HaberlerKripto Para Haberleri

Fringe Finance: Kripto Borç Verme Ve Borçlanmaya Erişimi Demokratikleştirmek

Fringe Finance’in uzun vadeli vizyonu, DeFi alanını yatırım yapmak ve ödünç almak için güvenli bir yer haline getirmektir. Kullanıcıların altcoinlerini kilitleme karşılığında sabit para kredisi alabilecekleri Birincil Borç Verme Platformu ve kullanıcıların altcoinlerini kullanarak Fringe’in merkezi olmayan sabit parası olan $USB’yi basabilecekleri bir USB Sabit Para Platformu vardır.

Ayrıca Fringe, jetonları stake etmek ve ödüller kazanmak için de bir çözüm sunuyor. Esasen, kripto finans ekonomisinin üç ana paydaşına da hizmet eder: borç verenler, borç alanlar ve pay sahipleri. Kapsamlı ortak ekosistemi, Chainlink, Polygon, Elrond, Ren, Origin, Tomochain, Glitch, Router ve daha fazlası gibi birçok önde gelen kripto oyuncusunu içerir. Fringe’in jetonları $FRIN, Ascendex, FMFW, Gate, Uniswap ve HitBTC gibi borsalarda ve protokollerde mevcuttur. Burada, kripto ekonomisindeki rolünü, benzersizliğini ve avantajlarını daha iyi anlamak için hizmetlerinin her birini daha derinlemesine inceleyeceğiz.

Fringe Finans Kredi Platformu: Bilmeniz Gerekenler?

Temelde, Fringe Birincil Kredi Platformu, yatırımcıların sermayelerini dağıtmalarına ve altcoinlerine karşı faiz kazanmalarına veya stablecoin kredileri almalarına yardımcı olur. Bu sistemdeki borç verenler, beyaz listeye alınmış sabit para varlıklarını, bu sabit paralarla kredi alan borçluların ödediği faiz karşılığında Birincil Sermaye Havuzuna yatırabilir. Borç alanlar ise sermaye havuzundan borç almak için beyaz listeye alınmış altcoin varlıklarını birincil teminat kasalarına yatırabilir.

Fringe Finance kredi platformunun benzersizliği, yatırım akışını yönetme biçiminde yatmaktadır. Genellikle, kripto borsaları veya eşler arası platformlar, borç verenin varlıklarıyla borç alanın varlıklarını eşleştirir. Fringe o yolu kullanmaz.

Dikkatinizi Çekebilir: NFT Balinalarının Zihniyetine İlişkin 3 Değerli Görüş

Bir protokol olarak, her kullanıcının arzını toplayarak, genellikle doğrudan borç verme platformlarında mevcut olandan önemli ölçüde artan likidite ile sonuçlanır. Bir piyasadaki her varlık ödünç alınmadığı sürece, belirli bir kredinin vadesinin gelmesini beklemek zorunda kalmadan varlıklar çekilebilir.

Platformdaki faiz oranı da dinamiktir. Fringe, arz ve talep arasında mükemmel bir denge sağlamak için onu ayarlamaya devam ediyor. Borçlu talebi yüksek olduğunda, protokol algoritması faiz oranını artırarak platforma daha fazla borç vereni çeker. Öte yandan, düşük borçlu talebi olduğunda, platform algoritmik olarak faiz oranını düşürür ve daha fazla borçlu çeker. Fringe Finance ayrıca kripto kredisi ve borçlanmasının gerçek potansiyelinin ancak topluluğunu güçlendirerek gerçekleştirilebileceğine inanıyor. Bu nedenle, Fringe Finance DAO, uzun vadede protokolün yönetimini devralacak.

USB Stabilcoin Platformu

Fringe sabit para platformu, teminat yatırmaya ve Fringe’in merkezi olmayan sabit parası olan $USB’yi basmaya yardımcı olur. Bu stablecoin, 1 ABD doları fiyatına sabitlendi. Hem borçlulara hem de stake edenlere hizmet veren platformda, borçlular veya altcoin sahipleri beyaz listedeki altcoinlerini yatırabilir. Bu mevduatlar karşılığında, borç verenler, devredilemeyen $PIUT tokenini alırlar. Her PIUT jetonu 1$’a sabitlenir ve bir kullanıcının USD cinsinden borçlanma kapasitesini temsil eder. Daha sonra, ödünç alanlar, mevcut PIUT jetonlarının miktarına bağlı olarak USB sabit paraları basabilir. USB sahipleri, faiz kazanmak için varlıklarını platformda stake etmeye hak kazanır. Faiz, USB stabilcoin’lerinde ödenir.

Verim Çiftçiliği ve $FRIN stake etme

Verimli tarım fırsatlarının amacı katılımı teşvik etmektir. Kullanıcılar, platformda borç veren olarak katılımlarının kanıtı olarak USB belirteçlerini stake edebilirler. Karşılığında, hazineden FRIN jetonları olarak ödenen FRIN jeton verim çiftçilik ödülleri alırlar. FRIN token sahipleri ayrıca FRIN tokenlerini FRIN stake havuzuna stake ederek ödül almaya hak kazanırlar. Her staker, FRIN stake havuzundaki paylarıyla orantılı bir ödül alır. DAO, ücretlerin hangi kısmının FRIN paydaşlarına ödeneceğine karar verir. Gate ve AscendEX gibi borsalarda, USDT çiftlerinde spot ticaret için FRIN tokenleri mevcuttur.

Fringe Finance: Diğer Özellikler

Güvenilir ve Esnek Fiyat Beslemeleri

Fringe protokolü, fiyat beslemeleri için güvenilir, iyi bilinen fiyat kehanetlerinden yararlanır. Protokol, beslemelerini seçerken, her bir beslemenin manipülasyon saldırılarına direnme kapasitesine öncelik verir. Fringe, gelecekte ek tokenleri teminat olarak listelemeyi planlıyor. Şimdilik, fiyat verileri için güvenilir bir kaynak olarak Chainlink’i kullanıyor. Chainlink’in seçimi, birkaç kriteri yerine getirmesi üzerine zorunludur. Örneğin, bir teminat varlığının minimum likiditesine, minimum günlük hacmine, varlığın işlem gördüğü borsaların dağılımına ve hacminin önemli bir kısmının zincir dışı merkezi borsalarda işlem gören varlığına olan ihtiyacı karşılar.

Çapraz Zincir Desteği

Ardından, günümüzün sürekli gelişen kripto alanında ve ekonomisinde işarete kadar kalmak için çok önemli olan zincirler arası desteğin kalitesi veya özelliği geliyor. Fringe’in zincirler arası destek özellikleri, borç alanlar ve borç verenler de dahil olmak üzere tüm paydaşlarına fayda sağlayacaktır. Borçluların kredilerini başka bir zincirde teminat kullanarak teminatlandırmalarına ve ayrıca başka bir zincirde ödünç alınan varlıkları almalarına yardımcı olacaktır. Borç verenler, varlıkları başka bir zincirde kullanma avantajına sahip olacak ve ayrıca başka bir zincirde faiz ödemeleri alacak.

Fringe ayrıca köprüleme modellerinin bir kombinasyonunu da kullanacak. Şu anda, noter modelleri ve Hash Time-Lock Sözleşme protokolleri, endüstrinin zincirler arası gereksinimlerini başarıyla karşılamaktadır. Ancak Fringe, zincirler arası teminatlandırma elde etmek için mevcut çözümleri sistematik olarak analiz etmeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde, Fringe’in teknik ekibi çeşitli teknolojilerin prototipini oluşturacak ve bunların her birini değerlendirecek. Protokolün zincirler arası teminat dağıtımında çok önemli rol oynayan faktörler arasında güvenlik, velayet dışı/güven minimizasyonu, kullanıcı deneyimi, sigortalanabilirlik, token desteğinin genişliği, desteklenen zincirlerin genişliği, maliyet ve kısıtlamalar yer alır.

Sabit Faiz Oranları

Fringe, önümüzdeki günlerde borç verenler ve borç alanlar için sabit faiz oranı seçeneği de sunacak. Özellikle kurumsal aktörler ve DAO’lar olmak üzere öngörülebilir getiriler arayan kripto yatırımcılarının dahil edilmesine yardımcı olacaktır. İşletmelerin faiz oranı riskinden kaçınmasına yardımcı olacaktır.

Kullanıcı arayüzü

Fringe Finance projesi başlangıçta kullanıcı arayüzünü barındıracak. Bununla birlikte, protokol aynı zamanda daha fazla ademi merkeziyetçiliğin ihtiyaçları ve bir devlet düzenleyici aktörü gibi kurumlar tarafından zorlama riskinin azaltılması konusunda da dikkatlidir. Merkeziyetsizleşme ihtiyacını gören Fringe Finance’in uzun vadeli vizyonu, protokolü Fringe Finance DAO aracılığıyla yönetmektir. Bu nedenle, gelecekte platform, herkesin istemci tarafı kullanıcı arabirimini kullanmasına izin verecek. Kodu merkezi olmayan bir dosya sunucusuna dağıtır. Kullanıcılar kodu buradan kolayca indirebilir ve çalıştırabilir. Müşteri kodu, halihazırda aktif olan akıllı sözleşmelerle etkileşime girecek ve blok zincir teknolojisi aracılığıyla daha fazla merkeziyetsizlik sağlayacak.

Sigorta

Fringe Finance platformu, sigorta özelliklerinden yararlanmak için Union Finance ile işbirliği yaptı. Ortaklık, borçluların teminatlarındaki oynaklık risklerine karşı sigorta avantajlarından yararlanmalarına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda daha büyük bir kredi/değer oranı sağlayacaktır. Kredinin asgari teminatlandırma oranının altına düşüp tasfiyeye konu olma olasılığı daha az olacaktır. Fringe ayrıca düşük maliyetli primler, gelişmiş güvenlik ve kullanıcı deneyimleri, gelişmiş satın alma kapsamı ve talepte bulunma yeteneklerini dengeleyen bir sigorta tesisine sahip olmak istiyor.

Çeşitli Hizmetler

Şimdiye kadar gördüklerimizden, Fringe Finans Platformunun çeşitli hizmetlerle birlikte geldiği açıktır. Bu hizmetler borç verme, borç alma, sigorta ve sabit faizi içerir. Bu tür çoklu hizmet sağlayıcıların sahip olması gereken en önemli niteliklerden biri, birleştirilebilirliktir. Fringe, üçüncü taraf çözümlerin bunlardan yararlanmasını mümkün kılacak şekilde şekillendirilebilirliğe sahip olmaya dikkat ediyor. Böyle bir niş pazara hizmet vermek, Fringe Finance için uzun vadeli değer ve başarı sağlayabilir. Bu, endüstri uzmanlarının, dünya çapında sürekli genişleyen izinsiz pazara giderek daha fazla üçüncü taraf çözümünün katılacağı DeFi ekosisteminde bir büyüme öngördüğü için daha da geçerlidir.

Fringe Finance’in USP’si, düşük likiditeye sahip madeni para sahiplerinin borç verenler gibi hareket etmelerine yardımcı olarak piyasaya kapsayıcılık getirmesidir; borç verenler de sabit para sermayelerini platformda ödünç vererek cazip faiz oranlarından yararlanabilir. Fringe Finance, tüm paydaşları için kısa vadeli, sürdürülebilir bir ekonomik teşvik modeli sunar. Borç verenler, borç alanlar ve pay sahipleri için faydalarını tartışmış olsak da, platform aynı zamanda platformu istikrara kavuşturmaya yardımcı olan tasfiye memurlarını da teşvik ediyor. Önümüzdeki günlerde platform kendi yönetişim modeli üzerinde de çalışacak. Fringe Finance DAO aracılığıyla yönetiminde kesin bir geçiş yapacak.

Projeler, birincil borç verme platformuna ve USB sabit para platformuna girmeye hak kazanmak için her zaman paralarını beyaz listeye almak için başvurabilir. Projeleri kabul etme veya reddetme hakkı, başlangıçtaki merkezi yapısından merkezi olmayan bir topluluğa dönüşecek olan yöneticiye ait olacaktır. Platform, farklı teminat varlık türlerinin LTV oranlarını risk profillerine göre değerlendirmeye devam edecek. Platform, kullanıcıların katıldıkları etkinlikle ilgili sabit bir varlık listesi aracılığıyla ücret ödemelerine izin vererek erişim esnekliğini korur. Kullanıcıları varlıklarını FRIN jetonlarına dönüştürmenin ek yükünden kurtarır .

Alt çizgi

Kripto alanı, tokenlar ve günlük olarak piyasaya giren kullanıcı sayısı açısından hızlı bir şekilde büyüyor. Şu anda kripto para sayısı 16.000’in biraz üzerindeyken, kripto kullanıcı sayısı 300 milyonu aştı.

Mevcut bu kadar çok kripto para birimi ile, daha küçük altcoinlere sahip kripto kullanıcılarının sayısının, diğerleri arasında Bitcoin, Ethereum, Binance Coin gibi daha büyük kripto para birimlerine sahip kripto kullanıcılarının sayısından daha yüksek olması muhtemeldir.

Yine de, YouHodler, BlockFi, Nexo gibi mevcut kripto kredi platformları, küçük sermayeli kripto sahiplerini görmezden geldi ve acil sermaye ihtiyaçları durumunda onlara tek bir seçenek bıraktı, o da kripto varlıklarını satmak. Bu büyüyen segmente hizmet etmek için, Fringe Finance şu anda belirteç oluşturucular için belirteçlerini değerlendirilmek üzere gönderebilecekleri demokratik bir sürece sahiptir. Bununla, Fringe Finance, hangi jetonları tutarlarsa tutsunlar, neredeyse her kripto kullanıcısı için kripto kredisi ve ödünç alma erişimine sahip olmasını sağladı.

Genel olarak, Fringe Finance, kullanıcı tabanına daha fazla kapsayıcılık, hizmet çeşitliliği ve gelişmiş kullanıcı deneyimleri sunarak kripto ve DeFi alanında potansiyel olarak belirleyici bir oyuncu olmasını sağlıyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu