Ekonomi HaberleriHaberler

Güney Çin Sabah Postası, blockchain alanına girme planlarını açıkladı

Hong Kong merkezli South China Morning Post gazetesi, “tarihi” NFT’ler için yeni bir standart başlatmayı planlıyor.

Outlet ayrıca şehrin zengin tarihini açıklamak için sanal bir “Aynalı Dünya” yaratmak için blockchain oyun geliştiricisi Animoca Brands ile birlikte çalıştı.

Hong Kong merkezli South China Morning Post ( SCMP ) gazetesi , bugün açıkladığı iki projeyle blockchain alanına girmeyi planlıyor . Bunlardan ilki, “Artifact” olarak adlandırılan , tarihi hesapların ve varlıkların tokenleştirilmesine izin vermek için tasarlanmış yeni bir takas edilemez token ( NFT ) standardıdır.

Aynı zamanda SCMP , Animoca Brands’ın bir yan kuruluşu tarafından geliştirilen blok zinciri tabanlı bir sanal dünya olan The Sandbox ile de, platformun NFT metaversi aracılığıyla “Hong Kong’un tarihini ve 118 yıllık gazetecilik yoluyla ikonik alanları” dijital olarak yeniden yaratmak için ortaklık kurdu.

Tarihin ilk taslakları

NFT proje amaçları dolayısıyla değişmezlik ve merkezi olmayan sahipliğini sağlanması blockchain üzerindeki tarihin hesapları ve tarihsel varlıkları kayıt için bir standart oluşturmak.

Başka bir deyişle, Artifact standardı, hem dijital hem de fiziksel olmak üzere çeşitli tarihi varlıkların tokenleştirilmesine, doğrulanmasına ve ticaretine izin verecektir.

Örneğin, bir Artifact, belirli bir gazete kapağının veya bir fotoğrafın dijital bir versiyonunu ve benzerleri SCMP’nin ofislerinden birinde bulunabilen Linotype baskı makinesi gibi büyük bir fiziksel nesneyi temsil edebilir . İlginç bir şekilde gazete, geçmişte bir noktada Asya’da böyle bir cihaza sahip olan tek medya kuruluşu olduğunu ve ” 1903’te ilk kurulduğunda, 1971’de değiştirilene kadar SCMP tarafından aynı modelin kullanıldığını kaydetti . ”

Proje, NFT’lerin kendilerine ek olarak, koleksiyonculara ve diğer katılımcılara ” ortam, biçim veya ihraççıdan bağımsız olarak tarihi varlıklar arasında bağlantı” sağlayacak standart bir üst veri yapısı sunmayı da planlıyor.

Bunun anlamı, her NFT’nin kendisiyle ilişkili bir dizi çeşitli veriye sahip olacağıdır. Bu bilgiler, jetonun adı, açıklaması ve oluşturulma tarihi gibi temel bitlerin yanı sıra ilgili kişiler ve varlıklar, coğrafi konumlar ve nadirlik gibi daha spesifik verileri içerebilir.

“Tarihi varlıklar için kaynak ve bağlam son derece önemlidir; bağlam ne kadar zenginse, koleksiyoncular için varlık o kadar değerlidir. Geliştiriciler, paylaşılan ve standartlaştırılmış bir meta veri yapısı, bir NFT bağlamını zenginleştiriyor.

SCMP geçmişi dijitalleştiriyor

Litepaper’a göre, koleksiyoncular Artifact’leri çeşitli şekillerde satın alabilecekler. Örneğin, belirli temalarla ilgili rastgele seçilmiş çeşitli NFT paketleri olan “Bullar”, “koleksiyonerlerin yeni bilgileri keşfetmelerine, kişisel bağlantı anlarını yeniden keşfetmelerine yardımcı olacak ve hatta olağanüstü nadir ve değerli tarihi varlıklarla koleksiyoncuları şaşırtabilir. ”

artifact-finds
artifact-finds

Bu arada, özellikle nadir görülen bazı NFT’ler, “tarihteki önemli anları kutlamak için özel indirimlerin” bir parçası olarak “Koleksiyon Mücadeleleri” aracılığıyla sunulacak. Doğal olarak, kullanıcılar eserlerini ikincil pazarlarda da satabilecekler.

SCMP , projesini hangi blok zincirini inşa etmeyi planladığını henüz açıklamamış olsa da , nihai hedef, yapay blok zincirlerinden bağımsız hale getirmek, yani NFT’lerin “tüm büyük blok zincirleri” dahil olmak üzere çeşitli ağlar arasında aktarılabilir olacağı anlamına geliyor.

Uzun vadeli planlar

Başlangıçta yalnızca SCMP , eserleri yayınlamak ve doğrulamak için 118 yıllık gazetecilik geçmişinden faydalanabilecek. Bununla birlikte, uzun vadede, outlet, sınırlı sayıda tarihle ilgili kurumlarla takım kurmayı ve ardından projeyi daha geniş bir ihraççı kitlesine açmayı planlıyor.

SCMP , “Uzun vadede, diğer kurumları (medya yayıncıları, müzeler, akademik kurumlar vb. dahil) tarihi NFT’lerin oluşturulması için Artifact standardını benimsemeye davet edeceğiz” dedi.

Proje katılımcılarının sayısı artacağından, kimlik doğrulama sürecinin, merkezi bir inceleme sürecini yönetecek olan “küresel olarak saygın uzmanlar konseyine” devredilmesi planlanıyor. 

SCMP ayrıca, “kimlik doğrulama sürecini yönetecek” ve “yalnızca doğrulanmış yayıncıların NFT’nin meta verilerinde ‘otantik’ atama ile Artifacts’i basabilmesini sağlayacak” özel bir merkezi olmayan özerk organizasyon (DAO) başlatmayı düşünüyor.

Özellikle SCMP , tarihini ölümsüzleştirmek için blok zinciri kullanan ilk Hong Kong merkezli medya kuruluşu değil. Geçen ay, Hong Kong hükümeti tarafından kısa süre önce kapatılan demokrasi yanlısı haber kuruluşu Apple Daily , içeriğini korumak için merkezi olmayan teknolojilere yöneldi.

Bloklu Hong Kong

En son blockchain girişiminin bir parçası olarak SCMP , bugün ile paylaşılan bir basın açıklamasına göre, The Sandbox adlı sanal platformda “kültürel deneyimler yaratmak” için blockchain oyun geliştiricisi Animoca Brands ile birlikte çalıştı 

“ South China Morning Post , küresel bir kitleyi bilgi ve teknoloji ile meşgul etmeye ve eğitmeye kararlıdır. Sandbox, SCMP’nin 118 yıllık gazeteciliğine dayanan gerçekten benzersiz deneyimler yaratmamıza izin veriyor ve bu tarihi hesapların ve Eserlerin değişmez ve tüm dünya için erişilebilir kalmasını sağlıyor,” dedi SCMP CEO’su Gary Liu duyuruda.

Bu ortaklık sayesinde, platformun kullanıcılarının “1950’lerde Hong Kong’un canlı sahnelerini deneyimleyebilecek ve SCMP’nin eşzamanlı raporlaması aracılığıyla karmaşıklıkları hakkında bilgi edinebileceklerini” sözlerine ekledi.

Gerçek para için sanal LAND’ler

Sandbox, oyuncuların dijital emlak arsaları (LAND’ler olarak adlandırılır) satın alabilecekleri ve kendi etkileşimli oyunlarını kurabilecekleri, Minecraft benzeri bir piksel dünyasıdır. ARSA’ların ilk satışları Ocak ayında başladı ve o zamandan beri çok sayıda önemli alıcıyı kendine çekti.

Örneğin, kripto borsası Gemini ve onun NFT pazarı Nifty Gateway , milyarder kurucuları Tyler ve Cameron Winklevoss ile birlikte bugün en dikkate değer LAND sahipleri arasında yer alıyor. Mike Novogratz’ın Galaxy Digital’inin oyun odaklı kolu Galaxy Interactive ve yatırımcılar Bill Lee, Ken Howery, Sundeep Madra ve diğerleri de sanal dünyanın kendi parçalarını ele geçirdiler.

“Kısmen sanal emlak, kısmen eğlence parkı” The Sandbox, SCMP’nin Hong Kong’u “dünyaların ve kahramanların hayal gücünü genişleten sürükleyici deneyimler yaratmak için çarpıştığı sürekli paylaşılan bir dijital alanın” bir parçası olarak yeniden yaratmasına izin verecek.

scmp-sandbox
scmp-sandbox

Örneğin, SCMP, Hong Kong’un geçmişinin ve bugününün iç içe geçtiği sözde “Aynalı Dünya”da ünlü Kowloon Walled City ve Star Ferry gibi simge yapıları yeniden yaratmayı planlıyor.

The Sandbox’ın COO’su ve Kurucu Ortağı Sebastien Borget, “Sandbox, South China Morning Post ile olan bu ortaklığı, çeşitli kültürleri ve geçmişleri oyun meta veri tabanımıza dahil etme arayışımızda önemli bir kilometre taşı olarak memnuniyetle karşılıyor ” dedi. ” SCMP’nin tüm küresel topluluğumuza heyecan verici ve ilginç kültürel içerik sunmak için Sandbox platformundan nasıl yararlanacağını görmek istiyoruz.”

Bu vesileyle The Sandbox da 22 Temmuz’da yeni bir satış yaparak kullanıcılara SCMP’nin projesine yakın LAND arsaları satın alma fırsatı sunacak . Satın alınan her LAND, “özel premium NFT’leri içerecek ve oyun 2021’de piyasaya sürüldüğünde etkinliklere, oyun deneyimlerine veya sosyal merkezlere ev sahipliği yapma olanağına sahip olacak.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu