Ekonomi HaberleriHaberler

GlobalX, SEC ile bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunan en son firma oldu

önetim altında 31 milyar dolarlık varlığa (AUM) sahip bir fon yöneticisi olan Global X Digital Assets, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunmak için en son şans.

GlobalX, AUM’da 560 milyar doları aşan küresel bir yatırım yöneticisi olan Seul merkezli Mirae Asset Global Investments‘ın bir yan kuruluşudur.

Bir Bitcoin ETF veya borsada işlem gören fon, Bitcoin fiyatını takip etmek için tasarlanmıştır ve kurumsal yatırımcılara kripto para birimini fiziksel olarak tutmalarını gerektirmeden temel varlığa kolay erişim sağlar.

Onaylanırsa, önerilen Global X Bitcoin Trust – 13 Temmuz 2021’de Delaware’e dahil edilen yasal bir tröst – Cboe BZX borsasında işlem görecek ve Bank of New York Mellon tröst yöneticisini atayacak.

21 Temmuz’da yapılan başvuruya göre , “tröstün yatırım amacı, Bitcoin fiyatının performansını tröst operasyonlarının giderlerinden daha az yansıtmaktır.”

“Güven, herhangi bir kıyaslama veya endeksin performansını yansıtmaya çalışmayacaktır.”

GlobalX, teklif edilen tröst için bir hisse senedi sembolünün ticarete başlamadan önce duyurulacağını söyledi; Trust’ın sahip olduğu tüm Bitcoin’leri korumaktan sorumlu olan koruyucunun adını henüz açıklamadı.

irma, vasinin New York Eyaletinde dijital varlık saklama hizmetleri sağlamaya yetkili sınırlı amaçlı bir güven şirketi olduğunu açıkladı.

Şu anda GlobalX, yıkıcı teknoloji, öz sermaye geliri, emtialar ve erişilmesi zor gelişmekte olan pazarları kapsayan toplam 84 ETF sunmaktadır.

Bu ayın başlarında, New York merkezli firma , Nasdaq’ta işlem gören ve “blok zinciri teknolojisinin artan benimsenmesinden yararlanmak için konumlanmış şirketlere yatırım yapmak isteyen” The Global X Blockchain ETF’yi (BKCH) başlattı. Bunlar arasında “dijital varlık madenciliği, blok zinciri ve dijital varlık işlemleri, blok zinciri uygulamaları, blok zinciri ve dijital varlık donanımı ve blok zinciri ve dijital varlık entegrasyonundaki şirketler” yer alıyor.

ABD, Bitcoin ETF’ye ayak uyduruyor

ABD Bitcoin ETF’si için ilk başvuru 2013’te yapılmış olsa da, SEC henüz masasını aşan hiçbir başvuruyu onaylamadı. O zamandan beri,  Kanada ve Brezilya gibi ülkeler Bitcoin ETF’lerini piyasaya sürerken SEC, Bitcoin’in oynaklığını ve piyasa manipülasyonu riskini gerekçe göstererek tereddüt etmeye devam etti.

Bu hafta başlarında kripto konferansı The B Word’de konuşan SEC Komiseri Hester Peirce , bir Bitcoin ETF’nin zaten onaylanmış olması gerektiğini savundu ve şunları kaydetti: ve diğer ülkeler ilerliyor.”

Bu yazın başlarında SEC, Delaware merkezli yatırım firması Kryptoin ve Anthony Scaramucci’nin SkyBridge Capital tarafından önerilen iki Bitcoin ETF’si hakkındaki kararları sırasıyla 27 Temmuz ve 25 Ağustos’ta yeni tarihlerle erteledi.

Cathie Wood’un ARK Invest’i de listeye yeni eklenenler arasında yer alıyor.

Grayscale Investments, Grayscale Bitcoin Trust’ı ( GBTC ) bir Bitcoin ETF’ye dönüştürmeyi de taahhüt etti , ancak henüz SEC’e resmi bir başvuruda bulunmadı. Geçen hafta firma , küresel yatırım bankasının GBTC için muhasebe ve yönetim hizmeti sağlayıcısı olarak hareket edeceğini ve nihayetinde planlanan Bitcoin ETF’si için düzenleyicilerin ona yeşil ışık vermesini sağlayacak olan BNY Mellon ile bir anlaşma imzaladı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu