Kripto Para Haberleri

Haftalık Kripto Geçen Hafta: Ukrayna’nın Kriptoyu Yasallaştırma Hareketi, JPMorgan’ın Metaverse, OpenSea Hack Ve Daha Fazlası

Ukrayna’nın, Rusya ile artan sınır gerilimleri karşısında kripto para birimlerini yasallaştırmaya yönelik hızlı kararı, OpenSea, milyonlarca NFT’nin çalındığını, yeni bir kripto fonu ve çok daha fazlasını gören bir saldırının hedefi haline geldi. Geçen haftanın kripto alanındaki en büyük gelişmelerden bazılarına bakalım.

Ethereum

Twitter, Bahşiş Kavanozuna Ödeme Seçeneği Olarak ETH Ekledi

Twitter, kullanıcıların bahşiş olarak ETH göndermesine olanak tanıyan Ethereum dahil olmak üzere bahşiş kavanozu için birkaç ödeme seçeneği eklediğini duyurdu. Ethereum’un Twitter’ın pit jar özelliğine dahil edilmesi, Twitter’ın ödeme seçeneklerini daha kapsayıcı bir aşamaya taşıma girişimiyle uyumludur. ETH’nin bir ödeme seçeneği olarak eklenmesiyle akıllı telefon kullanıcıları, seçenekler listesine Ethereum adreslerini ekleyebilecekler. ETH ile birlikte Twitter, Paytm, Paga ve Barter gibi ödeme hizmetlerini de destekleyecek.

Altcoinler

Cardano, Google’ın Para Birimi Dönüştürücüsüne Eklendikten Sonra Kilometre Taşına Ulaştı
Cardano için önemli bir başarı olarak ADA, Google’ın para birimi dönüştürme oranı hesaplayıcısına eklendi. Entegrasyon, ADA’yı büyük bir kripto para birimi olarak tanıdığı için kritik öneme sahiptir ve ayrıca, önemli sayıda kullanıcının ADA’nın değerini düzenli olarak hesaplamaya çalışmasıyla, kripto para biriminin Google’daki popülaritesinin önemli olduğunun bir göstergesidir. Entegrasyon, kullanıcıların ADA’nın değerini fiat para birimleri cinsinden sorunsuz bir şekilde hesaplamasına yardımcı olacak.

Teknoloji

Fidye Yazılım Ödemeleri Yükselişte, Chainalysis Raporları

Bir Chainalysis raporu, artan Fidye Yazılım dolandırıcılığı seviyelerini ortaya çıkardı. Rapor, Fidye yazılımı dolandırıcılıklarının son birkaç yılda yaklaşık 1,3 milyar dolarlık kripto para birimini sifonladığını belirtiyor. Rapor, yalnızca 2020’de yaklaşık 692 milyon dolarlık kripto paranın çalınmasından fidye yazılımı saldırılarının sorumlu olduğunu, 2021’de ise 602 milyon dolar daha çalındığını ve daha fazla bilgi elde edildikçe bu miktarın artacağını belirtiyor. İstatistikler, fidye yazılımı dolandırıcılığı ve saldırılarında net bir artış olduğunu gösteriyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Moonbeam Network, Polkadot’ta Çapraz Zincir Yetenekleri Ve Yeni Özelliklerle Lansmanı Tamamladı

İşletme

Sequoia Capital, Kripto Fonunu Duyurdu

Sequoia Capital, yalnızca kripto alanındaki projelere yatırım yapmak amacıyla yaklaşık 500-600 milyon dolar toplama planlarını açıkladı. Duyuru ile Sequoia Capital, kripto alanına yoğun bir şekilde yatırım yapmak isteyen en son finansal dev haline geldi. Yeni sektöre özel fon, odak noktasının geleneksel risk sermayesi yapısından kaydığını gören yeniden yapılandırılmasından bu yana Sequoia Capital tarafından başlatılan ilk alt fonlardan biridir.

Circle, Concord Ile Birleşme Sözleşmesini Gözden Geçirdi

USDC Stablecoin’in arkasındaki şirket olan Circle, özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) olan Concord ile birleşme sözleşmesini revize etti. Gözden geçirilmiş anlaşma, ortakların New York Menkul Kıymetler Borsası’nda halka açık bir liste kazanmaya odaklanacak yeni bir ticari varlık oluşturduğunu görecek. Önceki anlaşmanın feshi ile yeni anlaşma 8 Aralık 2022’de tamamlanacak ve 31 Ocak 2023’e kadar uzatılabilecek.

Mastercard, Danışmanlık Kolunu Genişletecek, Özel Kripto Hizmetleri Sunacak

Mastercard, kripto, ESG ve Açık Bankacılığa adanmış birkaç yeni hizmet sunarak danışmanlık kolunu genişletmek istiyor. Mastercard, girişimleri kurumsal büyüme ve iş gelişimini teşvik etmeye yönelik olarak duyurdu. Yeni danışmanlık hizmetleri, mevcut ödeme odaklı danışmanlık hizmetlerine ek olarak Kripto ve Dijital Para Birimleri için danışmanlık hizmetlerini içerecek.

JPMorgan Metaverse’e Giren İlk Banka Oldu

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük banka olan JPMorgan, Decentraland’da Onyx Lounge’unu açarak metaverse’e doğru yol aldı. JPMorgan, meta veri deposunda yeni fırsatlar aradığını ve bankanın, meta veri deposunun yılda 1 trilyon dolar gelir getirme potansiyeline sahip olduğuna inandığını duyurdu. Decentraland salonu, bankanın izin verilen Ethereum hizmetleri paketinin adını taşırken aynı zamanda meta veri tabanındaki fırsatları açıklayan ayrıntılı bir makale yayınlıyor.

Coinbase, FTX Super Bowl’u Devraldı

Kriptoyla ilgili firmalar Super Bowl sırasında şovu çaldı ve kripto borsaları şampiyonluk maçı sırasında birkaç reklam spotu aldı. 2022 Super Bowl, Coinbase ve FTX’in Super Bowl İlk Çıkışını yapmasıyla kriptoyla ilgili reklamlarda önemli bir artış gördü. Meta, etoro ve crypto.com gibi önde gelen isimlerle birlikte, Super Bowl reklam noktalarında kripto ile ilgili diğer birkaç firma da yer aldı.

Düzenleme

Kripto Ile İlgili Özel Sorunları Ele Alın, AB Komiseri Düzenleyicilere

AB’nin finansal hizmetler, finansal istikrar ve sermaye piyasaları birliğinden sorumlu Komisyon Üyesi Mairead McGuinness, düzenleyicileri kripto endüstrisi için düzenleme oluşturmaya çağırdı ve bunu küresel bir ihtiyaç olarak nitelendirdi. Mcguinness ayrıca, acemi endüstrinin büyümesini engellememenin önemli olduğunu kaydetti, ancak sektörle ilgili ve en kısa sürede ele alınması gereken risklerin ele alınmasının öneminin de altını çizdi.

Ukrayna, Rusya Gerginliklerinin Ortasında Kriptoyu Yasallaştırmak İçin Hareket Etti

Ukrayna, Rusya ile gerilimler artmaya devam ederken, kripto para birimlerini yasallaştırmak için hızla harekete geçti. Yasallaştırma, Rusya ile sınır gerilimleri arttıkça ve bir Rus işgali tehdidi ortaya çıktıkça, Ukraynalı gönüllülere ve hack gruplarına artan kripto bağışlarının arka planına karşı geliyor. Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, yeni yasanın kripto alanını “gölgelerden” çıkarmasını umduğunu belirtti.

BAE, Kripto Dostu Bir Ekosistem Oluşturmak İçin Hareket Etti

Birleşik Arap Emirlikleri, küresel kripto şirketlerinin BAE’deki işlerini kolayca yürütmelerini sağlayacak federal lisanslar hazırlamak için harekete geçti. Federal lisansların yanı sıra BAE, ülkeyi kripto dostu bir ülke haline getirmeyi ve ülkede bir üs kurmaları için Sanal Varlık Servis Sağlayıcılarına davetiye göndermeyi planlıyor.

NFT

OpenSea Hack Sonuçları Milyonlarca Değerinde NFT’lerin Çalınmasıyla Sonuçlandı

OpenSea, bilgisayar korsanlarının NFT’leri çalıp sattığı ve bu süreçte önemli bir kâr elde ettiği milyonlarca değerinde NFT’nin çalınması veya güvenliğinin ihlal edilmesiyle sonuçlanan önemli bir saldırıya uğradı. Saldırı, kodda, bilgisayar korsanlarının, sahibinin bilgisi olmadan eski listelenen fiyatları kullanarak NFT’lere izin veren önemli bir hata keşfedildikten sonra gerçekleşti. OpenSea saldırıyı araştırıyor ve kullanıcılara kötü niyetli bağlantılara tıklamamaları konusunda bir tavsiye yayınladı.

Melania Trump Kendi NFT’sini Satın Aldığını Reddetti

Melania Trump, NFT müzayedesinde kazanan teklifin projenin yaratıcılarına geri döndüğü yönündeki iddiaları reddetti. İnkar, soruşturmaların NFT’yi satın almak için kullanılan kriptonun, belirli NFT’yi satılık olarak listeleyen aynı kuruluşa ait bir cüzdandan geldiğini göstermesinin ardından geldi.

LookRare’in Nakit Çıkışı, Halı Çekme Hayaletini Yükseltiyor

LookRare’in ekibinin platformun LOOKS jetonunu stake ederek 30 milyon dolardan fazla kazandığını duyurması, birçok üyenin bir halı çekme olayından korkmasıyla, topluluğun genelinde pek iyi gitmedi. Nakit çıkışı, şimdi bir LOOKS token geri alımı talep eden topluluktan önemli bir öfkeye yol açtı. Ancak, gürültüye rağmen LookRare, nakit çıkışının herhangi bir istenmeyen olaydan kaynaklanmadığını belirtti.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu