Kripto Para Analizleri

Göz Atmalısınız: 2021’in En Büyük 10 Kripto Para Birimi

CoinMarketCap’e göre 23 Aralık 2021 itibariyle piyasa değerine göre en iyi 10 kripto burada.

1. Bitcoin (BTC)

İlk dijital para birimi, hakimiyeti biraz azalıyor olsa da, kripto listelerinde üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Bir yıl önce, Bitcoin’in piyasa değeri, toplam kripto pazarının %60’ından fazlasını temsil eden 550 milyar dolar civarındaydı. Bugün, neredeyse 1 trilyon dolarlık bir piyasa değeri ile Bitcoin, toplam piyasanın sadece %40’ını oluşturuyor.

1 Ocak 2021’deki pozisyon: 1
(BTC pozisyonunu korudu)

2021 En iyi Bitcoin
Bitcoin

2. Ethereum (ETH)

Ethereum , grafiklerde ikinci sırasını korudu. Bazıları tarafından Bitcoin altınının gümüşü olarak görülen Ethereum, akıllı sözleşmeleri tanıtan ilk kripto paraydı. Bu küçük kod parçaları blok zincirinde yaşar ve başka uygulamalar veya kriptolar oluşturmayı mümkün kılar.

İlk hareket eden Ethereum, uygulamaların aslan payına ev sahipliği yapıyor, ancak aynı zamanda ağ tıkanıklığı ve yüksek işlem ücretleri ile mücadele ediyor. Önümüzdeki yıl bu sorunlardan bazılarını çözecek olan Eth 2’ye yükseltmenin tamamlanması gerekiyor. Ancak bu arada, diğer bazı programlanabilir kriptolar zemin kazanıyor.

1 Ocak 2021’deki pozisyon: 2
(ETH pozisyonunu korudu)

2021 Ethereum
Ethereum

3. Binance Coin (BNB)

Binance değişimi belirteci, BNB , bu yıl önemli bir büyüme gördük. Binance müşterilerinin işlem ücretlerini düşürmesine olanak tanıyan bir yardımcı program tokenidir, ancak aynı zamanda birkaç programlanabilir blok zincirinden biri olan Binance Akıllı Zincirini de besler . Binance, bu yıl düzenleyicilerle bazı sorunlar yaşadı, ancak bunları 2022’de geride bırakmayı umuyor.

1 Ocak 2021’deki pozisyon: 9
(BNB 6 sıra yükseldi)

2021 BNB
BNB

4. TETHER (USDT)

Stablecoin Tether bu yıl biraz zemin kaybetti. Şubat ayında, New York Başsavcılığı eyalette USDT’yi yasakladı. Soruşturması, çıkardığı tüm USDT’yi desteklemek için yeterli rezervine sahip olması gereken Tether’in parayı her zaman destekleyemediğini gösterdi. Yetkililer, Tether’in rezervleri , özellikle de kısa vadeli borçlarda tutulan miktar konusunda hala ikna olmadılar . Bu, gelecek yıl daha güçlü stabilcoin düzenlemesi görmemizin bir nedeni.

1 Ocak 2021’deki pozisyon: 3

(USDT 1 sıra düştü)

2021 Tether
Tether

5. Solana (SOL)

Solana , süper hızlı işlem hızı ve ucuz işlemleri nedeniyle bu yıl kripto listelerini yükseltti. Geliştiriciler ve yatırımcılar potansiyel Ethereum alternatifine akın etti ve madeni parayı tüm zamanların en yüksek seviyesinden tüm zamanların en yükseğine itti. Yazma sırasında, Solana yılın başından bu yana %11.000’in üzerinde artış gösterdi.

1 Ocak 2021’deki pozisyon: 120

(Solana 115 sıra yükseldi)

2021 Solana
Solana

6. Ripple (XRP)

Bir SEC davasıyla mücadele ettiği için XRP veya Ripple’ın bu yıl daha fazla düşmemesi şaşırtıcı. Birçok ABD kripto borsası artık XRP ticareti yapmıyor, ancak token uluslararası ticarete devam ediyor.

Ripple , finansal hizmetler sektörüne yönelik blok zinciri tabanlı bir dijital ödeme sistemidir. 2021’in sonunda SEC, Ripple’ı kayıt dışı bir menkul kıymet olarak çalışmakla suçlayarak dava açtı.

Menkul kıymetler, SEC’in görev alanına girer ve şu anda emtia olarak sınıflandırılan çoğu kripto para biriminden farklı kurallara uymak zorundadır. Davanın sonuçlarının tüm kripto piyasası için etkileri olacak. SEC başarılı olursa, menkul kıymet olarak kaydedilmesi gerektiğine inandığı bir dizi başka kriptoyu takip edebilir.

1 Ocak 2021’deki konum: 4
(XRP 2 sıra düştü)

2021 Ripple
Ripple

7. Cardano (ADA)

Cardano inişli çıkışlı bir yıl geçirdi. Akıllı sözleşme işlevselliğinin piyasaya sürülmesi beklentisiyle Ağustos ayında piyasa değerine göre ilk üç kriptoya girdi . Cardano, geliştirme için yavaş ve istikrarlı bir yaklaşım benimsiyor, bu da akıllı sözleşme sunumunun diğer birçok jetondan daha sonra geldiği anlamına geliyor.

Ancak söylentiyi al, haberi sat gibi bir durum ortaya çıktı. Lansmana piyasa tepkisi biraz cansızdı ve Cardano yılın son aylarında birkaç sıra geriledi.

1 Ocak 2021’deki pozisyon: 8

(ADA 1 sıra yükseldi)

2021 Cardano
Cardano

Dikkatinizi Çekebilir: Takip Etmeniz Gereken En İyi 15 Kripto Uzmanı

8. USD Coin (USDC)

USD Coin, ABD dolarına sabitlenmiş başka bir sabit paradır. Coinbase ve Circle’ın kurucu üyesi olduğu Merkez konsorsiyumu tarafından başlatıldı . USDC, kendisini Tether’den daha şeffaf bir proje olarak konumlandırmaya çalıştı ancak yine de kripto paranın tam olarak nasıl desteklendiğine dair sorularla karşı karşıya kaldı.

1 Ocak 2021’deki pozisyon: 11

(USDC 3 sıra yükseldi)

USDC 2021 Kripto
USDC

9. TERRA (LUNA)

Terra , algoritmik sabit paralar adı verilen bir şeye dayanan küresel bir dijital ödeme sistemidir. Bunlar, ABD doları veya avro gibi çeşitli fiat (geleneksel) para birimlerine sabitlenir ve LUNA jetonu fiyatları sabit tutan mekanizmanın bir parçasıdır.

1 Ocak 2021’deki pozisyon: 59

(LUNA 50 sıra yükseldi)

Terra Luna 2021 kripto para
Terra

10. Avalanche (AVAX)

Son 10 kripto paramız, insanların potansiyel bir Ethereum alternatifi olarak gördüğü başka bir akıllı sözleşme platformu olan Avalanche. En olası senaryo, bu listedeki birkaç kriptoyu içerebilecek beş akıllı sözleşme platformundan dördünün paketin önüne çıktığını görmemizdir.

1 Ocak 2021’deki pozisyon: 64

(AVAX 54 sıra yükseldi)

Avalanche
Avalanche

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu