Bitcoin HaberleriElon Musk HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Haftanın en önemli kripto haberleri

Kripto haber özetleri: 7 günün sonuçlarını özetliyoruz ve kripto para birimlerinde olan ve yalnızca geçen hafta değil, her şeyi hatırlıyoruz ve hatırlatıyoruz.

Kripto haberleri, Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimden dolayı haftalık kripto haber özetimizin çoğunu Rusya’ya yapılan kripto para yaptırımları ile doldurduk. Detaylara geçelim.

Coinbase’den 1 milyar doların üzerinde BTC çekildi, bu ne anlama gelebilir?

11 Mart Cuma günü, büyük kripto işlemlerini izleyen bir kaynak olan Whale Alert, Coinbase’den bilinmeyen bir cüzdana 29.611 BTC (1.166.128.557,60 $) transfer edildiğini bildirdi.

Toplu işlem üç partide gerçekleştirildi: ilk transfer 9.867 BTC, ardından 9.901 BTC ve son olarak 9.843 BTC’yi içeriyordu.

Avrupa Parlamentosu, Bitcoin yasağı olmadan kripto para birimlerinin düzenlenmesi için oy kullanacak
Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi (ECOM), 14 Mart 2022’de kripto para birimi düzenleme tasarısının son halini oylayacak.

MiCA yasa tasarısının konuşmacısı Stefan Berger’e göre, bitcoin üzerinde olası bir yasak olarak yorumlanabilecek ifadeler yasa dışı bırakıldı.

Berger, enerji yoğun Proof-of-Work konsensüs algoritmasıyla ilgili diğer tartışmaların parlamenterler tarafından AB’nin Taksonomi sürdürülebilirlik girişimi çerçevesine taşındığını söyledi.

ABD’deki enflasyon oranıyla ilgili haberlere Bitcoin fırtınası

İlk kripto para birimi önce fiyat olarak 40,3 bin dolara yükseldi ve ardından oranı 38,5 bin dolara düştü.

Bitcoin maliyeti 15 dakika içinde 1.000$ artarak 40.300$’a yükseldi ve ardından 38.500$’a düştü (neredeyse %5’lik bir düşüş). Bu, ABD Çalışma Bakanlığı’nın enflasyonla ilgili güncellenmiş istatistikleri yayınlamasından sonra oldu. Yayına göre, tüketici fiyat endeksi %7,9’a yükseldi – son 40 yılda rekor bir seviye.

Bitcoin enflasyonu ABD doları enflasyonundan 5 kat daha düşük

Bitcoin’in (BTC) %90’ından fazlası dolaşımdayken, Bitcoin’in enflasyon oranı %1,7’ye düştü ve şu anda ABD dolarından (USD) beş kat daha düşük. Bu olay, popüler kripto para birimini enflasyona karşı potansiyel bir koruma haline getiriyor.

Kripto haberlerinde Bitcoin’in enflasyondaki düşüşünün ayrıntıları, Glassnode kurucu ortağı Rafael Schulze-Kraft tarafından 10 Mart’ta paylaşılan ve Bitcoin’in enflasyon oranının “önceden programlanmış, tamamen tahmin edilebilir aşağı yönlü yörüngeyi” izlediğini açıklayan bir grafikte gösteriliyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Estonya, kripto para şirketlerinin kayıt şartlarını sıkılaştırıyor

Finbold’un daha önce bildirdiği gibi, bitcoin’in Ocak enflasyon oranı %1,8 idi ve bu, amiral gemisi dijital varlığın enflasyon oranının o zamandan bu yana bir aydan biraz fazla bir sürede %0,1 düştüğünü gösteriyor.

11 yıldır sessiz kalan “canlandırılmış” bitcoin cüzdanı

Dünyanın dört bir yanındaki kripto meraklıları, etkin olmayan bir bitcoin cüzdan adresinin bu kadar uzun bir süre sonra yeniden başlamasına neyin neden olduğunu bulmaya çalışırken çılgına döndü.

Yaklaşık 20 milyon dolar değerinde bitcoin içeren 11 yıllık bir cüzdan ilk kez yeniden etkinleştirildi.

Tüm bu yıllar boyunca uykuda olan 489 bitcoin’i tutan Satoshi dönemi bitcoin cüzdanı, on bir yıldan fazla bir süre sonra gizemli bir şekilde yeniden başlatıldı. Cüzdandaki son işlem, BTC’nin yalnızca 50 $ değerinde olduğu 2010 yılında gerçekleşti.

Tanınmış kriptografik veri analiz platformu Whale Alert’e göre, bitcoin adresi tüm bu 11.4 yılda herhangi bir aktivite belirtisi göstermedi. Adres, 2010 yılında 50 dolar değerinde olan yaklaşık 489 BTC’ye sahip. Bununla birlikte, bu bitcoinlerin şu anki fiyatı 20 milyon dolardır.

Kripto borsası Bitfinex, Rusya Federasyonu vatandaşlarının kripto para birimlerini engellemeyecek

Küresel şirketler Ukrayna ile ilgili durum nedeniyle Rusları boykot ederken, Bitfinex gibi kripto endüstrisinden Rus vatandaşlarının haklarını savunmaya devam eden şirketler var.

Dünyanın en büyük stablecoin sağlayıcısı Tether’in (USDT) bir yan kuruluşu olan bir kripto borsası olan Bitfinex, küresel yaptırımların bir parçası olarak Rusya’dan gelen sıradan kullanıcıların hesaplarını tek taraflı olarak bloke etmeyecek. Ancak borsa temsilcisinin dediği gibi, engelleme ancak Bitfinex’in zorlanması durumunda mümkün.

Temsilci, yaptırımlara maruz kalan Rus kullanıcılarının hesaplarıyla ilgili olarak Bitfinex’in uygun önlemleri aldığını vurguladı.

TikTok, Netflix, NVIDIA ve Trezor Rusya’daki çalışmalarını askıya aldı

Çin sosyal ağı TikTok, Rusya’daki çalışmalarını geçici olarak askıya aldı. 6 Mart Pazar günü sosyal ağın resmi internet sitesinde yayınlanan bir açıklamada, TikTok’un Rusya Federasyonu’nda yeni içerik dağıtmayı ve canlı yayınları durduracağı bildiriliyor. Sosyal ağın çalışmalarını askıya alma kararı, özellikle “sahte haberler” yasasının kabul edilmesi nedeniyle Rus mevzuatının sıkılaştırılması nedeniyle alındı.

PCMag’e göre, bir şirket temsilcisi ayrıca Amerikan çip geliştiricisi NVIDIA’nın Rusya’daki satışlarını askıya alacağını söyledi. Yayına göre, bu Ukrayna’daki durum nedeniyle oldu. Şirket, satışların askıya alınmasının tüm NVIDIA ürünlerini etkileyeceğini açıkladı.

Ayrıca Amerikan bilişim devi GeForce Now gibi bulut hizmetleri de dahil olmak üzere diğer şirket hizmetlerine erişim mümkün olmayacak.

Netflix ve Trezor, Rusya’daki çalışmalarını askıya aldı.

Coinbase, Rusya ile ilişkili 25.000 adresi dondurdu

En popüler kripto borsası Coinbase, Rusya’dan bireyler ve tüzel kişilerle bağlantısı olan 25 binden fazla adresi ele geçirdiğini belirtti.

Coinbase tarafından yapılan açıklamada, hesapların “yasadışı faaliyetlerde bulunduğu” ve bunlarla ilgili bilgiler zaten yetkililere teslim edilmiş durumda.

“Yaptırımlar, ulusal güvenliğin geliştirilmesinde ve yasadışı saldırganlığın caydırılmasında hayati bir rol oynamaktadır. Coinbase, yetkililerin bu çabalarını tam olarak destekliyor” dedi.

Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Ukrayna’daki durumun arka planında, 7 Mart’ta, Rus ulusal para biriminde ifade edilen bitcoin fiyatı, 5.03 milyon ruble civarında tarihi bir maksimuma ulaştı.

Döviz çifti, dijital altının 60.000 dolardan fazla olduğu Nisan ve Kasım 2021’de bile bu seviyede işlem görmedi.

Rusya’da kripto piyasası aktif hale geldi

Rusya’da kripto para piyasası hızla büyümeye başladı.

Rusya Federasyonu Merkez Bankası’nın döviz işlemlerini yasaklama kararı almasının ardından yasa dışı döviz hizmetleri çok hızlı bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Müşterilere dijital para birimleri aracılığıyla dolar ve euro alıp satma imkanı sunuyorlar. Artık Rusya’dan birçok kullanıcı fonlarını devlet dışında çekmek istiyor ve kripto para birimleri, özellikle de stablecoin’ler bunun için en iyi araç.

Artık bir müşteri kripto para birimleri için on milyonlarca dolar veya ruble takas edebilir ve ardından flash sürücüde başka bir duruma götürebilir ve ardından dolar veya yerel para birimleriyle değiştirebilir.

Dijital varlıklar aracılığıyla para birimiyle ilgili işlemlerde de artış oldu. Kripto para borsalarında artık bir acele var, ciroları son birkaç gündür sürekli artıyor. İşlemlerden elde edilen ortalama kazanç yüzde birden fazlaydı.

ABD, Rusların kripto para birimine erişimini sınırlamak istiyor

ABD makamları, Rus kullanıcılarının kriptoya erişimini sınırlamalarına yardımcı olacak yollar arıyor

Şu anda ABD makamları, Rus kullanıcılarının kripto para birimlerine erişimini sınırlamalarına yardımcı olacak yollar arıyor. Bu, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı V. Nuland tarafından açıklandı. Ayrıca, sanal varlıklara erişimi engellemek için diğer ülkelerden ortaklarla istişareler yapıldığını da kaydetti. Buna karşılık AB, yaptırımların atlatılabileceği boşlukları kapatmak için bu konuyu da incelediklerini belirtiyor.kripto haberleri

Özellikle, İsviçre makamları bunu zaten yaptı, Rus kullanıcılarının sanal varlıklarını merkezi hizmetlerde dondurmaya karar verdiler. İlgili listelerde yer alan Rusya Federasyonu vatandaşları yaptırımlara tabi tutuldu. ABD makamları Rus kullanıcıların erişimini kapatabilecek mi? Teoride bu mümkündür, ancak uygulamanın gösterdiği gibi, tam bir yasak hala imkansızdır.

Amerika Birleşik Devletleri kripto para birimlerinin geleceği hakkında bir kararname imzaladı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı kripto para birimleri ile ilgili bir kararname imzaladı. Kabul edilen kararnameye göre, kripto para endüstrisi üzerindeki kontrol, ilgili federal yapılara ve Maliye Bakanlığına emanet edilecek. Böylece kararname, ABD’nin dijital dolar ve dijital varlıklarla ilgili diğer projeleri ihraç etme niyetini doğruladı.

Kararnameye göre, ülke yetkilileri blockchain teknolojisini geliştirmeye devam etmek istiyor ancak aynı zamanda tüketiciler ve şirketler de korunmalı. Bunun için Maliye Bakanlığı’ndan ulusal güvenlik kurumlarına kadar çeşitli yapıların çalışmaları koordine edilecektir. Dijital doların tanıtımı için planlar onaylandı. Buna ek olarak, Maliye Bakanlığı, kripto para birimini güvenli bir şekilde nasıl kullanacaklarını anlamaları için halk ve şirketler için eğitim kursları başlatıyor.

Ayrıca Maliye Bakanlığı’nın dijital para birimlerinin geleceği ile ilgili raporlar hazırlaması gerekecek. İmzalanan kararnamede kripto para birimlerinin düzenlenmesine ilişkin yeni kurallar sunulmuyor.

Elon Musk kripto para piyasasını nasıl manipüle ediyor ve bunu neden yapıyor?

Elon Musk’tan kriptomem koleksiyonu yenilendi dikkatinize sunuyoruz.

Haftanın en önemli kripto haberleri
Haftanın en önemli kripto haberleri

Kripto para birimlerinin Elon Musk’ın tweet’lerine duyarlı olduğu ortaya çıktı: açıklamalarından biri dijital para oranlarını düşürebilir veya yükseltebilir. Bu etki ne kadar sürecek ve kripto yatırımcıları Musk üzerinde hak iddia edebilir mi?

Piyasa değeri: 1800 milyar dolar | 24 saatte hacim: 56.2B | BTC hakimiyeti: %40,7

BTC: 38.830.22 $ (hafta için -%1.6) | ETH: 2.564,45 $ (hafta için -%3.9)

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu