HaberlerKripto Para Haberleri

HM Hazine, Yanıltıcı Kripto Reklamlarına İlişkin Yeni Mevzuat Önerdi

HM Hazine, Yanıltıcı Kripto Reklamlarına İlişkin Yeni Mevzuat Önerdi

İngiltere hükümetinin ekonomi ve maliye bakanlığı olan Majestelerinin Hazinesi, bugün kripto alanında yanıltıcı reklam ve promosyonların zorluğunu ele alacak düzenleyici mevzuat oluşturma yollarını araştırdığını duyurdu.

Bakanlığa göre, bu tür materyallerin “adil ve net” olmasını sağlamak için kripto para birimleri ve kripto varlıklarıyla ilgili içeriğe sahip reklamlar “diğer finansal reklamlarla uyumlu hale getirilmelidir“. Bakanlık, mevzuat için belirlenen yeni kuralların tüketicinin korunmasını artırırken aynı zamanda yeniliği teşvik etmek için belirlendiğini iddia ediyor.

FCA tarafından gerçekleştirilen son tüketici araştırması, Birleşik Krallık’ta yaşayan yaklaşık 2,3 milyon kişinin muhtemelen kripto varlıklara sahip olduğunu gösterdi, ancak bu sayı yükselirken, kriptonun gerçekte ne ve nasıl çalıştığını anlama derecesi düşüyor. Bu, kripto kullanıcılarının ve yatırımcıların bu tür dijital varlıkların taşıdığı riskleri tam olarak anlamadıklarını ve bu nedenle yatırımlara karar vermek için uygun bilgilerle sunulmamış olabileceğini öne süren çalışmanın anlayışına yol açtı.

Dikkatinizi Çekebilir: Peckshield, Crypto.Com Hackinin 15 Milyon Dolar Kripto Para Çalındığı Bildirdi

“Kripto varlıklar, insanlara işlem yapmak ve yatırım yapmak için yeni yollar sunarak heyecan verici yeni fırsatlar sağlayabilir – ancak tüketicilere yanıltıcı iddialarla ürünler satılmaması önemlidir. Tüketicilerin korunmasını sağlarken aynı zamanda kripto varlık piyasasının yeniliğini de destekliyoruz.” diyor Maliye Bakanı Rishi Sunak.

Bakanlığın bu yasaya başvurma kararı, bugün yayınladığı bir istişare yanıtına dayanıyordu. Yanıt, esas olarak, Finansal Davranış Otoritesi (FCA) tarafından belirlenen aynı kural ve sınırlamalara tabi olarak, finansal promosyonlar (hisse senetleri, hisse senetleri ve sigorta ürünleri dahil) kapsamında kripto varlıklar için tüm reklam ve tanıtım materyallerini kategorize edecektir.
Yeni kurallar, kuralın uygulandığı yatırımları ve faaliyetleri açıklayan ve listeleyen mevcut Mali Teşvik Emri’nde değişiklik yapılmasını gerektirecektir. İhtiyati Düzenleme Kurumu (PRA), FCA ile birlikte, finansal ürünleri tanıtan veya yaratan işletmeleri denetlemek ve yetkilendirmekle görevlidir. Bu düzenleyici kurumlar, uygulamalarını 2000 tarihli Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası kapsamında yönetir.

Bakanlığın ilk değerlendirmelerine göre, mevcut FCA kurallarını tamamlayıcı bir önlem olarak önerilen mevzuatın tamamlanması ve yayınlanmasıyla yaklaşık altı aylık bir geçiş dönemi başlayacak.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu