Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para AnalizleriKripto Para Haberleri

Haftalık Bitcoin Tahmini Rapor: İşte Görülecek Seviyeler!

Bitcoin (BTC) iki kritik seviye arasında işlem görüyor. Analistler, sonraki seviyeler için zincir üstü ölçümlere bir göz atıyor...

Bitcoin fiyatı, herhangi bir yönlü yanlılık belirtisi olmaksızın iki temel seviye arasında sıkışmış durumda. Dik bir düzeltmeyi engelleyen kritik destek alanı, her yeniden testte zayıflıyor gibi görünüyor. Ancak boğalar, 39.000 dolarlık bölgeden hemen vazgeçmeyeceklerini doğruladı. BTC fiyatı bir kez daha 40 bin doların üzerinde işlem görürken, analistler 45 bin dolardan sonra tekrar ATH seviyelerinin masada olacağını düşünüyor. Bu fikre sahip birkaç analistin beklentilerine bakalım.

Bitcoin yapısal desteği zayıflatarak 30.000 dolara çöküşe işaret ediyor

Bitcoin fiyatı kabaca 45.000 ila 35.000 dolar arasında konsolide oluyor ve son iki aydır devam ediyor. Ocak ayı sonlarında yaşanan çöküş, aynı derecede güçlü bir satın alma baskısı ile karşı karşıya kaldı ve 34.752 dolarlık destek seviyesinin üzerinde bir kapanışla sonuçlandı.

Haftalık Bitcoin Tahmini Raporu: İşte Görülecek Seviyeler!
Haftalık Bitcoin Tahmini Raporu: İşte Görülecek Seviyeler!

Bu seviye, dik bir aşağı yönlü düzeltmenin önlenmesinde çok önemliydi. BTC bu çöküşten kurtulurken, 36.398 $ ile 38.895 $ arasında değişen bir talep bölgesi oluşturdu. Bu aşamanın devamında BTC bölgeden etkileyici itici hareketler gördü. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı bu direnci üçüncü kez etiketlediğinden, söz konusu desteğin çekiciliği ve gücü azalmaktadır. Bu nedenle, bu desteğin tekrarı 34.752 dolara doğru yolu açabilir. Bu bölgenin altında bir günlük kapanış, 30.000 dolarlık psikolojik bariyere bir çöküşü tetiklemede kilit rol oynayacak.

Bitcoin 35.000 dolarlık desteği ihlal ederse

Böyle bir senaryo gerçekleşirse, BTC muhtemelen daha da düşecek ve satış-durdurma likiditesini Temmuz 2021’de fırlatma rampası görevi gören 29.100$ destek seviyesinin altına düşürecek. Muhafazakar bir bakış açısıyla, 29.100 dolara düşüş, potansiyel bir dibi işaret eden bir teslimiyet hareketi olarak hizmet edebilir. Bu ayı senaryosunda, yukarıda belirtilen seviyenin kırılması BTC’yi 23.000 $’a itebilir ve bu da ikinci potansiyel dip olabilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin, Putin’in Açıklamalarıyla Yükseliyor

Bitcoin fiyatına ilişkin teknik bakış açısını desteklemek için IntoTheBlock’un Global Money In/Out (GIOM) modeline danışılabilir. Bu endeks, kabaca 5.06 milyon adresin ortalama 23.251 $ fiyatla yaklaşık 2.45 milyon BTC satın aldığını gösteriyor. Bu nedenle, bu alan önemli bir destek seviyesi olacak ve 11.443$’dan 36.754$’a uzanacak. Analist Akash Girimath’a göre, 36.754 dolarlık destek seviyesinin kırılması, 30.000 dolara veya 23.251 dolara feci bir düşüşün anahtarı olabilir. İlginç bir şekilde, bu seviyeler teknik olarak belirtilen engellerle mükemmel bir uyum içindedir.

Bitcoin Fiyat Tahmini
Olası çöküşün net bir resmi

Adından da anlaşılacağı gibi, yukarıdaki başlıkta belirtilen gösterge, satın alındığından beri cüzdanlarda bekleyen BTC’leri tanımlamak için kullanılır. Temmuz 2021 çöküşünün düşük noktasına kıyasla nispeten yüksek bir sayı olan kabaca 5,8 milyon BTC kaybedildi. Bu yapı, daha fazla yatırımcının beklemede olduğunu ve beklenmedik bir çöküşün bu sahipleri tasfiye edebileceğini ve en son Aralık 2020’de görülen seviyeleri ziyaret etmek için kartopu yapabileceğini gösteriyor. Bu gelişmenin gerçekleştiğini varsayarsak, bir kapitülasyon çöküşü için mükemmel bir kurulum olabilir.

Haftalık Bitcoin Tahmini Rapor: İşte Görülecek Seviyeler!
Haftalık Bitcoin Tahmini Rapor: İşte Görülecek Seviyeler!

Dik bir düzeltmeye ek bir güvenilirlik eklemek, Piyasa Değerinden Gerçekleşen Değere Z-skorudur (MVRV Z-skoru). Bu zincir içi ölçüm, bir kriptonun aşırı değerli mi yoksa düşük değerli mi olduğunu değerlendirmek için kullanılır ve bunu piyasa değeri ile gerçekleşen piyasa değeri arasındaki farkı piyasa değerinin standart sapmasına bölerek yapar.

MVRV göstergesinin yorumlanması

Geçmişteki gerçeğe uygun değer, aşırı satım veya aşırı alım alanlarını belirleyerek MVRV metriğini yeni bir düzeye taşır. Kırmızı bant aşırı alımı gösterir ve genellikle boğa koşusunun durduğu ve tersine döndüğü yerdir. Bununla birlikte, yeşil değer aşırı satımı gösterir ve uzun vadeli sahiplerin birikme eğiliminde olduğu yerdir. BTC için Z puanı 1.16’dır ve yeşil banda doğru sürünmek için yeterli alana sahip olduğunu gösterir. Bu hareket, Bitcoin fiyatının mevcut pozisyonunun çok altına düşmesini gerektirecek, bu da çöküşün makul ve bir dip olması için gerekli olduğunu gösteriyor.

Kurumsal yatırımcılar BTC'lerini satıyor
Kurumsal yatırımcılar BTC’lerini satıyor

Satış süresi nedeniyle ayı piyasasında olduğumuza şüphe yok. Kapitülasyon olayı olmadan BTC’de hiçbir zaman bir ayı piyasası dibi olmadı, bu yüzden bu bölgenin yıkılma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum ve bir sonraki boğa döngüsü için birikim gerçekleşmeden önce daha düşük dipleri (LL) test ediyoruz.

Tüm işaretler Bitcoin fiyatı için kasvetli bir geleceğe işaret ederken, borsalardaki arz, en azından ultra-makro perspektiften umut verici bir tablo çiziyor gibi görünüyor. Merkezi kurumlarda tutulan BTC sayısı, potansiyel bir satış tarafı baskısı görevi görür; bu nedenle düşüş, yükseliş görünümünü temsil eder. Bu tür platformlardaki BTC arzı, 19 Mayıs 2021 itibariyle 2,69 milyondan 2,03 milyona düştü ve uzun vadeli sahipler için başka bir rahatlama duygusu ekledi.

BTC için düşüş tezi, 52.000 dolarlık engelin üzerinde bir günlük veya haftalık kapanışla geçersiz kılınacak. Bu hareket, daha yüksek bir zirve yaratacak ve Bitcoin fiyatının daha yüksek seviyeyi keşfetmesinin ve psikolojik 60.000 dolar seviyesini tekrar ziyaret etmesinin yolunu açacak. Satın alma baskısında yeterli bir artışla, önde gelen kripto 80.000 dolarda yeni bir zirve oluşturabilir.

“ALINTI”

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu