Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriEthereum (ETH)Ethereum Haberleri (ETH)FinansHaberlerKripto Para AnalizleriKripto Para Haberleri

Geleceği Tanımlayacak Kripto Büyüme Eğrisine Ve 2022 Trendlerine Gelin Bir Bakalım!

Geleceği Tanımlayacak Kripto Büyüme Eğrisine Ve 2022 Trendlerine Gelin Bir Bakalım!

Kripto ekosistemi 2 trilyon dolarlık bir pazar haline geldi ve onu günümüz finansında en hızlı yükselen nişlerden biri haline getirdi. Pek çok paydaş büyüme eğrisini gözden kaçırma eğiliminde olsa da, geçtiğimiz on yılda bu ilginç bir yolculuk oldu. İlk başta, Bitcoin tek dijital varlıktı, ancak ekosistem, öncü kripto varlıkları arasında yer alan Litecoin ve Bitcoin Cash gibi altcoinleri içerecek şekilde büyüdü.

Kripto topluluğunun yenilikçi gücü sayesinde, Ethereum’un piyasaya çıkışının ardından 2016 yılında akıllı sözleşme blok zinciri ağları ortaya çıktı. Bu, kullanıcıların merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) geliştirebilecekleri ve dolayısıyla Merkezi Olmayan Finansmanın (DeFi) yolunu açabilecekleri göz önüne alındığında, kripto piyasası için yeni bir dönemi işaret etti. Bununla birlikte, DeFi’nin dijital varlık alanında bir güç merkezi olarak ortaya çıktığı 2020 yazına kadar değildi.

Ondan önce, 2017 kripto boğa koşusunu belirleyen İlk Para Teklifi (ICO) dönemi vardı. Efsaneye göre çoğu kripto milyoner bu dönemde basıldı. ICO’lar, kripto projeleri için ağır yatırımcılardan para toplamak için popüler bir yoldu, ancak bu eğilim Bitcoin Aralık 2017’de zirveye ulaştıktan sonra uzun sürmedi. O sırada, bir BTC 20.000 dolara giderken bazı altcoinler bir yıl içinde 100 kattan fazla arttı.

Ardından uzun kripto kışı geldi, boğa piyasası koşullarından düşüş ortamına geçiş birçok insanı hazırlıksız yakaladı. Hayatta kalan birkaç kişi, ana akım benimsemeye zemin hazırlamak için daha kullanıcı dostu ve pratik yenilikler oluşturmaya geri döndü. Eh, şimdi 2022’deyiz ve bazı çabalar meyvelerini veriyor gibi görünüyor. Özellikle son iki yıl, DeFi ve NFT’ler gibi alanların çok fazla ilgi görmesiyle oldukça deneysel geçti.

Dikkatinizi Çekebilir: Gizli NFT Ağı Tarafından Yapılan 400 Milyon Dolarlık Fon Artışı

Deneysel Aşama

ICO döneminden farklı olarak 2020, kripto piyasası için yeni bir aşamaya girdi. Bu yıl içinde DeFi protokolleri, ana ağlarını akıllı sözleşme platformlarında başlatmaya başladı ve çoğu protokollerini Ethereum’da başlattı. DeFi, o zamandan beri, verim çiftçiliği ve teşvikler tarafından yönlendirilen topluluk tarafından yönetilen ekosistemler de dahil olmak üzere bir fırsatlar denizi açtı.

Peki DeFi nedir? Basitçe söylemek gerekirse, bu gelişmekte olan pazar, dünyanın her yerinden herkesin özellikli ürünlere sorunsuz bir şekilde erişmesine izin vererek finansal hizmetleri merkezden uzaklaştırmayı amaçlamaktadır. Kripto kullanıcılarının borç verme ve ödünç alma, merkezi olmayan borsalar ve sentetik varlıklar gibi hizmetler sunan DeFi protokollerini test etmesiyle DeFi dönemi oldukça deneysel geçti.

Bununla birlikte, DeFi’den gelen en dikkate değer gelişme, yönetişim belirteçleri olmuştur. Temel olarak bunlar, sahiplerine oylama yoluyla ekosistem büyümesini yönlendirme gücü veren blok zinciri yerel belirteçleridir. Piyasaya sürülen ilk DeFi yönetişim belirteci, Compound’un COMP’uydu ve ardından platform, verim çiftçiliği fırsatları sunmaya başladı. O zamandan beri, çoğu DeFi projesi benzer bir başlangıç ​​yolu izledi.

DeFi hala yerleşmeye devam ederken, NFT’ler 2021’in başında ortaya çıktı ve kripto topluluğuna yeni bir soluk getirdi. Daha da iyisi, bu kripto nişi, sanat ve oyun sektörü de dahil olmak üzere diğer sektörlerden paydaşların dikkatini çekti. Bir yıl sonra ve NFT’ler en popüler kripto varlık sınıfıdır. Hollywood ve spor endüstrisinden ünlüler, çalışmalarını sınırların ötesinde depolamak, doğrulamak ve satmak için şu anda NFT’leri deneyen insanlardan bazıları.

 

2022 Kriptonun Geleceğini Belirleyecek

Trendlere göre, 2022’nin kripto piyasası için belirleyici bir yıl olması muhtemel. Pek çok şey evrimleşmiş olsa da, ekosistem hala kitlesel benimsemeyi engelleyebilecek temel zorluklarla karşı karşıya. Yeni başlayanlar için, Ethereum gibi akıllı sözleşmeli blok zinciri ağlarının kullanımı, ölçeklenebilirlik sorunları nedeniyle pahalı hale geldi. Bu öncü DApp platformunun şimdi Avalanche ve Solana gibi diğer oyuncular tarafından sorgulanması şaşırtıcı değil.

Ancak ölçeklenebilirlik tek eksiklik değil, kripto endüstrisi güvenlik ve likidite azlığı gibi diğer önemli tehditlerle karşı karşıya. Çok fazla risk altındayken, paydaşların muhtemelen 2022 boyunca bu sorunları çözmeye odaklanacakları hiç de kolay değil. Bu makalenin bir sonraki bölümü, blockchain tabanlı gibi diğer eğilimlerin yanı sıra geleceği belirleyecek bazı çözümlerin altını çiziyor. hızla yükselen bir niş olan oyun.

 

  1. Güvenlik

Kazançlı fırsatlara rağmen kripto, dolandırıcılar ve dolandırıcılar için bir merkez haline geldi. Crystal Blockchain tarafından yapılan bir incelemeye göre, kripto saldırıları 2021’de DeFi’nin daha büyük payı almasıyla 4 milyar doları buldu. Neyse ki, Avarta gibi yaklaşan kripto yenilikleri, DeFi ve NFT pazarının güvenliğini artırmak için doğrulanabilir merkezi olmayan kimlik sistemleri sunuyor.

Avarta , kripto kullanıcılarının birden fazla blok zinciri ortamına erişmek için özel anahtar olarak yüzlerinden yararlanmalarını sağlayan biyometrik olarak güvenli bir blok zinciri cüzdanı sunar. Bu cüzdan, altyapı modelini, bir kullanıcının DeFi veya NFT ürünlerine erişirken kimliğini doğrulayabileceği anlamına gelen Kimlik Kanıtı mutabakatına dayandırır. Kullanıcılar ayrıca bilgilerini nasıl ve ne zaman açığa çıkaracaklarını seçerek özel anahtarlarını kontrol etme esnekliğine de sahiptir.

Güvenliğin yanı sıra, Avarta’nın cüzdanı, kullanıcıların güvenilir bir borç alan, borç veren veya yatırımcı olduklarını kanıtlamak için kullanılabilecek işlem geçmişini saklamalarına yardımcı olur. Bu arada, kullanıcı kişisel ve biyometrik verilerinin tam kontrolünü elinde bulundurmaya devam eder.

 

  1. NFT Borç Verme Ve Borç Alma

NFT’ler zaten pazarın dikkatini çekmiş olabilir, ancak bu ekosistem likidite açısından geride kalıyor. Çoğu NFT sahibi, şu anda pazar derinliği eksikliğinden dolayı boşta kalan dijital koleksiyonlarla sıkışmış durumda. Durum böyle olmak zorunda değil. NFT ödünç verme ve ödünç alma ekosistemleri bu zorluğu çözmek için geliyor; NFT kredilerine geçiş yapan dikkate değer platformlardan biri Drops.

Drops NFT ödünç verme ekosistemi , dijital tahsilat pazarında çok ihtiyaç duyulan likiditeyi ve faydayı sunmak için tasarlanmıştır. Drops ile, NFT sahipleri dijital koleksiyonlarını krediye erişmek veya kredi sağlamak için teminat olarak kullanabilirler. Drops, NFT’ler, DeFi belirteçleri ve meta veri deposu öğeleri biçiminde teminatları barındırabilen borç verme havuzlarına sahiptir. Bu ürünlere sahip olan işletmeler ve perakende yatırımcılar, staking ve verim çiftçiliği gibi diğer ekosistem teşviklerinden yararlanırken atıl sermayelerini kullanabilirler.

 

  1. Blockchain Tabanlı Oyun

Blok zinciri oyun endüstrisi, NFT ekosistemiyle yakından bağlantılıdır; En son Dapp Radar raporuna göre , oyunlar toplam kripto endüstrisi kullanımının %52’sini temsil ediyor. Popüler blok zincir oyunları söz konusu olduğunda, İsviçre merkezli EverdreamSoft (EDS) firması tarafından tasarlanan Spell of Genesis paket liderleri arasında yer alıyor. Bu oyun, bir dizi savaşta düşmanlara meydan okuyabilecek güçlü bir deste oluşturmak için kart toplamayı içerir.

Ek olarak, EDS, Crystal Spark adlı açık kaynaklı bir yazılım içeren bir ürün paketine öncülük etmiştir. Geliştiriciler, birden fazla blok zinciri ortamına bağlanmak ve oyun ürünlerini entegre etmek için Crystal Spark’tan yararlanabilir. EDS tarafından sunulan diğer blockchain-oyun odaklı özellikler arasında, Spell of Genesis ve Cryptokitties gibi diğer dijital koleksiyon oyunları oynarken oyun içi öğeleri yönetmek için Casa Tookan cüzdanı yer alıyor.

 

Sarmak

Büyüyen endüstrilerin çoğu gibi, kripto da uzun bir yol kat etti ve daha fazla insan altta yatan potansiyeli takdir ettikçe büyümeye devam edecek. Daha agresif bir büyüme aşamasına geçerken, temel zorlukları çözmeye odaklanan yenilikler kesinlikle dijital ekosistemlerin ve kripto piyasasının geleceğini belirleyecektir. Bu makalede öne çıkan eğilimler, son on yılda neler olup bittiğine sadece bir bakış. 2022, geleceğe net bir yol açacak yıllardan biri!

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu