Ekonomi HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Facebook’un Stablecoin Cüzdanı, Novi’yi Piyasaya sürüyor

Facebook Diem‘in ortak yaratıcısı David Marcus bugün, Facebook’un uzun süredir devam eden kripto para cüzdanı Novi’nin “piyasaya çıkmaya hazır olduğunu” duyurdu.

Novi (başlangıçta Calibra), iki yıl önce var olandan çok farklı bir kripto para piyasasında topallıyor.

ilgili içerik : Bitcoin Cüzdanı Oluşturmanın Üç Yolu

Facebook’un projesi, Calibra cüzdanı aracılığıyla gönderilebilen dijital bir para birimi olan Libra olarak başladı. Amaç, doların fiyatını taklit eden bir stablecoin değildi; amaç yeni bir küresel para birimi yaratmaktı. Varlık ilk başta Libra Birliği üyeleri tarafından yönetilecek olsa da, zamanla diğer kripto projelerinin yaptığı gibi merkezileşmeyi planladı.

Bunların çoğu artık doğru değil.

Nisan 2020’de Libra , geleneksel bir stablecoin olmayı hedefleyerek vites değiştirdi. Bunun yerine yeni bir Bitcoin olmanın, bu daha düzenlenmiş versiyonu olacak USDC veya Tether. Calibra bir stablecoin cüzdanı olacaktı. Biri dünyanın en büyük sosyal ağıyla entegre, ancak sabit para cüzdanı aynı.

Ertesi ay Calibra , adını Novi olarak değiştirdi.

Proje boyunca, aralarında kurucu ortak Kevin Weil‘in de bulunduğu bir dizi çıkış yaptı. Ekim 2019’da tek bir günde, eBay, Mastercard, Stripe ve Visa, Facebook’un düzenleyicilerden gelen zorlu sorularla karşılaşmasının ardından toplu olarak dernekten çekildi. Yine de, risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz, kripto borsası Coinbase ve araç paylaşım uygulamaları Uber ve Lyft dahil olmak üzere büyük isimler kaldı.

Facebook, üzerinde çalıştığına dair birkaç yıl süren söylentilerin ardından Haziran 2019’da Libra Coin’i ilk kez piyasaya sürdüğünde, Tether 3,5 milyar dolarlık piyasa değeriyle baskın stabilcoindi. Hala bir numara, ancak CoinMarketCap verilerine göre piyasa değeri 64 milyar dolar. Diem Association üyesi Coinbase tarafından ortaklaşa oluşturulan USDC stablecoin, 27.5 milyar dolar ile ikinci sırada yer alıyor.

Facebook, MySpace ve Friendster’ı geçerek gezegendeki en yaygın sosyal ağ haline gelmek için daha önce daha köklü rakiplerini yendi. Bu aynı zamanda, yenilikçilerle karşı karşıya kaldığında, Instagram ve WhatsApp’ta olduğu gibi onları satın alabildiğinden veya kripto para biriminde yaptığı gibi kendi ağına benzer özellikler ekleyebildiğinden, ona bir destek sağlıyor.

Yani, Novi ve Diem’in alakalı olması için henüz yer var. Ve Marcus bugün oyun planını ortaya koydu.

“Ödeme endüstrisinde bir meydan okuyucuyuz ve Novi cüzdanını kullanan kişiler için yurtiçinde ve yurtdışında ücretsiz kişiden kişiye ödemeler sunacağız” diye yazdı. “İnsanların maliyetsiz ve tüketici odaklı olmayan, önemli ölçüde daha pahalı olan hizmetlere göre daha uygun bir hizmeti tercih edeceğine inanıyoruz.”

Belki öyle ama Marcus ve Facebook’un son iki yılda kripto para birimi hakkında öğrenmesi gereken bir şey varsa, o da bunun güvenle ilgili olmadığıdır. Güvensizlikle ilgili.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu