NasılNedirRehber

Hard Fork Nedir? Nasıl Çalışır, Blockchain’de Fork’lar

Hard Fork: Tek bir kripto para biriminin ikiye bölünmesi ve daha önce geçersiz olan blokların ve işlemlerin doğrulanmasıyla sonuçlanır veya tam tersi.

Hard Fork Nedir?

Blockchain teknolojisinde, hard fork veya (hardfork), bir blockchain ağının protokollerinde radikal bir değişiklik anlamına gelir. Basit bir ifadeyle, bir hard fork, tek bir kripto para birimini ikiye böler ve daha önce geçersiz olan blokların ve işlemlerin doğrulanmasıyla sonuçlanır veya bunun tersi de geçerlidir. Bu nedenle, tüm geliştiricilerin protokol yazılımının en son sürümüne yükseltmesini gerektirir.

  • Hard fork, bir blockchain ağının protokollerinde radikal bir değişiklik anlamına gelir.
  • Basit bir ifadeyle, bir hard fork, tek bir kripto para birimini ikiye böler ve daha önce geçersiz olan blokların ve işlemlerin doğrulanmasıyla sonuçlanır veya bunun tersi de geçerlidir.
  • Blok zincirindeki fork’lar, iki ana grubu içerir, tesadüfi ve kasıtlı fork; hard fork’lar, yumuşak çatallarla birlikte ikincisinin bir parçasıdır.
Hard Fork Nedir?, Hard Fork, Hard, Fork, Nedir, Fork Nedir, Hard Nedir, Forklar, Hard Forklar, Hard Fork Nasıl Çalışır, Nasıl, Nasıl Çalışır, Hard Fork Neden Olur, Hard Fork Sonrası
Hard Fork Nedir?

Blockchain nedir?

Blok zinciri, verileri halka açık ve kronolojik sırayla depolayan, blok adı verilen bir kayıt listesi kullanan merkezi olmayan bir depolama teknolojisini ifade eder. Bilgiler kriptografi kullanılarak şifrelenir. Kullanıcının gizliliğinin tehlikeye atılmamasını ve verilerin değiştirilememesini sağlar.

Merkezi bir otorite, bir blok zinciri ağındaki bilgileri kontrol etmez. Bunun yerine, ağın katılımcıları verileri korur ve ağ içinde gerçekleşen işlemleri onaylamak için demokratik yetkiye sahiptirler.

Bir blok zincirindeki verilere ağdaki tüm kullanıcılar erişebilirken, bloğa yapılacak herhangi bir eklemenin her zaman katılımcıları tarafından onaylanması gerekir.

Blockchain’deki Fork’lar

Blok zincirindeki fork’lar çeşitli şekillerde tanımlanır, ancak genel anlayış, bir blok zinciri iki veya daha fazla potansiyel yola ayrıldığında protokolde bir değişiklik olduğunda ortaya çıkmalarıdır.

Fork’lar, Bitcoin de dahil olmak üzere herhangi bir kripto teknolojisi platformunda oluşabilir. Farklı taraflar aynı fikirde olmadığında, zincirden alternatif zincirler ortaya çıkar ve çoğu çatal geçici olsa da bazıları kalıcı olur.

Kısa ömürlü fork’lar, daha önce de belirtildiği gibi, sistem içinde fikir birliğine varmanın zorluğundan kaynaklanmaktadır, sadece ağ içindeki kullanıcılar değişiklikler için işlemleri onaylamaya yetkilidir.

Fork’lar, tesadüfi ve kasıtlı fork’lara ayrılabilir. Aynı anda iki veya daha fazla blok bulunduğunda tesadüfi çatallanma meydana gelir ve sonraki bloklar eklendiğinde ve zincirlerden biri diğerinden daha uzun olduğunda çözülür. Blok zinciri ağı daha sonra, artık bloklar olarak adlandırılan daha kısa zincirdeki blokları terk eder.

Kasıtlı fork’lar olarak adlandırılan ikinci blok grubu, blok zinciri kurallarını değiştirir ve sert fork’lar ve yumuşak fork’lar dahil olmak üzere iki farklı tür içerir.

Blockchain'deki Fork'lar, Hard Fork, Sert Çatallanma, Sert Çatallanmalar, Sert Çatallar, Sert Çatallanma Nedir, Sert Çatallar Nedir, Hard Fork Sert Çatal Nedir,
Blockchain’deki Fork’lar

Hard Fork: Sert Çatalları Anlamak

Hard fork, blok zinciri ağının tüm protokolü üzerinde geniş kapsamlı etkileri olan bir kural değişikliğini ifade eder. Eski kurallarla karşılaştırıldığında, yeni kurallar kullanılarak üretilen geçerli bloklar geçersiz olarak görülebilir veya geçersiz bloklar geçerli olarak görülebilir, bu da yeni kurallara göre çalışması amaçlanan tüm düğümlerin yazılımlarını yükseltmesi gerektiği anlamına gelir.

Yeni kural eklendikten sonra, bir yol yeni blok zincirini takip ederken diğeri eskisi ile devam eder. Bir grup kullanıcı (veya düğüm) eski yazılımı kullanırken diğerleri yeni yazılımı kullanırsa, kalıcı bir bölünme meydana gelebilir.

Bu bazen meydana gelse de, diğer durumlarda, yeni yazılımı kullanan birçok düğüm eski kurallara dönmeyi seçebilir. Bununla birlikte, daha yaygın bir senaryo, yeni çatal oluşturulduktan sonra, eski zinciri kullananların, sürümlerinin eski ve yenisinden daha az kullanışlı olduğunu fark etmeleri ve yenisine yükseltmeyi seçmeleridir.

Sert Çatallar ve Yumuşak Çatallar

Niyet çatallarından kaynaklanan diğer çatal türü ise yumuşak çatallardır. Sert ve yumuşak çatallar, bir blok zinciri kuralı değiştirildiğinde, yenisi de mevcutken eski sürüm ağda kalması bakımından benzerdir.

Yumuşak çatallarla, eski düğümler, kullanıcı fark etmeden yeni düğümler için geçersiz görünen verileri kabul edebilir. Sert çatallardaki düğümler, yeni kuralların eklenmesinin ardından blokları işlemeyi durduracaktır.

Yazılımın iki sürümü tipik olarak yumuşak çatallarda uyumlu kalırken, sert çatallar için durum böyle değildir. Her iki çatal da bir bölünme yaratırken, bir hard fork iki blok zinciri oluştururken, bir soft fork sadece bir tane ile sonuçlanır.

Hemen hemen tüm kullanıcılar ve geliştiriciler, bu türler arasındaki güvenlik farklılıkları nedeniyle yumuşak çatal yerine sert çatalı tercih eder. Blok zinciri içindeki tüm blokları elden geçirmek, büyük miktarda çaba ve bilgi işlem gücü gerektirir, ancak bir hard fork’tan gelen gizlilik, önemli bir farklılaştırıcıdır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu