NasılNedirRehber

Harmony (ONE) blok zinciri’nde – Harmony One Nedir ve yanıtlanan diğer sorular

Harmony One Nedir? Harmony (ONE) blok zinciri'nde - farklı olan nedir ve yanıtlanan diğer sorular

Çoğu kripto para biriminin altında yatan teknoloji olan blok zincirler, uzun süredir iki temel sorun tarafından engelleniyor: ölçeklenebilirlik eksikliği ve ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden ölçek yükseltmedeki ilgili zorluk. Harmony (ONE), süreçteki herhangi bir yönü etkilemeden her ikisini de elde etmek için tasarlanmış blok zinciri destekli bir platformdur. Harmony One Nedir? Gelin beraber inceleyelim

Harmony (ONE) nedir?

Harmony (ONE), Binance Launchpad’in İlk Değişim Teklifinin (IEO) bir parçası olarak Mayıs 2019’da piyasaya sürüldü. IEO’lar, gelişmekte olan şirket adına bir kripto borsasının gözetiminde kripto tokenlerinin piyasaya sürülmesine ve satılmasına izin verir. IEO’lar, izleyicilerin, gelişmekte olan şirketin kendi platformu üzerinden jetonların lansmanını ve satışını içeren İlk Para Tekliflerine (ICO’lar) olan güvenini kaybetmesinden sonra tanıtıldı.

Bir katman-2 çözümü (orijinal blok zincirinin üzerine inşa edilmiştir), Harmony, Ethereum ağı (katman 1) üzerinde çalışan açık bir blok zinciridir. Gecikme (işlem gecikmesi) ve maliyet olmak üzere 2 temel alanda yüksek performans vaat ediyor.

Blockchain işlemleri, dünyaya dağılmış bir bilgisayar ağı (düğümler) tarafından doğrulanır. Doğrulamadan sonra, dünya genelindeki işlemlerden belirli miktarda veri bir araya getirilir ve blok zincirine bir ‘blok’ olarak eklenir. Bir blok eklendikten sonra, veriler ne tersine çevrilebilir ne de değiştirilemez – bu kavram ‘nihailik’ olarak adlandırılır.

Harmony 2 saniyelik bir kesinliğe sahiptir, bu da blok zincirine 2 saniye içinde bir bloğun eklendiği anlamına gelir- Çok düşük gecikme. Bitcoin blok zincirindeki aynı işlem, Ethereum blok zincirinde 10 dakika 12-14 saniye sürer – çok yüksek gecikme.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Harmony’deki gaz ücretleri de Ethereum blok zincirinden 1.000 kat daha düşüktür. Bu, katman 2 çözümlerinin ne kadar hızlı ve enerji açısından verimli olabileceğinin bir göstergesidir.

ONE, Harmony blok zincirinin yerel kripto para birimidir. Madencilik ödülleri, gaz ücretleri, işlem ücretleri ve oylama dahil olmak üzere Harmony zincirindeki tüm işlemler için kullanılır. (Düğümler arasında oylama, blok zincirinde önemli değişiklikler/yükseltmeler önerildiğinde gerçekleşir.)

Harmony nasıl daha yüksek verim sağlar?

Harmony blok zinciri, ‘sharding’ adı verilen bir çözüm kullanır. Burada, parça adı verilen daha küçük alt zincirler, kendi işleme yetenekleriyle oluşturulur ve ana Ethereum blok zincirine bağlanır. Böyle bir mimari, tüm işlemleri parçalara taşıyarak ana blok zincirini açar.

Harmony blok zinciri, yüksek işlem hızları elde etmek için Hızlı Bizans Hata Toleransı (FBFT) protokolünü de kullanır. Bu protokol, 250 veya daha fazla düğümün 2 saniyeden daha kısa sürede ‘bir fikir birliğine varmasına’ (işlemleri doğrulamasına) yardımcı olur ve böylece kör edici hızlara ulaşır.

Dikkatinizi Çekebilir: 2022’de radara alınacak en iyi Web 3.0 coinleri – İşte o kripto paralar

Harmony neden kazanıyor?

Harmony, blockchain teknolojilerinin kalbindeki sorunları çözmeye çalıştığı için çok popüler hale geldi.

  • Güvenlik ile ademi merkeziyetçilik:

Her parçanın kendi işlem gücü olduğundan, kendi işlem doğrulayıcıları (düğümleri) de vardır. Birden çok parça, paralel işlem gücüne ve blok zincirinde daha hızlı blok oluşturulmasına izin verir. Parçalama, Harmony’nin saniyede 2000 işleme (TPS) ulaşmasına izin verirken, Bitcoin ve Ethereum blok zincirleri sırasıyla yalnızca 5 TPS ve 13 TPS’ye ulaşabilir.

Sharding, Harmony’nin yatay olarak büyüyerek hızla ölçeklenmesini sağlar, ancak ana Ethereum blok zincirine bağlı kaldığı için ağda yüksek düzeyde güvenlik sağlayan sağlam protokolleri korur. Geniş bir yayılma, ağ üzerinde daha fazla düğüm anlamına gelir, böylece son derece güvenli bir platformda daha fazla merkeziyetsizlik sağlar.

  • Enerji verimliliği:

Bitcoin ve Ethereum blok zincirleri, İş Kanıtı (PoW) ‘konsensüs mekanizmasını’ kullanır; bu, madencilerin düğüm haline gelmek ve işlemleri doğrulamak için blok zincirine geniş bilgi işlem yetenekleri ayırması gerektiği anlamına gelir. Bunun nedeni, PoW mekanizmasının madencilerin erişim ve inceleme için işlem verilerinin şifresini çözmek için karmaşık matematiksel hesaplamalar yürütmesini gerektirmesidir. Bunun karşılığında madenciler, blok zincirinin yerel kripto para birimi biçiminde ödüller alırlar. Geniş bilgi işlem yeteneklerinin kullanılması, PoW konsensüs mekanizmasını son derece enerji yoğun ve pahalı hale getirir.

Daha yeni blok zincirler, madencilerin bir düğüm olarak nitelendirilmesi için blok zincirine belirli bir miktarda kripto para birimi taahhüt etmesini gerektiren Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanır. Bir rehin miktarı ne kadar yüksek olursa, blok zinciri ağında bir düğüm olma olasılığı o kadar yüksek olur. Harmony blok zinciri, PoS mekanizmasını kullanır ve devasa bilgi işlem gücüne artık ihtiyaç duyulmadığından, enerji açısından oldukça verimlidir.

  • Zincirler Arası İşlemler:

Harmony, varlıkların 1. katman Ethereum blok zinciri ve 2. Harmony blok zinciri arasında değiş tokuş edilmesini sağlayan Horizon adlı bir çapraz zincir birlikte çalışabilirlik köprüsünü tanıttı. Bu çözüm aynı zamanda Harmony’nin Binance blok zinciri ile bağlantı kurmasına ve ikincisinin birincisinin faydalarından faydalanmasına izin verdi.

Bu aynı zamanda, farklı bir blok zincirindeki düğümlerin Harmony blok zincirindeki işlemleri doğrulayabileceği ve böylece daha hızlı işlem hızlarına katkıda bulunabileceği anlamına gelir. Ayrıca, süreci hızlandırmak için blok zincirler arasında daha fazla veri alışverişi için elverişli hale gelir.

  • NFT’ler için büyük potansiyel:

Ethereum blok zinciri akıllı sözleşmeleri mümkün kıldığı için, Fungible Olmayan Jetonların (NFT’ler) değişimini uygulamak için mükemmel bir ev sahibi olarak hizmet eder. NFT’ler, kendilerine kodlanmış bir sanal varlığın sahiplik verilerine sahip dijital belirteçlerdir. Bu nedenle, işlemlerin son derece güvenli ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi zorunludur.

Katman 2 Harmony blok zinciri, Ethereum blok zincirinin güçlü güvenlik protokollerini korurken NFT işlemlerini hızlandırmaya yardımcı olur. Harmony ayrıca yakın zamanda, kullanıma sunmayı planladığı diğer özelliklerin yanı sıra NFT kredisi ve NFT doğrulamasını etkinleştirmek için çalıştığını da duyurdu.

Harmony ONE tokeni şu anda 2,5 milyar dolarlık piyasa değeri ile 0,21 dolardan işlem görüyor. ONE belirteci değerini, blok zincirindeki parçalamanın, geliştiricilere, önceden ayarlanmış tetikleyicilere dayalı olarak akıllı sözleşmeler tarafından verilen kararları özerk bir şekilde yürüten yenilikçi merkezi olmayan uygulamalar (veya dApp’ler) oluşturmaları için daha fazla fırsat yaratması gerçeğinden alır.

Kripto yatırımcıları, kripto tokenlerine yapılan herhangi bir yatırımın, altta yatan süreç ve değer sürücülerinin anlaşılması için durum tespiti ve yoğun okuma ile desteklenmesi gerektiğini hatırlamalıdır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu