HaberlerKripto Para Haberleri

Güney Kore’nin Yeni Başkanı Kripto Para Yasağı’nı Kaldırabilir

Muhafazakar aday Yoon Suk-yeol'un Güney Kore cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması, Yoon'un seçildikten sonra çeşitli düzenlemeleri ortadan kaldırmaya söz verdiği için kripto endüstrisi için iyi haberlere işaret edebilir.

Yoon, Kripto Özgürlüğü Vaad Etti

Başkanlık kampanyası sırasında Yoon, ülkedeki katı kripto düzenlemelerinin sona ermesi için çetin bir kampanya yürüttü ve hatta başkan olarak, ülkenin kripto sektörünün düzenlemelerle kısıtlanmayan daha fazla nefes alma alanına sahip olmasını sağlayacağına söz verdi. Şu anda ülke, mevcut hükümet tarafından Başkan Moon Jae-In tarafından uygulanan baskılar nedeniyle katı kripto düzenlemelerinden ciddi şekilde etkileniyor. 2021’de Kore kripto borsalarının neredeyse %70’inin kapatılmasıyla, ülkedeki kripto endüstrisi ciddi bir tıkanıklık altındaydı. Özellikle genç nesiller, artan hane halkı borcunun ve durgun maaşların üstesinden gelmek için kriptoya döndüklerinden, bu sektörün aşırı düzenlenmesinden çok etkilendiler.

Sermaye Kazançları Vergisi Gevşedi

Ocak ayında düzenlenen bir konferansta Yoon, “sanal varlık piyasasının sınırsız potansiyelini gerçekleştirmek” için sektörü engelleyen düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi, revize edilmesi ve çoğunlukla kuralsızlaştırılması gerektiğini belirtti. Yoon ayrıca ülkeye kripto tek boynuzlu atları (1 milyar dolar veya daha fazla değerleme ile yeni başlayanlar) getirmeyi hedeflediğini belirtti.

Dikkatinizi Çekebilir: Hindistan Kripto Sektörü İçin Biden Yürütme Emrini Memnuniyetle Karşıladı

Ayrıca, 2023’ten başlaması beklenen ve bir yıldan kısa bir sürede kazanılan 2,5 milyon KRW’nin (2,024 $) üzerindeki kripto kazançlarına %20 vergi uygulayacak olan sermaye kazancı vergisi konusunda da söz verdi. Yoon, daha önceki 2.5 milyon KRW yerine 52.4 milyon KRW (42.450 $) kripto kârından sonra vergi için önerilen eşiği artıracağını iddia etti.

Rakip Lee NFT’lerde Büyüktü

Seçim sonuçları son derece yakındı ve Yoon %1’den daha az bir farkla öndeydi. İktidardaki Kore Demokratik Partisi’nden (DPK) rakibi Lee Jae-myung da çok kripto yanlısı bir duruşa sahipti. Her iki taraf da genç seçmenleri kazanmak için kripto düzenlemelerini hafifletmek için sıkı bir kampanya yürüttü. Güney Kore’nin en büyük eğlence ve oyun şirketleri, NFT destekli metaverse’ler veya kazan-kazan oyun modelleri yaratma sözü vererek kriptoya bariz bir ilgi gösteriyor. Lee, bir oyun ve metaverse görev gücü kurarak ve Güney Kore’yi küresel bir kripto merkezi yapma sözü vererek bu oyun şirketlerini kazanmak için kampanya yürüttü. Ek olarak, kampanyası için para toplamak amacıyla kendi NFT serisini yayınlamış ve kripto bağışları başlatmıştı.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu