DeFi HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

HMRC, İngiltere’deki DeFi Vergilendirmesini Ele Almak İçin Kripto Varlık Kılavuzunu Güncelledi: DeFi Haberleri

HMRC, İngiltere'deki DeFi Vergilendirmesini Ele Almak İçin Kripto Varlık Kılavuzunu Güncelledi: DeFi Haberleri

Cryptoassets el kitabı , HMRC’nin kripto para piyasası genişledikçe ve geliştikçe güncellenen kılavuzunun resmileştirilmiş halidir. 2 Şubat 2022’de Majestelerinin Gelir ve Gümrük İdaresi, merkezi olmayan finansın vergi muamelesini özetlemek için kripto para birimi kılavuzunu güncelleyerek borç verme ve stake etmeye odaklandı.

Güncellenen kılavuza ve ‘Merkezi Olmayan Finansman: Borç verme ve stake etme: Gelir vergisi: DeFi kredisi verme: Getiri niteliği’ başlıklı bölüme göre:

“Bir kişi (“borç veren”), belirteçlerin kontrolünü başka bir kişiye (“borç alan”) devreder. Transferin gerçekleştiği anda, borç veren, borç alanın krediyi karşılamak için gelecekte bir seferde eşdeğer miktarda tokenin kontrolünü borç verene devretmesini talep etme hakkını elde eder”.

“Bir kişi (“likidite sağlayıcı”) belirteçlerin kontrolünü bir DeFi ödünç verme platformuna devreder. Bu tür bir işlem, “stake etme” veya “likidite sağlama” olarak adlandırılabilir. Transfer gerçekleştiği anda, DeFi ödünç verme platformu bir veya daha fazla farklı tokenin kontrolünü likidite sağlayıcısına devrediyor.”

Şu anda, DeFi kredi platformları için vergi sonuçlarının belirlenmesini belirsiz hale getiren yasal bir çerçeve bulunmamaktadır. Kılavuzda yapılan güncelleme bunu kabul eder ve bir DeFi kredisinin/stkinginin yapılması ve geri ödenmesinin onu Sermaye Kazançları Vergisine veya bir ticaretin yürütülmesinin bir parçasıysa Gelir Vergisine tabi borçlandırılabilir bir varlık haline getirebileceğini not eder.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto’yu Kurtarmanın İlk Adımları mı? – Kripto Haberleri

Ek olarak, güncelleme “ kredi veren/likidite sağlayıcısı tarafından alındığında getirinin (bkz).

Global Digital Finance’te Düzenleyici İşler EMEA Direktörü Lavan Thasarathakumar şunları kaydetti:

“İngiltere’nin gelişen DeFi alanına hızla yanıt verdiğini ve bu alan hakkında yorum yapan ilk kişilerden biri olduğunu görmek cesaret verici. Bu güncellemeden açıkça anlaşılan, HMRC’nin gözünde mevcut mevzuatın nasıl uygulanacağına dair bazı rehberlik sağlamak için DeFi’nin nasıl çalıştığını anlamak için çok fazla çalışma yapıldığıdır. Güncelleme, belirli durumlarda DeFi kredi alanındaki tüketici yolculuğunda çok fazla sürtüşme olacağını vurguluyor.

Thasarathakumar ekledi:

“GDF, kılavuzdaki güncelleme konusunda HMRC ile iletişim halindeydi ve zamanı gelince endişelerini özetlemek için topluluğu HMT ile bir tartışmaya davet edecek.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu