbir hükümet, kurum (banka gibi) veya başka bir otorite yoktur.

Sahipler anonimdir ve bitcoin alıcıları ve satıcıları şifreleme anahtarları aracılığıyla birbirine bağlar.

Ve köklü bir para birimi gibi yukarıdan aşağıya doğru verilmez, bunun yerine bitcoinler internete bağlı güçlü bilgisayarlar tarafından çıkarılır.

13. ALTCOIN

Bitcoin dışındaki herhangi bir kripto para birimi Altcoin olarak bilinir.

Alternatif para birimidir.

Musluk adı verilen bir teknik kullanılarak başlatıldı. Uzun bir altcoin listesi var ve bunların çoğu bir yatırım varlık sınıfı olarak iyi gidiyor.

14. (WHITEPAPER) BEYAZ KAĞIT

Kripto para biriminin tüm protokollerini içeren bir belgedir.

15. HODL

Kripto para alanında hold yerine Hodl kullanılmaktadır.

Bu, para birimini satmamak veya satın almamak ve bir alım veya satım sinyali görünene kadar belirli bir süre tutmak anlamına gelir.

Bu birileri tarafından yapılan bir yazım hatasıydı ve o zamandan beri tutma yerine hodl olarak kullanılıyor.

16. FOMO ve FUD

FOMO, başkalarının sahip olabileceği ödüllendirici deneyimleri kaçırma korkusudur.

FUD, Korku, Belirsizlik ve Şüphe anlamına gelir.

Bunlar, bir para biriminin fiyatını düşürmek için kasıtlı olarak dağıtılır. İnsanlar, söylentilere ve spekülasyonlara dayanarak bir madeni para satmaya başlar.

17. SATOSHI

Adını bitcoin’in mucidinden alan Satoshi, işlemler için kullanılabilen en küçük kripto para birimidir.

Yaklaşık 0.00000001 Bitcoin’dir.

18. (EXCHANGE) DEĞİŞİMLER

Borsalar, kullanıcılar ve ağlar arasında parayı ve kripto para birimini taşıyan aracılardır. Bunlar merkezi organlardır.

19. (WALLET) CÜZDAN

Kripto para birimlerinin depolandığı, gönderildiği veya alındığı dijital adres. Özel anahtar aracılığıyla erişilebilir.

İki tür cüzdan vardır: Yazılım cüzdanı ve Donanım cüzdanı.

Yazılım cüzdanları kripto paraları bilgisayarlarda yazılım dosyaları olarak saklarken, donanım cüzdanları kripto paraları en güvenli şekilde saklayan cihazlardır.

Kağıt cüzdan olarak bilinen başka bir cüzdan türü daha vardır. Bunlar, altcoin’i kağıt çıktının fiziksel bir parçası olarak saklar.

20. (INITIAL COIN OFFERING) İLK PARA TEKLİFİ (ICO)

Hepimiz bir IPO’nun (İlk Halka Arz) ne olduğunu biliyoruz. Bir ICO, tıpkı IPO’lar gibi, yatırımcılara yeni paralar sunar.

Bir kripto para projesi herhangi bir nedenle fon toplamak istiyorsa, ICO aracılığıyla halka belirli bir fiyattan bir madeni para sunar.

21. TOZ İŞLEMLERİ (DUST TRANSACTIONS)

Bu tür işlemler, az miktarda bitcoin için blok zincirinde yer kaplar. Küçük bir miktar kripto para biriminin satın alınması veya satılmasıdır.

22. AKILLI SÖZLEŞME (SMART CONTRACT)

Akıllı sözleşme, gerçek dünya sözleşmesine benzer.

Bir blok zincirinde depolanan ve belirli bir dizi operasyona sahip, değiştirilmemiş bir anlaşmadır. Akıllı bir sözleşme bir kez imzalandıktan sonra asla değiştirilemez.

 

Bunlar, para transferi veya arazi hakları gibi belirli şeylerin doğrulanması durumunda karşılanması gereken kriterlerdir. Bunlar, para akışını yönlendiren kodlanmış ve otonom olarak yürütülen işlemlerdir.

23. ÇATAL (FORK)

Çatal, paylaşılan geçmişe sahip olacak blok zincirinin iki versiyonunu oluşturmak için kripto para biriminin yazılımını değiştirmenin bir yoludur.

Alternatif bir versiyonunu yarattığı için mevcut blok zincirinin kalıcı bir ayrışmasıdır.

Fork’un varlığı, %51 saldırısının oluşması veya programdaki bir hata gibi bazı şeylere bağlıdır. %51 saldırısının ne olduğunu düşünüyor olmalısınız ama merak etmeyin yakında bu saldırıyla karşı karşıya kalacağız.

Çatal ayrıca, madeni paranın geliştiricileri sistemde önemli değişiklikler oluşturup eklediğinde ortaya çıkar. Başarısı, bloğun yüksekliğine göre belirlenecektir.

24. %51 SALDIRI

Ağ üzerindeki bilgi işlem gücünün yarısından fazlası tek bir kişi veya grup tarafından işletiliyorsa bu durum %51 saldırısı olarak adlandırılır.

Bu, bireye veya gruba ağ üzerinde tam kontrol sağlar.

25. ORPHAN BLOK

Blok zincirinin bir parçası olmamasına rağmen, bir zamanlar çatalın bir parçasıydı ama şimdi atıldı.

26. SERT (HARD)  & YUMUŞAK (SOFT) ÇATAL

Hard Fork, blok yapısını değiştirerek bitcoin’in zorluk kurallarını değiştirir. Önceden geçerli bir bloğu geçersiz kılabilen ve bunun tersini yapabilen bir protokol değişikliğidir.

Soft fork ise önceden geçerli olan blokların veya işlemlerin yazılım protokolünü değiştirir ve geçersiz kılınır.

Yumuşak çatal, yeni bloklar geçerli olarak tanınacağından geriye dönük uyumludur.

27. MARJ TİCARETİ

Marjin Ticareti ayrıca ticaretinizin yoğunluğunu büyütmenize de olanak tanır. Ticaretin riskini arttırdığı için riskli bir tekliftir. Yatırım yapmak için kredi almak gibi.

 

Risk ve getiri bir araya geldiğinden bu işlem daha fazla getiri ile sonuçlanacaktır.

28. BOĞA BEKLENTİLERİ

Yatırımcılar fiyatların önümüzdeki dönemde artmasını beklediğinde, duygular yükselişe geçiyor.

Yükseliş beklentileri bir gün için olabilir, yani bir tüccar gün içi bazda işlem yapıyorsa veya beklentiler uzun bir süre için de olabilir.

29. AYI BEKLENTİLERİ

Benzer şekilde, yatırımcılar fiyatların önümüzdeki dönemde düşmesini beklediklerinde düşüşe geçerler.

30. AY (MOONING) DÖNÜŞÜ

Mooning, para biriminin fiyatı büyük ölçüde değiştiğinde gerçekleşir.

31. BALINA (WHALE)

Bir birey veya grup, büyük miktarda kripto para birimine sahip olduğunda balina olarak kabul edilir.

32. YARIMLAMA (HALVING)

Bu makalenin başlarında tartışıldığı gibi, bitcoin’in blok ödülü, her 210000 bitcoin’den sonra yarıya iner.

Benzer şekilde, her dijital para birimi için olur, ancak yarıya indirildikten sonraki değer farklı madeni paralar için değişebilir.

Belirli bir jeton miktarından sonra blok ödülündeki bu azalma süreci, yarıya inme olarak bilinir.

33. HASH & HASH ORANI

Hash, daha kısa uzunlukta çıktı üretmek için değişken verileri alan karmaşık ve rastgele matematiksel formüldür.

Hash Rate, problemin çözüldüğü ve bir bloğun keşfedildiği orandır. Daha yüksek hash oranları oluşturabilecek araçlar var.

34. İMZA

Birisi kimliğini kanıtlamak isterse, bunu imza olarak bilinen matematiksel bir işlemle yapmalıdır.

Kimlik, özel anahtar kullanılarak kanıtlanır. İmzaların matematiksel olarak üretilmesi imkansızdır ve kullanıcıya aittir.

35. ÇOKLU İMZA

İşlemler için ekstra bir güvenlik katmanı eklemek için oluşturuldu. Blok zincirine kaydedilmek için birden fazla kullanıcının işlemi imzalaması gerekir.

36. DDOS

DDOS veya Dağıtılmış Hizmet Reddi, bir hedefin kaynaklarını tüketmek için çok sayıda bilgisayar kullanan bir saldırı biçimidir.

37. ÇEVRİMDIŞI DEPOLAMA

Bu, bilgisayarla bağlantısı kesilebilen ve ayrıca çıktısı alınabilen ve bir kağıt cüzdanda saklanabilen harici bir sürücüde kripto para birimini saklamanın bir yoludur. Geri döndürülemez ve izlenemez.

 

38. ÖZEL ANAHTAR

Belirli bir cüzdana erişim sağlayan bir anahtardır.

Özel anahtarlar, sahibine cüzdanın bakiyesini harcama hakkı veren adresin değerine sahiptir ve bu nedenle özel anahtarların kimseye ifşa edilmemesi gerekir.

Özel anahtar ayrıca kişinin imzasını doğrulamaya ve eşleşmeyi doğrulamaya yardımcı olur.

39. KAMU ANAHTARI

Açık anahtar, herhangi bir tarafın bir mesajı şifrelemek için kullanabileceği bir şifreleme anahtarıdır. Birden çok kullanıcı arasında paylaşılır.

40. KAVRAMIN KANITLANMASI (PROOF OF CONCEPT)

Kavram Kanıtı, bazı kavram veya teorilerin kullanılabileceğinin farkına varılmasıdır ve bu nedenle, bunları doğrulamak için bir fikir veya yönteme ihtiyaç vardır.

41. İŞİN KANUNU (Proof of Work)

Proof of Work, madenciliği hesaplamanın gücüne bağlar.

İş kanıtı, belirli gereksinimleri karşılamak için maliyet ve zaman tüketimi açısından üretilmesi zor olan bir veri parçasıdır.

Bir iş kanıtı üretmek, düşük olasılıkla rastgele bir süreç olabilir, bu nedenle geçerli bir çalışma kanıtı oluşturulmadan önce ortalama olarak çok fazla deneme yanılma gerekir. Bitcoin, Hashcash çalışma kanıtını kullanır.

Başlangıçta DDOS saldırılarını önlemek için tasarlandı. Üretimi çok maliyetlidir. Kanıtlayıcıdan belirli bir miktarda hesaplama işi yapmasını ister.

42. HİSSE KANITI (Proof of Stake)

Proof of Stake, çevre dostu bir yaklaşım ve PoW’a alternatif olarak kabul edildi.

Kanıtlayıcının bir miktar para veya hisse sahibi olduğunu göstermesini gerektirir.

43. KISALTMA & ŞİŞLEME

Kısaltma, para birimini satarak ve daha sonra fiyatların düşük olduğu daha sonraki bir aşamada satın almayı umarak kar elde etme yöntemidir.

Şilin, birinin başka bir dijital para biriminin reklamını yaptığı bir süreçtir.

44. TAHKİM

Farklı borsalarda kripto paranın fiyatlarındaki farklılıklardan faydalanarak kâr elde etme sürecidir.

Yukarıdaki terimlerden bazıları tüm kripto para birimleri için geçerli olsa da, bazı terimler yalnızca belirli madeni paralara özeldir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu