HaberlerNFT Haberleri

Fiziksel Sanat mı yoksa NFT’ler mi ?

“The Currency” adlı bir dizi Damien Hirst sanat eseri ve NFT bugün satışa çıkıyor.

Proje, alıcıları fiziksel veya dijital mülkiyeti seçmeye zorlayan benzersiz bir deney oluşturuyor.

Çağdaş İngiliz sanatçı Damien Hirst, alıcıları fiziksel sanat eserine sahip olma veya blok zinciri tabanlı versiyonu arasında seçim yapmaya zorlayan büyüleyici bir deney şeklinde 10.000 sanat eseri ve değiştirilemez jeton ( NFT ) serisini piyasaya sürüyor .

Bugün lansmanı yapılan “The Currency”, karşılık gelen NFT’lere sahip bir dizi benzersiz ama neredeyse aynı spot resimdir. Başvuruda her biri 2.000 ABD Doları karşılığında temin edilebilirler.

Her sanat eseri imzalıdır, numaralandırılmıştır, filigranlıdır ve gömülü bir holograma sahiptir, bu da onları kopyalamayı veya taklit etmeyi çok zor hale getirir – tıpkı bir banknot gibi.

Bu da tesadüf değil. Buradaki fikir, fiziksel sanat eserlerinin NFT’leri kadar gerçek bir değişim aracı, “para birimi” olarak hareket edebilmesidir.

Hangisini seçerdiniz ?

Hirst’e göre proje, alıcıların “para ve sanat yoluyla değer” kavramlarını sorgulamak için bir “deney” olarak tasarlandı. Sanat eserlerinin yayınlanmasından iki ay sonra, sahipler NFT’yi mi yoksa güvenli bir kasada tutulan fiziksel sanat eserlerini mi tutacağına karar vermek zorunda kalacaklar. 

Öğleden sonra 3’te. 27 Temmuz 2022’de BST, koleksiyoncular fiziksel versiyonu seçmediyse, ilgili baskı yakılacaktır. Tersine, fiziksel çalışmayı seçerlerse, karşılık gelen NFT blok zincirinden silinecektir. 

Alıcıların yok etmeyi seçtikleri eserlerin oranı, yalnızca NFT meraklılarının değil, daha genel olarak sanat piyasasının da ilgisini çekecektir. Beeples’in Everydays: NFT’nin Mart ayında bir Christie’s müzayedesinde 69.3 milyon dolara satıldığı ilk 5000 günden bu yana , endüstri küçük bir deprem yaşadı ve sanatçılar bu benzersiz kriptografik belirteçlerden kâr etmek için acele ediyor.

Hirst, kriptoya ilk adımını attı bile . Mart ayında, kripto para birimiyle satın alınabilecek bir dizi 7.481 baskı yayınladı. Satış 22.4 milyon $ topladı.

Hirst, yeni girişimi tanıtmak için Financial Times için eski Bank of England valisi Mark Carney’den başkası ile bir röportaj kaydetti . Birleşik Krallık merkez bankası başkanı olarak görev yaptığı süre boyunca, Carney genellikle Birleşik Krallık’ın düzenlenmemiş borsalara yönelik daha yakın tarihli baskısıyla çelişen kripto dostu bir tutum yansıttı .

Videoda Carney, tüm para sistemlerinin güvene dayalı olduğuna dikkat çekiyor, ancak sanatla birlikte başka bir inanç unsuru daha var ve sanatçının adı, değer atfedilmesinin önemli bir parçası haline geliyor.

Sanat işi

Ancak Hirst, başarısının onlarca yılı boyunca, sadece bir sanatçı olmadığını, çalışmalarında sürekli olarak kaprisli pazar konusunda eğitimli bir bakış açısına sahip anlayışlı bir iş adamı olduğunu kanıtladı. 

Sanat dünyasındaki suçlarla ilgili yeni bir podcast dizisi olan Art Bust’un öncülüğünü yapan sanat eleştirmeni ve yazar Ben Lewis, Hirst’ün son düşüşündeki 2.000 dolarlık fiyat etiketi konusunda şüpheci. NFT’ler , Heni veya Niftys çevrimiçi pazaryerlerinde hemen alınıp satılabilir . Ancak Hirst eserlerindeki son zamanlardaki cansız performansın söylentilerini akılda tutarak, değerlerini koruyup korumayacakları belirsiz, dedi Lewis.

The-Damien-Hurst
The-Damien-Hurst

Sanatçının 21. yüzyılın ilk on yılında ürettiği daha önceki spot resimlerinin günümüzün NFT’leriyle ortak özelliklere sahip olduğuna dikkat çekti. “Onlar çok işlem görüyordu – satın alması kolay ve satması kolay. Ve insanlar birçoğunu satın aldı. Onlar sanat piyasasının bir tür temel taşıydı” dedi. 

Ancak bunu Hirst’ün deneyinin nasıl sonuçlanacağının bir göstergesi olarak kullanmak yerine Lewis, fiziksel çalışmaların NFT’lere karşı zafer kazanıp kazanmayacağını tahmin etmek isteyenlerin, ikisi karmaşık bir şekilde bağlantılı olduğu için genel kripto pazarının sağlığına bakmalarını tavsiye ediyor.

Son aylarda, piyasa Mayıs ayındaki en parlak döneminden sert bir şekilde düştü. Önde gelen kripto para birimi olan Bitcoin , tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64,804 dolardan yaklaşık %50 düşüşle 32,891 dolardan işlem görüyor. Bir NFT deneyi başlatmak için ilginç bir zaman. 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu