Altcoin HaberleriKripto Para AnalizleriKripto Para Haberleri

Geleceğin Altcoinleri: Bitcoin Dışındaki 10 Önemli Kripto Para Birimi

Bitcoin yalnızca merkezi olmayan bir eşler arası ağ üzerine kurulu bir kripto para birimi dalgasını başlatan bir trend belirleyici olmakla kalmadı , aynı zamanda kripto para birimleri için fiili standart haline geldi ve sürekli büyüyen bir takipçi ve yan ürün lejyonuna ilham verdi.

ÖNEMLİ

 • Geniş tanımlı bir kripto para birimi, blok zinciri adı verilen dağıtılmış ve merkezi olmayan bir defterde bulunan bir dijital jeton veya “madeni para” biçimidir.
 • Bunun ötesinde, Bitcoin on yıldan uzun bir süre önce piyasaya sürülmesinden bu yana kripto para birimleri alanı önemli ölçüde genişledi ve bir sonraki harika dijital token yarın piyasaya sürülebilir.
 • Bitcoin, piyasa değeri, kullanıcı tabanı ve popülerlik açısından kripto para birimleri paketine liderlik etmeye devam ediyor.
 • Ethereum gibi diğer sanal para birimleri, merkezi olmayan finansal (DeFi) sistemler oluşturmak için kullanılıyor.
 • Bazı altcoinler, saniyede daha fazla işlem gerçekleştirme veya hisse kanıtı gibi farklı mutabakat algoritmaları kullanma gibi Bitcoin’den daha yeni özelliklere sahip olarak onaylanıyor.

Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Bitcoin’in bu alternatiflerinden bazılarına daha yakından bakmadan önce, biraz geri çekilelim ve kripto para birimi ve altcoin gibi terimlerle ne demek istediğimizi kısaca inceleyelim . Geniş tanımlı bir kripto para birimi, jeton veya “madeni para” şeklini alan sanal veya dijital paradır. Bazı kripto para birimleri, kredi kartları veya diğer projelerle fiziksel dünyaya giriş yapmış olsa da, büyük çoğunluğu tamamen soyut kalıyor.

Kripto para birimlerindeki “kripto”, dijital para birimlerinin oluşturulmasına ve işlenmesine ve bunların merkezi olmayan sistemlerdeki işlemlerine izin veren karmaşık kriptografiyi ifade eder. Bu para birimlerinin bu önemli “kripto” özelliğinin yanı sıra, ademi merkeziyetçiliğe yönelik ortak bir taahhüt; kripto para birimleri tipik olarak, düzenleme mekanizmaları (her zaman olmasa da, madencilik adı verilen bir süreç aracılığıyla ) ve diğer kontroller oluşturan ekipler tarafından kod olarak geliştirilir .

Kripto para birimleri neredeyse her zaman hükümet manipülasyonu ve kontrolünden uzak olacak şekilde tasarlanmıştır – ancak daha popüler hale geldikçe endüstrinin bu temel yönü ateş altında kalmıştır. Bitcoin’den sonra modellenen kripto para birimleri topluca altcoinler ve bazı durumlarda bok paraları olarak adlandırılır ve genellikle kendilerini Bitcoin’in değiştirilmiş veya geliştirilmiş versiyonları olarak sunmaya çalışmışlardır. Bu para birimlerinin bazıları, Bitcoin’de olmayan bazı etkileyici özelliklere sahip olsa da, Bitcoin ağlarının büyük ölçüde elde ettiği güvenlik düzeyine ulaşmak henüz bir altcoin tarafından görülmedi.

Aşağıda, Bitcoin dışındaki en önemli dijital para birimlerinden bazılarını inceleyeceğiz. Ancak önce bir uyarı: Böyle bir listenin tamamen kapsamlı olması imkansız. Bunun bir nedeni, orada varlığını 8000’den fazla cryptocurrencies Aralık 2021 tarihi itibariyle olduğu gerçektir bu cryptos birçoğu hiçbir izleyerek veya ticaret hacminin çok az olması da, bazı destekçileri ve yatırımcıların adanmış topluluklar arasında büyük popülerlik zevk.

Bunun ötesinde, kripto para birimleri alanı her zaman genişlemektedir ve bir sonraki harika dijital token yarın piyasaya sürülebilir. Bitcoin, kripto para birimleri dünyasında yaygın bir şekilde öncü olarak görülse de, analistler BTC dışındaki tokenleri değerlendirmek için birçok yaklaşımı benimsiyor. Örneğin, analistlerin, piyasa değeri açısından madeni paraları birbirine göre sıralamaya büyük önem atfetmeleri yaygındır. Bunu dikkate aldık, ancak dijital bir jetonun listeye dahil edilmesinin başka nedenleri de var.

Kripto Türleri

Kripto para birimlerinin, merkezi olmayan bir kullanıcı ağında değer (dijital paraya benzer) ileterek ödemeler için kullanılması amaçlanmıştır. Birçok altcoin (yani bitcoin veya bazen eter değil) bu şekilde sınıflandırılır ve bazen değer jetonları olarak adlandırılabilir.

Ayrıca, paradan farklı bir amaca hizmet etmesi amaçlanan blok zinciri tabanlı tokenler de vardır. Bir örnek , bir blok zinciri veya merkezi olmayan finans (DeFi) projesinde bir hisseyi temsil eden bir ilk madeni para teklifinin (ICO) parçası olarak verilen bir token olabilir . Jetonlar şirketin veya projenin değerine bağlıysa, menkul kıymet jetonları olarak adlandırılabilirler (hisse senetleri gibi menkul kıymetlerde olduğu gibi, güvenlik değil).

Diğer belirteçlerin belirli bir kullanım durumu veya işlevi vardır. Örnekler arasında, insanların merkezi olmayan bir ağ üzerinden dosya paylaşmasına izin veren Storj belirteçleri veya İnternet adresleri için merkezi olmayan Alan Adı Sistemi (DNS) hizmeti sağlayan Namecoin sayılabilir. Bunlar, yardımcı program belirteçleri olarak bilinir.

Bugün, birçok kripto kullanıcısı bu farklılıkları anlayıp takdir etse de, tüm token kategorileri kripto borsalarında aynı şekilde ticaret yapma eğiliminde olduğundan, tüccarlar ve sıradan yatırımcılar farkı fark etmeyebilir.

1. Ethereum (ETH)

Listemizdeki ilk Bitcoin alternatifi olan Ethereum (ETH), akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan uygulamaların (dApps) herhangi bir kesinti, dolandırıcılık, kontrol veya üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan oluşturulup çalıştırılmasını sağlayan merkezi olmayan bir yazılım platformudur . Ethereum’un arkasındaki amaç, milliyet, etnik köken veya inançtan bağımsız olarak dünyadaki herkesin serbestçe erişebileceği merkezi olmayan bir finansal ürünler paketi oluşturmaktır. Devlet altyapısı ve devlet kimlikleri olmayanlar banka hesaplarına, kredilere, sigortaya veya çeşitli diğer finansal ürünlere erişebildiğinden, bu durum bazı ülkelerdeki sonuçları daha ikna edici kılmaktadır.

Ethereum’daki uygulamalar, platforma özgü şifreleme belirteci olan eter üzerinde çalıştırılır. Ether (ETH), Ethereum platformunda hareket etmek için bir araç gibidir ve çoğunlukla Ethereum içinde uygulamalar geliştirmek ve çalıştırmak isteyen geliştiriciler tarafından veya şimdi, ether kullanarak diğer dijital para birimlerini satın almak isteyen yatırımcılar tarafından aranır. 2015 yılında piyasaya sürülen Ether, şu anda Bitcoin’den sonra piyasa değeri açısından en büyük ikinci dijital para birimidir , ancak baskın kripto para biriminin önemli bir farkla gerisindedir. Aralık 2021 itibariyle ETH başına yaklaşık 4.000$’dan işlem gören etherin piyasa değeri, bitcoin’inkinin yarısından biraz fazladır.

2014’te Ethereum, ezici bir yanıt alan ether için bir ön satış başlattı; bu, ICO çağının başlamasına yardımcı oldu. Ethereum’a göre, “hemen hemen her şeyi kodlamak, merkezsizleştirmek, güvence altına almak ve ticaret yapmak” için kullanılabilir. 2016 yılında merkezi olmayan otonom organizasyona (DAO) yapılan saldırının ardından Ethereum, Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) olarak ikiye ayrıldı.

Aralık 2020’de Ethereum, fikir birliği algoritmasını iş kanıtından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçirdi. Bu hareket, Ethereum ağının kendisini çok daha az enerji ve gelişmiş işlem hızı ile çalıştırmasını sağlamanın yanı sıra daha deflasyonist bir ekonomik ortam yaratmayı amaçlıyor. PoS, ağ katılımcılarının etherlerini ağa “paylaşmalarına” izin verir. Bu süreç, ağın güvenliğini sağlamaya ve meydana gelen işlemleri işlemeye yardımcı olur. Bunu yapanlar, faiz hesabına benzer şekilde ödüllendirilir eter.

Bu, madencilerin işlemleri işlemek için daha fazla BTC ile ödüllendirildiği Bitcoin’in PoW mekanizmasına bir alternatiftir.

2. Litecoin (LTC)

2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin (LTC), Bitcoin’in izinden giden ilk kripto para birimleri arasında yer aldı ve genellikle “gümüşten Bitcoin’in altına” olarak anıldı. 11 MIT mezunu ve eski bir Google mühendisi olan Charlie Lee tarafından oluşturuldu.

Litecoin, herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmeyen ve tüketici düzeyinde merkezi işlem birimleri (CPU’lar) yardımıyla çözülebilen PoW olarak Scrypt kullanan açık kaynaklı bir küresel ödeme ağına dayanmaktadır. Litecoin birçok yönden Bitcoin’e benzese de, daha hızlı blok oluşturma hızına sahiptir ve bu nedenle daha hızlı işlem onay süresi sunar.

Geliştiriciler dışında, Litecoin’i kabul eden giderek artan sayıda tüccar var. Aralık 2021 itibariyle, Litecoin 10 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve yaklaşık 148 dolarlık bir token değerine sahip ve bu da onu dünyanın en büyük 18. kripto para birimi yapıyor.

3. Cardano (ADA)

Cardano (ADA), mühendisler, matematikçiler ve kriptografi uzmanları tarafından araştırmaya dayalı bir yaklaşımla oluşturulmuş bir “Ouroboros hisse kanıtı” kripto para birimidir. Proje, Ethereum’un ilk beş kurucu üyesinden biri olan Charles Hoskinson tarafından ortaklaşa kuruldu. Ethereum’un aldığı yönle ilgili bazı anlaşmazlıklar yaşadıktan sonra ayrıldı ve daha sonra Cardano’nun yaratılmasına yardımcı oldu.

Cardano’nun arkasındaki ekip, kapsamlı deneyler ve hakemli araştırmalar yoluyla blok zincirini yarattı. Projenin arkasındaki araştırmacılar, çeşitli konularda blok zincir teknolojisi hakkında 120’den fazla makale yazdı. Bu araştırma Cardano’nun bel kemiğidir.

Bu zorlu süreç nedeniyle Cardano, diğer büyük kripto para birimlerinin yanı sıra PoS emsalleri arasında öne çıkıyor gibi görünüyor. Cardano, blok zincirinin daha fazlasını yapabileceği söylendiği için “Ethereum katili” olarak da adlandırıldı. Bununla birlikte, Cardano hala erken aşamalarında. PoS konsensüs modeline Ethereum’u yenmiş olsa da, DeFi uygulamaları açısından daha kat etmesi gereken uzun bir yol var.

Cardano, Ethereum’a benzer DeFi ürünleri kurarak ve diğer şeylerin yanı sıra zincir birlikte çalışabilirlik, seçmen sahtekarlığı ve yasal sözleşme takibi için çözümler sunarak dünyanın finansal işletim sistemi olmayı hedefliyor. Aralık 2021 itibarıyla, Cardano 42 milyar dolarla altıncı en büyük piyasa değerine sahip ve bir ADA yaklaşık 1,25 dolardan işlem görüyor.

4. Polkadot (DOT)

Polkadot (DOT), diğer blok zincirler arasında birlikte çalışabilirlik sağlamayı amaçlayan benzersiz bir PoS kripto para birimidir. Protokolü, sistemlerin tek bir çatı altında birlikte çalışmasına izin vermek için izinli ve izinsiz blok zincirlerinin yanı sıra oracle’ları birbirine bağlamak için tasarlanmıştır. Polkadot’un temel bileşeni, çeşitli ağların birlikte çalışabilirliğini sağlayan röle zinciridir. Ayrıca, belirli kullanım durumları için kendi yerel belirteçleriyle parachains veya paralel blok zincirlerine izin verir.

Polkadot’un Ethereum’dan farkı, geliştiricilerin Polkadot’ta yalnızca dApp’ler oluşturmak yerine, Polkadot zincirinin zaten sahip olduğu güvenliği kullanırken kendi blok zincirlerini oluşturabilmeleridir. Ethereum ile geliştiriciler yeni blok zincirleri oluşturabilir, ancak yeni ve daha küçük projeleri saldırıya açık bırakabilecek kendi güvenlik önlemlerini oluşturmaları gerekir, çünkü bir blok zinciri ne kadar büyükse, o kadar fazla güvenliğe sahiptir. Polkadot’taki bu kavram, paylaşılan güvenlik olarak bilinir.

Polkadot, Ethereum projesinin geleceği hakkında farklı görüşleri olan çekirdek kurucularının bir başka üyesi olan Gavin Wood tarafından yaratıldı. Aralık 2021 itibariyle, Polkadot’un yaklaşık 25 milyar dolarlık bir piyasa değeri var ve bir DOT 25 dolar karşılığında işlem görüyor.

5. Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash (BCH) , orijinal Bitcoin’in en eski ve en başarılı hard fork’larından biri olduğu için altcoinler tarihinde önemli bir yere sahiptir . Kripto para dünyasında, geliştiriciler ve madenciler arasındaki tartışmalar ve tartışmaların sonucu olarak bir çatal gerçekleşir. Dijital para birimlerinin merkezi olmayan yapısı nedeniyle, genel fikir birliği nedeniyle eldeki token veya madeni paranın altında yatan kodda toptan değişiklikler yapılmalıdır; Bu işlemin mekanizması, belirli kripto para birimine göre değişir.

Farklı gruplar anlaşamadığında, bazen dijital para birimi bölünür, orijinal zincir orijinal koduna sadık kalır ve yeni zincir, kodundaki değişikliklerle birlikte önceki madalyonun yeni bir versiyonu olarak hayata başlar.

BCH , bu bölünmelerden biri sonucu Ağustos 2017’de hayatına başladı . BCH’nin yaratılmasına yol açan tartışma, ölçeklenebilirlik konusuyla ilgiliydi; Bitcoin ağının blok boyutunda bir sınırı vardır: bir megabayt (MB). BCH, blok boyutunu bir MB’den sekiz MB’a çıkarır, fikir daha büyük blokların içlerinde daha fazla işlem tutabilmesi ve dolayısıyla işlem hızının artmasıdır. Ayrıca, blok alanını etkileyen Ayrılmış Tanık protokolünün kaldırılması da dahil olmak üzere başka değişiklikler de yapar.

Aralık 2021 itibariyle, BCH’nin yaklaşık 8,2 milyar dolarlık piyasa değeri ve token başına değeri 436 dolar.

6. Stellar (XLM)

Stellar (XLM), büyük işlemler amacıyla finansal kurumları birbirine bağlayarak kurumsal çözümler sağlamak üzere tasarlanmış açık bir blok zinciri ağıdır. Bankalar ve yatırım firmaları arasındaki – genellikle birkaç gün süren, çok sayıda aracıyı içeren ve çok miktarda paraya mal olan – büyük işlemler artık aracı olmadan neredeyse anında yapılabilir ve işlemi yapanlar için çok az maliyetlidir veya hiçbir maliyeti yoktur.

Stellar kendisini kurumsal işlemler için bir kurumsal blok zinciri olarak konumlandırmış olsa da, hala herkes tarafından kullanılabilecek bir açık blok zinciridir. Sistem, herhangi bir para birimi arasında sınır ötesi işlemlere izin verir. Stellar’ın yerel para birimi Lümen’dir (XLM). Ağ, kullanıcıların ağ üzerinde işlem yapabilmeleri için Lümen tutmalarını gerektirir.

Stellar, Ripple Labs’ın kurucu üyesi ve Ripple protokolünün geliştiricisi olan Jed McCaleb tarafından kuruldu. Sonunda Ripple’daki görevinden ayrıldı ve Stellar Development Foundation’ın kurucu ortağı oldu. Stellar Lümen 6 milyar $ piyasa değerinin Aralık 2021 itibariyle $ 0,26 değerinde olan.

7. Dogecoin (DOGE)

Dogecoin madalyonun fiyatları fırladı olarak (DOGE), orijinal olarak bazıları tarafından görülen “memecoin,” 2021 yılında heyecan yarattı. Avatar olarak Shiba Inu’nun bir görüntüsünü kullanan madeni para, Dallas Mavericks, Kronos ve belki de en önemlisi, Elon Musk’a ait bir Amerikan havacılık üreticisi olan SpaceX dahil olmak üzere bazı büyük şirketler tarafından bir ödeme şekli olarak kabul ediliyor. .

Dogecoin, 2013 yılında iki yazılım mühendisi Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından oluşturuldu. Markus ve Palmer’ın kripto para piyasasının vahşi spekülasyonları hakkında yorum yaparak parayı şaka olarak yarattığı bildirildi.

DOGE’nin fiyatı, Musk’ın “Saturday Night Live” programında gösterilmesinin planlandığı hafta boyunca tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,68 $’a ulaştı. Aralık 2021 itibariyle, Dogecoin’in piyasa değeri 22.8 milyar dolar ve bir DOGE yaklaşık 0.17 dolar değerinde ve bu da onu 12. en büyük kripto para birimi yapıyor.

SHIB

Bir memecoinden ilham alan bir memecoin, Shiba Inu (SHIB), 2021 sonbaharında öne çıkarak Dogecoin’in piyasa değerini kısaca aştı.

8. Binance Coin (BNB)

Binance Coin (BNB), Binance Borsasında alım satımla ilgili ücretler için bir ödeme yöntemi olarak çalışan bir yardımcı kripto para birimidir. Piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para birimidir. Token’ı değişim için ödeme aracı olarak kullananlar indirimli işlem yapabilirler.

Binance Coin’in blok zinciri aynı zamanda Binance’in merkezi olmayan borsasının üzerinde çalıştığı platformdur. Binance Borsası, Changpeng Zhao tarafından kuruldu ve ticaret hacimlerine göre dünyanın en yaygın kullanılan borsalarından biridir.

Binance Coin başlangıçta Ethereum blok zincirinde çalışan bir ERC-20 jetonuydu. Sonunda kendi ana ağ lansmanını yaptı. Ağ, bir PoS konsensüs modeli kullanır. Kasım 2021 itibariyle, Binance Coin’in bir BNB değeri 545 dolar olan 91,5 milyar dolarlık bir piyasa değeri var.

9. Tether (USDT)

Tether (USDT), volatiliteyi azaltmak için piyasa değerlerini bir para birimine veya başka bir dış referans noktasına sabitlemeyi amaçlayan kripto para birimleri olarak adlandırılan bir grup stabilcoin’in ilk ve en popülerlerinden biriydi . Çoğu dijital para birimi, hatta Bitcoin gibi büyük olanlar bile, sık sık dramatik oynaklık dönemleri yaşadığından , Tether ve diğer sabit paralar, aksi takdirde temkinli olabilecek kullanıcıları çekmek için fiyat dalgalanmalarını yumuşatmaya çalışır. Tether’in fiyatı doğrudan ABD dolarının fiyatına bağlıdır. Sistem, kullanıcıların diğer kripto para birimlerinden ABD dolarına, normal para birimine dönüştürmekten daha zamanında daha kolay transfer yapmalarını sağlar.

2014 yılında piyasaya sürülen Tether, kendisini “fiat para birimini dijital olarak kullanmayı kolaylaştırmak için blok zinciri etkin bir platform” olarak tanımlıyor. Etkili bir şekilde, bu kripto para birimi, bireylerin geleneksel para birimlerinde işlem yapmak için bir blok zinciri ağı ve ilgili teknolojileri kullanmasını sağlarken, genellikle dijital para birimleriyle ilişkilendirilen oynaklığı ve karmaşıklığı en aza indirir.

Aralık 2021 itibariyle Tether, 73.4 milyar dolarlık piyasa değeri ve token başına değeri (tahmin ettiniz!) 1 dolar ile piyasa değerine göre dördüncü en büyük kripto para birimidir.

10. Monero (XMR)

Monero (XMR) güvenli, özel ve takip edilemez bir para birimidir. Bu açık kaynaklı kripto para birimi Nisan 2014’te piyasaya sürüldü ve kısa sürede kriptografi topluluğu ve meraklıları arasında büyük ilgi gördü. Bu kripto para biriminin gelişimi tamamen bağış temelli ve topluluk odaklı.

Monero, ademi merkeziyetçiliğe ve ölçeklenebilirliğe güçlü bir şekilde odaklanarak piyasaya sürüldü ve “halka imzaları” adı verilen özel bir teknik kullanarak tam bir gizlilik sağlıyor. Bu teknikle, en az bir gerçek katılımcı da dahil olmak üzere bir grup kriptografik imza görünür, ancak hepsi geçerli göründüğü için gerçek olan izole edilemez.

Bunun gibi istisnai güvenlik mekanizmaları nedeniyle, Monero tatsız bir üne sahip bir şey geliştirdi – dünya çapında suç operasyonlarıyla bağlantılı. Bu, anonim olarak cezai işlemler yapmak için en iyi aday olsa da, Monero’nun doğasında bulunan mahremiyet, dünyanın dört bir yanındaki baskıcı rejimlerin muhaliflerine de yardımcı oluyor.

Aralık 2021 itibariyle, Monero’nun piyasa değeri 3,2 milyar dolar ve token başına 181 dolar değerinde.


Yukarıda sadece 10 altcoin listeleyebildik, ancak orada başka birçok önemli kripto para birimi var ve bunlar zaman içinde kullanıcı tabanları, piyasa değeri ve etki açısından konum için jokey yapıyorlar. Diğer bazı önemli kripto para birimleri şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

 1. Solana
 2. Avalanche
 3. USD Coin
 4. Chainlink
 5. Algorand
 6. Polygon
 7. VeChain
 8. TRON
 9. Ethereum Classic (yukarıda kısaca bahsedilmiştir)
 10. ZCash
 11. EOS
 12. Tezos
 13. NEO
 14. Dash
 15. Stacks
 16. NEM
 17. Decred
 18. Storj
 19. 0x
 20. DigiByte

Kripto Para Birimleri Neden Önemlidir?

Merkezi olmayan platformlar olarak, blok zinciri tabanlı kripto para birimleri, bireylerin eşler arası finansal işlemlerde bulunmalarına veya sözleşmelere girmelerine olanak tanır. Her iki durumda da banka, para otoritesi, mahkeme veya yargıç gibi bazı güvenilir üçüncü taraf aracılara ihtiyaç yoktur. Bu, mevcut mali düzeni bozma ve finansı demokratikleştirme potansiyeline sahiptir. Kripto para birimi alanının boyutu, son on yılda yeni yenilikler ve 2,5 trilyon doları aşan toplu piyasa değeri ile katlanarak büyüdü.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto Para Nedir?

Neden Bu Kadar Çok Kripto Para Var?

Günümüzde kripto para birimlerinin çoğu, açık kaynak kodu ve sansüre dayanıklı bir mimari kullanan Bitcoin’den şu veya bu şekilde türetilmiştir. Bu, herkesin kodu kopyalayıp ince ayar yapabileceği ve kendi yeni parasını oluşturabileceği anlamına gelir. Bu aynı zamanda herkesin ağına katılmakta veya içinde işlem yapmakta özgür olduğu anlamına gelir.

Diğer Bazı Önemli Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Birçok kripto para birimi önem kazandı veya bunu yapma sözü verdi. Örneğin Dogecoin, Tesla CEO’su Elon Musk tokeni sosyal medyada tanıttığında ün kazanan, meme tabanlı bir şaka parasıydı. Dogecoin ve yukarıda listelenen diğerlerinin yanı sıra, Bitcoin Gold ve Bitcoin SV gibi birkaç başka bitcoin çatalı da mevcuttur . Diğer önemli paralar Ripple (XRP), Solana, USD Coin ve Tezos’tur.

Bitcoin Neden Hala En Önemli Kripto Para Birimi?

Ortaya çıkan binlerce rakibe rağmen, orijinal kripto para birimi olan Bitcoin, kullanım ve ekonomik değer açısından baskın oyuncu olmaya devam ediyor. Her bir kripto para (BTC), Aralık 2021 itibariyle yaklaşık 47.000 dolar değerindeydi ve piyasa değeri 886 milyar dolardan fazlaydı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu