Altcoin HaberleriEkonomi HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Güney Kore’de Kripto Para Çılgınlığı; Kontrolsüz 60 Borsa ve 70 Kripto Para Birimi

Güney Kore’de Kripto Para Çılgınlığı; Kontrolsüz 60 Borsa ve 70 Kripto Para Birimi

Güney Kore ekonomisi, küresel ekonomik çıktının yüzde ikisini oluşturmuyor, ancak kripto para birimlerindeki ticaret hacminin yüzde onu burada gerçekleşiyor. Bitcoin, Ether ve aynı zamanda Enjin veya Luna Coin gibi yerel kripto para birimleri ile spekülasyon toplumda ve dolayısıyla siyasi tartışmalarda büyük önem kazanmıştır.

Kripto delisi Güney Kore’de, dolandırıcılığın karanlık yüzü ve siyasi ve düzenleyici sonuçlar bir büyüteç altında gözlemlenebilir. Daha yakından bakmaya değer.

Güney Koreli yatırımcılar Bitcoin ve Co ile spekülasyon yapmaya o kadar hevesli ki, dünyanın en büyük onuncu ekonomisinde, kripto para birimleri için genellikle dünyanın diğer bölgelerine göre daha yüksek fiyatlara ulaşılabilir. Bu fenomen için ayrı bir terim bile ortaya çıktı: Kimchi primi, adını Kore beyaz lahana turşusundan alıyor.

Hype’ın nedenleri, nüfusun teknolojiye olan yüksek ilgisi ve para yatırırken risk alma konusundaki yüksek istekliliğidir. Üniversite eğitimli çalışanların bile gelirlerinin artık kendi evlerini finanse etmek için yeterli olmadığı zamanlarda, birçok yatırımcı kripto spekülasyonları yoluyla sıçramayı neredeyse imkansız hale getirmeye çalışıyor. Şu anda Güney Kore’de yaklaşık 60 kripto ticaret platformu var.

Büyük veri platformu sağlayıcısı IGA Works tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kripto yatırımcılarının üçte biri 20’li yaşlarında. Başka bir ankete göre, Güney Kore’deki tüm öğrencilerin neredeyse dörtte biri kripto para birimlerine para yatırıyor.

Çünkü yatırımlar için gereken minimum tutarlar düşük ve beklenen getiriler yüksek. Ancak, bunun bir para birimi ile ilgisi yoktur. Her şey kazançları için kumar bahsi yapmakla ilgili.

Bununla birlikte, yüksek değişiklik ve bu yıl kripto para birimleri fiyatlarındaki son düşüş, genellikle genç yatırımcılar arasında hoşnutsuzluğa neden oluyor. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, çalışan kripto yatırımcılarının üçte ikisinden fazlası “psikolojik yan etkilerden” muzdarip. Güney Kore merkez bankası bir süredir korona pandemisi sırasındaki yüksek notların rasyonel olarak gerekçelendirilemeyeceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Yatırımcıların hayal kırıklığı artık o kadar büyük ki politikacıların tepki vermesi gerekiyor: Güney Kore’deki kripto piyasası sonunda bazı kurallara kavuşuyor. Ve bu süreçte daha önce nelerin düzenlenmediğini görmek şaşırtıcı.

Çoğu Güney Koreli kripto ticaret platformu, kullanıcıların gerçek adlarıyla giriş yapmalarını bile gerektirmez. Kara para aklama çok daha kolay hale getirilemez. Şimdiye kadar, kullanıcıların pazar liderleri Upbit, Bithumb ve Coinbit dahil olmak üzere dört kripto borsası için yalnızca gerçek adları ve banka hesaplarını göstermeleri gerekiyor.

Artık tüm kripto borsalarının 24 Eylül’e kadar finansal denetim otoritesi FSC’den onay alması gerekiyor. Bu yüzden temizliyorlar: Örneğin Coinbit, platformda işlem görebilecek 70 farklı kripto para biriminden beşi tamamen yasaklandı. Kullanıcıları diğer 28 kripto para birimine karşı uyarıyor.

Bazı borsalar gelişirken, büyürken diğerleri yerinde sayıyor. Bu, Dex veya Dexter, Pantheon veya Proto gibi güzel isimlerle anılan söz konusu madeni paraların değerlendirmesini daha güvenilir kılmıyor.

Düzenleyiciler şimdi bankaları ticaret platformlarında ve ticaret müşterileri için hesaplarda kara para aklama çeklerinden sorumlu hale getirmeye çalışıyor. Ancak bankalar bazı kripto borsaları ile ilgili herhangi bir şey yapmak istemiyorlar. Onları suçlayabilir misin?

Güney Kore, finansal düzenlemede, örneğin bir tahvil satın almak ile kripto para birimi arasındaki farkın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor . Neden? Ve ne kadar devam edecek?

 

 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu