Blockchain HaberleriHaberler

GOP Kongre Üyesi, Pro-Kripto Bill’i Yeniden Tanıttı, Bu Kez Demokratik Ortak Sponsorlarla

Tom Emmer (R-MN), Menkul Kıymetler Netliği Yasasını yeniden uygulamaya koydu. Tasarı, yeni kripto varlıkları hakkındaki bazı düzenleyici belirsizliği ortadan kaldırabilir.

Geçen Eylül ayında, Cumhuriyetçi Minnesota Kongre Üyesi Tom Emmer, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve diğer düzenleyicilerin sağ tarafında kalmak isteyen kripto para birimi projeleri için bazı korkuluklar sağlamayı amaçlayan Menkul Kıymetler Açıklık Yasası’nı tanıttı.

Tasarının Demokratların kontrolündeki Meclis’ten geçme şansı çok azdı. Gerçekten de, HR 8378, Mali Hizmetler Meclisi’ne sevk edildikten sonra hiçbir zaman ele alınmadı.

Ancak Rep. Emmer’ın tasarısı , bu kez iki Demokratik ortak sponsorla birlikte geri döndü: Florida’dan Darren Soto ve California’dan Ro Khanna. İki Demokratın varlığı, tasarının komitede tartışılması ve hatta belki de zemine getirilmesi için daha büyük bir şans veriyor.

Yeni tanıtılan yasa tasarısı, bir kozmetik değişiklik dışında 2020’de tanıtılan yasayla aynı. Temel önermesi, yatırım sözleşmelerini birisinin “ortak bir girişime para ödediği ve girişimcinin veya üçüncü bir tarafın çabalarından kar beklemeye yönlendirildiği” zaman olarak tanımlayan 1933 Menkul Kıymetler Yasası’nın ifadesini temel alır.

Tasarı , bu yatırım sözleşmelerinin altında yatan varlıklardan ayrı olması gerektiğini savunuyor. Dolayısıyla, bir yatırım sözleşmesi bir menkul kıymet olabilir, ancak beraberindeki jeton veya madeni para olması şart değildir. Tasarıda Emmer, “Dünyadaki diğer büyük yargı bölgelerinin” buna farklı şekilde yaklaştığını söylerken, ABD yaklaşımının “dijital varlık sektörünün gelişimini engellediğini” söylüyor.

Başka bir deyişle, önerilen fatura gelecekteki token satışları için çok dostane görünüyor.

Menkul Kıymetler Netliği Yasası, Dijital Ticaret Odası, Blockchain Derneği ve Madeni Para Merkezi de dahil olmak üzere birçok blok zinciri ve kripto para lobisi grubu ve düşünce kuruluşundan onay aldı.

2020’de, kâr amacı gütmeyen Coin Center’ın genel müdürü Jerry Brito, tasarıyı “menkul kıymetler yasasının dijital varlıklara nasıl uygulandığı konusunda netlik sağlamak için gördüğümüz en akıllı yaklaşım” olarak nitelendirdi. Kripto para menkul kıymetleri hukuk uzmanı Gabriel Shapiro, “Mevcut menkul kıymet yasalarını yanlış anlıyor ve şaşırtıyor” diyerek aksini savundu.

Ancak çoğu endüstri gözlemcisi, kripto para birimiyle ilgili mevcut menkul kıymet yasalarının belirsiz olduğu konusunda hemfikir. Daha dün, SEC komisyon üyeleri Hester Peirce ve Elad Roisman, ajanslarına parça parça yaptırım eylemlerinin ötesine geçme çağrısında bulundular : “Piyasa katılımcıları için menkul kıymet yasalarının dijital varlıklara ve bunların ticaretine uygulanması konusunda kesin bir netlik eksikliği var” diye yazdılar. 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu