Ekonomi HaberleriHaberler

Goldman Sachs, Halka Açık Şirketlere Bağlı DeFi ETF Dosyaları

Goldman Sachs büyük bir geleneksel yatırım bankasıdır. Geleneksel ETF’lere benzeyen bir DeFi fonu için dosyalandı.

Yatırım bankası Goldman Sachs, son aylarda Ethereum ve merkezi olmayan finansa ( DeFi ) yöneldi.

Bugün Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan bir dosyaya göre , sektördeki şirketlerle bağlantılı bir borsa yatırım fonu (ETF) sunmaya hazır.

Banka, Goldman Sachs Innovate DeFi ve Blockchain Equity ETF’nin yatırımcılara blockchain teknolojisinin “temaları ile uyumlu” ve “finansın dijitalleşmesi” ile ilgili şirketlere maruz kalmasını sağlayacağını söylüyor.

ETF, bir varlığı veya varlık grubunu izleyen ve geleneksel borsalarda hisse senedi gibi alınıp satılabilen bir yatırım ürünüdür. SEC, yatırımcılara dijital varlığı kendileri depolamak ve güvenceye almak zorunda kalmadan BTC’ye erişim sağlayacak olan Bitcoin ETF’leri için birikmiş başvuru listesine sahipken, düzenleyici henüz böyle bir fonu onaylamadı.

Goldman Sachs’ın kripto varlıklardan ziyade şirket hisselerine bağlı olan önerisi, yatırımcılar ve SEC benzer şekilde içinde ne olduğunu henüz bilmese de, daha iyi bir başarı şansına sahip olabilir.

Goldman, fonun “Solactive Merkezi Olmayan Finans ve Blockchain Endeksinin performansına” karşılık gelecek şekilde tasarlanacağını söyledi. Ancak, Alman endeks fonu üreticisi, web sitesinde böyle bir ETF’yi listelemiyor.

Bununla birlikte, Solactive’in Blockchain Teknolojisi Performans Endeksi, Nokia, Facebook, Google’ın ana şirketi Alphabet, Mastercard ve Paypal gibi ağır hitleri içeriyor. Bu şirketlerden bazılarının, kayda değer Facebook ve Paypal gibi kripto özlemleri veya projeleri olsa da, blok zincirine maruz kalmaları , örneğin Mikrostrateji veya Kare düzeyinde olmak zorunda değildir. Ayrıca, büyük finans kurumları ve şirketler gibi aracıları bankacılık, borç verme ve ticaret gibi süreçlerden uzaklaştıran DeFi’yi benimsemeleri şüphelidir.

Bu, Goldman’ın sektöre yatırım yapmasını engellemedi. Haziran ayında blockchain altyapı firması Blockdaemon için 28 milyon dolarlık bir finansman turuna katıldı. O ayın ilerleyen saatlerinde, önümüzdeki aylarda Ethereum seçenekleri için ticaret açma planlarını açıkladı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu