El Salvador HaberleriHaberler

Fitch, El Salvador’un Notunu Düşürdü – Ülke İçin Sırada Ne Var?

El Salvador’un tarihte bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke olacağını açıklamasının geleneksel finans çevrelerinde şaşkınlık yarattığına şüphe yok. Bir eşekarısı yuvasını sopayla dürtmek de benzer bir tepki almış olabilir.

Uluslararası Para Fonu, Başkan Bukele’nin rotasını değiştirmemesi ve böylesine sert bir eylemi iptal etmemesi halinde yoksul ülkeye ve vatandaşlarına ne olacağı konusunda bir kez daha uyardı ve uyardı.

Şimdi ABD kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ağırlığını koydu ve El Salvador’un uzun vadeli ihraççı temerrüt notunu B-‘den CCC’ye düşürdü . Ajans, nedenlerinden dolayı “Bitcoin‘in yasal ihale olarak kabul edilmesi” ile birlikte “politikanın öngörülemezliğini” gösterdi.

El Salvador’un ödemesi gereken çok fazla borcu var ve özellikle kısa vadede ajans, ülkenin bu ödemeleri karşılamakta giderek daha zorlanacağı konusunda uyarıyor.

Bununla birlikte, ülkenin başkanı Nayib Bukele, ülkesinin zorluklarından kurtulmasına yardımcı olmak için fiyatında bir Bitcoin artışına güveniyor. Ayrıca, yatırımcılara yılda %6,5 ödeme yapacak bir Bitcoin Tahvilinin ihracı 15 Mart’ta piyasaya sürülecek.

Dikkatinizi Çekebilir: PDAX Metaverse Genişletme İçin Ayırdığı Bütçe 50 Milyon Doları Aştı

Tahvil ihracı, halihazırda yaklaşık 500 milyon $’lık fazla talep edildiğinden, başlangıçta başarılı bir proje gibi görünüyor. Tahvil satışlarından elde edilen gelirler, El Salvador’un yanardağlarından gelen temiz enerjiyi kullanarak bitcoin madenciliğine 500 milyon dolar yatırılacağından, Bitcoin üzerinde daha büyük bahislere konulacak.

Bir yanardağın eteğinde bir Bitcoin Şehri inşa edilecek, daha fazla bitcoin alımına 500 milyon dolar daha harcanacak ve bu da ülkenin halihazırda yaptığı alımlara eklenecek.

Salvador cumhurbaşkanının cüretkar planının başarısı, açıkçası, bitcoin değerinin önümüzdeki aylarda ve yıllarda artacağı öncülüne dayanıyor ve muazzam kazanımlar geçmişi göz önüne alındığında, bunun gerçekleşmesi beklenebilir.

Eğer öyleyse, muhtemelen bildiğimiz şekliyle itibari para sistemi için ölüm çanını çalıyor. Açıkçası bu biraz zaman alabilir, ancak başka bir veya iki ülke de aynı şeyi yaparsa, işler çok ilginçleşebilir.

Burada ne kadar işin söz konusu olduğunu bilerek, hükümetlerin, merkez bankalarının ve dünya finans kuruluşlarının kollarında hala birkaç numara olması beklenir. Dünya finans tarihi, tüm bunların nasıl sonuçlanacağına bağlı olacaktır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu