Editörün SeçtikleriEkonomi HaberleriFederal Reserve Board (FED)Haberler

FED faiz kararını açıkladı… İşte FED’in eylül ayı faiz kararı (ANLIK)

FED faiz kararını açıkladı… İşte FED’in eylül ayı faiz kararı

Fed faiz oranını değiştirmedi. Faiz oranını sabit tutarak piyasaya can verdi. Yatırımcılar rahatladı. ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Açıklamada, federal fon oranı için hedef aralığın yüzde 0 ile 0,25 arasında tutulmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

FED Faiz Kararı
FED Faiz Kararı

2021 Tahmini Enflasyon 4.1%’e yükseldi

Ekonomiye ilişkin tahminlerini de açıklayan Fed, büyüme tahminlerini düşürürken, enflasyon tahminlerini ve 2022’den itibaren faiz oranına ilişkin tahminlerini artırdı.

İşsizlik oranına ilişkin tahminlerin de yer aldığı açıklamada, daha önce ülkede bu yıl yüzde 4,5 olması öngörülen işsizlik oranının yüzde 4,8 olacağı tahmin edildi.

Fed üyelerinin medyan politika faizi beklentileri 2022 için yüzde 0,1’den yüzde 0,3’e, 2023 için ise yüzde 0,6’dan yüzde 1’e yükseldi. Uzun dönem ortalama faiz beklentisi ise yüzde 2,5’ta sabit kaldı.

Fed, ABD ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 7’den yüzde 5,9’a indirirken, enflasyon tahminini yüzde 3,4’ten yüzde 4,2’ye çıkardı.

ABD ekonomisinin gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini, yüzde 3,3’ten yüzde 3,8’e, 2023 tahmini ise yüzde 2,4’ten yüzde 2,5’e çıkartıldı.
ABD ekonomisi için uzun vadeli büyüme beklentisi ise yüzde 1,8 oldu.

Fed’in bu faiz kararı açıklamasından Kripto para piyasasınında durgunluğunun yerini bir hareketlilik alması beklenebilir. Yatırımcıların beklediği şekilde olumlu bir açıklama geldi diyebiliriz “FED toplantısı” sonrasında yapılan bu açıklamada.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu