FinansHaberlerKripto Para Haberleri

Gana Bankası, dijital cedi için donanım cüzdanını piyasaya sürecek

Gana Merkez Bankası, ülkenin tüm nüfusunun kullanımına sunmak için kendi dijital para birimi için bir donanım cüzdanı tanıtacağını duyurdu.

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Cedi ya da tam ismiyle Gana cedisi, Gana'da kullanılan resmî para birimidir.

Gana Bankası tarafından yayınlanan dijital cedi (eCedi) belgesine göre, düzenleyici, banka hesabı veya internet erişimi olmayan kişilerin bile kullanımına açmayı amaçlıyor. Merkez Bankası, dijital cedi’nin geleneksel paraya ek olacağını, bu nedenle kullanımının mümkün olduğunca basit ve sezgisel olması gerektiğini kaydetti. Kullanıcılar, yüksek düzeyde teknik okuryazarlık olmasa bile, dijital cedi ödemesini minimum sayıda adımda tamamlayabilmelidir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Gana Bankası, dijital para birimi için iki tür cüzdan geliştirdi. İlk tür, finansal kurumlar tarafından yönetilen bir elektronik cüzdandır. Kullanmak için İnternet bağlantısı gereklidir. Diğer bir tür de, kişilerin paralarını güvenli bir şekilde saklaması için uygun olan taşınabilir bir donanım cüzdanıdır. Donanım cüzdanları çevrimdışı çalışacaktır.

Ocak 2021’de Gana’nın 31,4 milyon vatandaşının yalnızca 15,7 milyonu İnternet’e erişebildi. Ganalıların yaklaşık %43’ünün banka hesabı yok, bu nedenle dijital cedi için donanım cüzdanlarının piyasaya sürülmesi erişilebilirliğini artıracak. Bank of Gana’da finansal teknoloji ve inovasyon başkanı Kwame Oppong, donanım cüzdanlarının bu vatandaşlar için harika bir çözüm olacağını söyledi.

Düzenleyici, eCedi ile yapılan işlemlerin, yüksek işlem ücretleri gerektiren geleneksel para transferlerinden farklı olarak ek maliyet içermediğini söyledi. Gana Bankası, perakende dijital cedi’nin pilot uygulamasına yardımcı olmak için Alman finans şirketi Giesecke+Devrient ile de ortaklık kurdu.

Dikkatinizi Çekebilir: Block Earner kendi DeFi hizmetini başlattı

Geçen Eylül ayında Gana Bankası, devlet stablecoin’ini test etmenin son aşamasını tamamlamayı planladı. Geleneksel kripto para birimlerine gelince, düzenleyici onlara büyük bir özenle davranır. Kısa süre önce halkı kripto para dolandırıcılığındaki artış konusunda uyardı.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu