Bitcoin HaberleriBlockchain HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Hindistan’daki milliyetçi örgüt, hükümet düzenlemeyi daha fazla geciktirdiği için Bitcoin yasağı çağrısında bulundu

Hindistan’daki milliyetçi bir örgüt, hükümeti Asya ülkesinde dijital para birimlerini yasaklamaya çağıran bir kararı onayladı. Swadeshi Jagran Manch (SJM), dijital para birimlerinin finansal piyasalar için bir tehlike oluşturduğuna ve kara para aklama da dahil olmak üzere yasa dışı faaliyetlerin bir yatağı olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, herhangi bir yasama, beklenenden birkaç ay daha uzun sürecek ve içerdekiler, parlamentonun daha acil konulara odaklanmak için dijital para düzenlemelerini ertelediğini ortaya koyacak .

SJM, 1991’de kurulmuş bir ekonomik ve kültürel örgüttür. Hindistan hükümeti üzerinde büyük bir etkiye sahip olan, Hintli sağcı, milliyetçi bir paramiliter örgüt olan Rashtriya Swayamsevak Sangh’a bağlıdır. Hint ekonomisi üzerinde odaklanan, SJM çoğu konularda milliyetçi bir tutum alır o arar olarak yerel firmaların korumak için. TikTok ve Huawei gibi Çinli teknoloji firmalarına karşı lobi yaptı, veri yerelleştirme çağrısında bulundu, e-ticaret devleri için daha katı kurallar için baskı yaptı ve daha fazlası.

Dijital para birimleri, SJM’nin karşı olduğu uzun bir faaliyetler listesine katıldı. Kuruluş geçtiğimiz günlerde Narendra Modi hükümetinin Hindistan’da dijital para birimlerinin satın alınmasını, satılmasını, yatırım yapılmasını veya depolanmasını yasaklamasını talep eden bir kararı onayladı.

Bir son görüşmede geçti edilen kararda, örgüt belirtilen “Hükümet dışarı haklı satın alma, satış, yatırım ve aksi Hindistan’da herhangi bir kişinin ikamet tarafından cryptocurrencies uğraşan yasak olmalı.”,

Bu yasayı ihlal edenler, SJM’nin önerdiği mali cezalar veya hapis cezaları veya her ikisi ile karşı karşıya kalmalıdır.

Ayrıca, SJM’ye göre dijital para birimleri çok fazla spekülasyon ve fiyat oynaklığı yaşıyor. Finansal piyasaya entegre edilmesine izin verilirse, etkisi çok büyük olabilir, dedi. Yasallaştırılırlarsa, kara para aklama ve terörün finansmanı gibi yasa dışı faaliyetleri de teşvik edeceklerini ekledi.

“Hindistan Merkez Bankası tarafından dijital para birimi ihracı ile ilgili yasa hızlı bir şekilde çerçevelenmelidir. CBDC yasal ihale olarak kabul edilmelidir. Bitcoin, Ethereum vb. gibi kripto para birimleri, dolaylı olarak para birimi gibi bir değişim aracı olacağı için varlık veya dijital varlık olarak tanınmamalıdır” diye özetledi.

Dijital para faturası daha da ertelenecek

SJM, parlamentoyu hızlı hareket etmeye ve dijital para birimlerini düzenlemeye çağırırken, kaynaklar tam da bunu yapmak isteyen bir yasa tasarısının yeni yılda daha da erteleneceğini açıkladı. Hindistan’ın yasa koyucuları faaliyetlerine Ocak ayında devam edecek, ancak odak noktası diğer daha acil meseleler üzerinde olacak.

“Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası Düzenlemesi, 2021” olarak bilinen yasa, bu yıl Lok Sabha’da (parlamentonun alt meclisi) tartışılacak mevzuatın kavurucusuna dahil edildi. CoinFili’in bildirdiği gibi, Lok Sabha’nın Noel’den hemen önce sona eren kış oturumu sırasında tasarıyı tartışması gerekiyordu, ancak olmadı. Şimdi, Hindistan’daki kaynaklara göre, tasarı daha da ertelenebilir.

Bir sonraki parlamento oturumu Ocak ayı sonunda başlayacak. Bütçe Oturumu olarak bilinen, ana odak noktası ülkenin bütçesidir ve tüm kaynaklar ve zaman buna doğru gider. Dijital para düzenlemelerinin şekillenmesinde kilit rol oynayacak olan Maliye Bakanlığı da tamamen bütçeye odaklanmış durumda.

Hindistan’da hükümetle daha önce çalışmış bir politika uzmanı olan Vivan Sharan, “Bütçe Oturumu sırasında, maliye bakanlığı her bir üst düzey yetkiliye sektörel bir sorumluluk veriyor ve sonuç olarak hiç kimse normal işlevlerini yerine getirmiyor” dedi.

Maliye Bakanlığı’nda eski bir yetkili olan Subhash Garg, bütçe tartışmalarının Nisan ayının sonuna ve muhtemelen daha sonrasına kadar uzayacağına inanıyor.

“Tasarının Temmuz ayında muson döneminde gelip gelmeyeceği konusunda spekülasyon yapılamaz. Çok daha derin meseleler var. Hükümetin tasarının kapsamını genişletip genişletmediğini bilmiyorum. Daha da uzun sürebilirim ve belki de daha uzun sürmeliyim, ” dedi bir çıkışa.

Gecikme, dijital para birimi endüstrisi için bir nimet olabilir. Mevcut haliyle, tasarı endüstri için çok kısıtlayıcı ve hatta “özel kripto para birimleri” için yasak talep eden bölümlere sahip. Ancak, şimdi gecikmeli oluyor ki sanayi daha düzenleyiciler ile meşgul ve umarım daha elverişli almak için bu zaman alabilir düzenlemeler .

Hindistan hükümeti, sektöre daha dostça bir yaklaşım benimsemeye istekli olduğunu belirtti. Başbakan Modi, Hindistan’ı “sosyal medya ve kripto para birimleri gibi gelişmekte olan teknolojilerin demokrasiyi zayıflatmak için değil, güçlendirmek için kullanılması” için küresel çabalara öncülük etmeye çağırdı.

Djital para birimlerini düzenlemek için ilerici ve ileriye dönük bir yaklaşım çağrısında bulundu.

Dikkatinizi Çekebilir: El Salvador, Bitcoin’i Yasal İhale İle Bırakacak

Hindistan’da kripto para dolandırıcılığı hala devam ediyor

Hintliler düzenlemeleri beklerken, bir polis komiseri vatandaşları dijital para dolandırıcılığına karşı dikkatli olmaya çağırdı . Haydarabad Hindistan’daki ek polis komiseri Shikha Goel, vatandaşları dijital para birimlerinin kolaylaştırdığı siber suçlardaki artış konusunda uyardı.

Goel, çoğu dolandırıcılığın, yatırımcıları sahte vaatlerle cezbeden ‘çabuk zengin olma’ planları etrafında döndüğünü ortaya çıkardı. Dolandırıcılar, bağımlı olur olmaz paralarını alıp kaçarlar.

“Kurbanlara bir web sitesine veya uygulamaya bir bağlantı gönderecekler ve onlara kripto para birimini nasıl satın alacaklarını açıklayacaklar. Başarılı bir satın alma işleminden sonra, dolandırıcılar çok daha yüksek getiriler için kendi özel cüzdanlarına aktarmalarını isterler” dedi Goel.

Haydarabad polisi şimdiye kadar dijital para dolandırıcılığıyla ilgili 16 dava açtı. Bunlardan 14’ü yatırım ve ticaretle ilgiliydi.

“İnsanlar kripto para karşı daha yüksek yatırım, getiri için açgözlülük içinde ₹ 3.45 crore ($ 460,000) ait dolandırıldığı” saptandı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu