Ekonomi HaberleriHaberler

FTX, Binance’in şirketindeki hisselerini satın alarak yatırım ilişkilerini sonlandırdı

Sam Bankman-Fried: Neden Binance’in FTX Hisselerini Geri Aldım ?

Hacimce dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, 29 yaşındaki Sam Bankman-Fried‘in 2019’da kurduğu kripto borsası FTX‘in erken yatırımcılarından biriydi. Bu hafta yatırım ilişkisi aniden sona erdi. Bankman-Fried , kapsamlı bir röportajda  bunun nedenini tartıştı.

Bankman-Fried, “Yakın zamanda Binance hisselerini üst sınır tablomuzdan satın almak için geri aldık” dedi. “İşletmelerimizin uzayda oynadığı rol düşünüldüğünde bunun mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bize ileriye dönük daha fazla esneklik sağlayabilir.”

Salı günü FTX, Sequoia, Paradigm, Softbank, Paul Tudor Jones ve NFL oyun kurucusu Tom Brady ve süper model Gisele Bündchen dahil olmak üzere 60 yüksek profilli yatırımcıdan 900 milyon dolarlık bir zam açıkladı. Bir kripto borsası için şimdiye kadarki en büyük finansman turuydu ve FTX’e 18 milyar dolarlık harika bir değer biçti.

Bu arada Binance, Bankman-Fried’in sözleriyle, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin faaliyetlerini yasaklayan veya kısıtlayan uyarılarının “oldukça barajıyla” karşı karşıya kaldı.

Binance’in düzenleyici meselelerini üstlenmesi istendiğinde Bankman-Fried, “Onlar ve düzenleyiciler arasındaki görüşmelere dahil değilim ve bu yüzden yapabileceğim tek şey spekülasyon yapmak, ancak söyleyeceğim bir şey, gerçekten çok uğraştığımızdır. düzenleyicilerle olabildiğince işbirlikçi olun… Bunu yapmadığınızda ve daha az esnek veya duyarlı göründüğünüzde, bunun düzenleyicilerin başka seçeneklerinin olmadığını hissedebilecekleri durumlara yol açma olasılığının daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

Onun etkileri açıktır. Ancak emin olmak için Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao (tıpkı Bankman-Fried’in yaptığı gibi) şirketinin düzenleyicilere memnuniyetle uyduğunu iddia etti. “Herkes Binance ABD yönetmeliklerine veya herhangi yönetmeliklere uymak istemediğini düşünür,” CZ  Mayıs ayında . “Ama bu tamamen kapalı. Binance aslında kripto alanında dünyanın en uyumlu organizasyonu.”

Bankman-Fried, kendisinin ve CZ’nin ayrılık yolları hakkında “samimi bir konuşma yaptıklarını” ve her ikisinin de “bir süreliğine bu yönde ilerlemesini beklediklerini ve şimdi devam etmek ve bitirmek için iyi bir zaman gibi göründüğünü” söyledi.. Ve açıkçası yatırımda da oldukça başarılı oldular, bu yüzden kesinlikle onlar için bir kazanç olduğunu düşünüyorum.”

İlk yatırım ve çıkış toplamı açıklanmamaktadır. Ancak FTX, ancak bir yıl önce yalnızca 1,2 milyar dolar değerindeydi ve şimdi 18 milyar dolar değerinde -% 1.400 artış.

Binance, bir yorum talebine hemen yanıt vermediAncak CZ, Forbes’a şunları söyledi : “Onlardan muazzam bir büyüme gördük, bundan çok memnunuz, ancak tamamen çıktık.” 

Düzenleyici karşı rüzgarların bir “barajı”

Son haftalarda Binance düzenleyiciler de İngiltere’de , İtalya’da , ve Japonya’da ilgi odağı olmuştur.

Haziran ayında, Birleşik Krallık’ın Mali Davranış Otoritesi , Birleşik Krallık müşterileri için ısmarlama bir kripto borsasını işletmek üzere Binance tarafından satın alınan bir Birleşik Krallık kuruluşu olan Binance Markets Limited hakkında bir tüketici uyarısı yayınladı. Sonraki günlerde ülkenin önde gelen bankaları Binance’e yapılan transferlerin askıya alındığını duyurdu. 

Konuşan FCA sözcüsü, düzenleyicinin Binance’in kara para aklamayı önleme (AML) önlemlerine yaklaşımıyla “endişeleri” olduğunu ve borsanın bir genel merkezinin olmamasıyla ilgili “büyük bir sorun” olduğunu söyledi.

Ancak bu, Binance’in son zamanlardaki sıkıntılarının sadece başlangıcıydı. Bu ay, Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu , lisanssız faaliyet gösterdiği iddiasıyla borsaya karşı suç duyurusunda bulundu. Ve Cayman Adaları Para Otoritesi (CIMA) Binance ve kuruluşlar, kayıtlı ruhsatlı, düzenlenmiş veya yargı yetkisi olmadığını söyledi.

CZ, eleştiriye kripto düzenlemelerinde daha fazla açıklık isteyerek yanıt verirken , borsa henüz tam olarak nereye dayandığını veya belirli yargı alanlarında nasıl çalıştığını netleştirmedi.

İşlerimizi yürütme şeklimiz arasındaki farklar

Forbes tarafından serveti 16.2 milyar dolar olarak tahmin edilen Bankman-Fried, şu anda bilinen en zengin kripto milyarderi. FTX’in hisselerinin %58’ine sahip. 

CZ’nin servetinin 1,9 milyar dolar civarında olduğuna inanılıyor ve neredeyse tamamının kripto para birimine yatırıldığı bildiriliyor CoinGecko’ya göre, borsasının 24 saatlik 13.6 milyar dolarlık işlem hacmi var.

Bankman-Fried’in Binance’in düzenleyici sorunlarına yönelik zımni eleştirisine rağmen, Binance’in elde ettiği “olağanüstü” büyüme için CZ’ye kredi veriyor. “Onlarla ilgili en etkileyici şeylerden biri, bence, bir yıl önce çok yüksek bir hacimle başladılar ve sonra bundan çok büyük bir miktar büyüdüler” diyor. “Bugüne kadar dünyanın en büyük borsası onlar. Ve bunu izlemek gerçekten etkileyiciydi. 

Yine de Bankman-Fried şu sonuca varıyor: “İşlerimizi yürütme şeklimiz arasında bazı farklılıklar olduğunu düşünüyorum. Tepki vermemin, karşılık vermemin ve işleri farklı yürütmemin yolları olduğunu düşünüyorum. Ve işleri farklı yürütüyorduk.” 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu