Ethereum (ETH)Ethereum Haberleri (ETH)HaberlerNasılNedir

Ethereum nedir ve nasıl çalışır?

Ethereum nedir ve nasıl çalışır? ETH, ethereumun kısaltmasıdır.

ETHEREUM NEDİR?

Dijital geleceğimizin temeli

Ethereum herkese açıktır.

Katılmak için ihtiyacınız olan tek şey bir cüzdan.

Ethereum, geçmişiniz veya konumunuz ne olursa olsun, herkes için dijital paraya ve veri dostu hizmetlere açık erişimdir. Kripto para birimi eterinin (ETH) ve bugün kullanabileceğiniz binlerce uygulamanın arkasında topluluk tarafından oluşturulmuş bir teknolojidir.

Dikkatinizi Çekebilir: Ethereum Haberleri

Ethereum (ETH) Herkes için bankacılık

Herkesin finansal hizmetlere erişimi yoktur. Ancak Ethereum’a ve onun ödünç verme, ödünç alma ve tasarruf ürünlerine erişmek için ihtiyacınız olan tek şey bir internet bağlantısıdır.

Ethereum: Daha özel bir internet

Bir Ethereum uygulamasını kullanmak için tüm kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekmez. Ethereum, gözetime değil, değere dayalı bir ekonomi inşa ediyor.

Ethereum (ETH) Eşler arası bir ağ

Ethereum, doğrudan başka biriyle para taşımanıza veya anlaşmalar yapmanıza olanak tanır. Aracı firmalardan geçmenize gerek yok.

Ethereum Saldırılara Sansüre Dayanıklı

Hiçbir hükümet veya şirketin Ethereum üzerinde kontrolü yoktur. Bu ademi merkeziyetçilik, herhangi birinin Ethereum’da ödeme almanızı veya hizmetleri kullanmanızı engellemesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

Ethereum ticaret garantileri

Ethereum daha seviyeli bir oyun alanı yaratır. Müşteriler, fonların yalnızca siz kararlaştırılanı sağlamanız durumunda el değiştireceğine dair güvenli, yerleşik bir garantiye sahiptir. İş yapmak için büyük bir şirket nüfuzuna ihtiyacınız yok.

Ethereum: Kazanmak için uyumluluk

Ethereum ürünleri varsayılan olarak uyumlu olduğu için her zaman daha iyi ürünler ve deneyimler oluşturuluyor. Şirketler birbirlerinin başarıları üzerine inşa edebilirler.

Ethereum’a hoş geldiniz, kalmanızı
umuyoruz.

Ethereum 101 – Ethereum Nasıl Çalışır?

Ethereum, küçük bir ücret karşılığında herkese kripto para göndermenize izin veren bir teknolojidir. Ayrıca herkesin kullanabileceği ve kimsenin kaldıramayacağı uygulamalara güç verir.

Bu, dünyanın programlanabilir blok zinciridir.

Ethereum, bazı büyük farklılıklarla birlikte Bitcoin’in yeniliği üzerine inşa edilmiştir.

Her ikisi de dijital parayı ödeme sağlayıcıları veya bankalar olmadan kullanmanıza izin verir. Ancak Ethereum programlanabilir, dolayısıyla onu birçok farklı dijital varlık için, hatta Bitcoin için de kullanabilirsiniz!

Bu aynı zamanda Ethereum’un ödemelerden daha fazlası olduğu anlamına gelir. Verilerinizi çalamayan veya sizi sansürleyemeyen finansal hizmetler, oyunlar ve uygulamalardan oluşan bir pazardır.

Her neyse, Ethereum nasıl çalışır?

Ethereum nedir ve nasıl çalışır?
Ethereum nedir ve nasıl çalışır?

Muhtemelen ne olduğunu bilseniz de bilmeseniz de Ethereum blok zincirini duymuşsunuzdur. Bazı büyük dergilerin kapağı da dahil olmak üzere son zamanlarda haberlerde çokça yer aldı, ancak Ethereum’un tam olarak ne olduğuna dair bir temeliniz yoksa bu makaleleri okumak anlamsız olabilir. Peki nedir? Özünde, dijital işlemlerin kalıcı bir kaydını tutan halka açık bir veritabanı. Daha da önemlisi, bu veritabanı, onu korumak ve güvenceye almak için herhangi bir merkezi otorite gerektirmez. Bunun yerine, bireylerin üçüncü bir tarafa VEYA birbirlerine güvenmeye ihtiyaç duymadan eşler arası işlemler yapabilecekleri bir çerçeve olan “güvenilmez” bir işlem sistemi olarak çalışır.

Hala kafan mı karıştı? İşte bu yazı burada devreye giriyor. Amacım, Ethereum’un karmaşık matematik veya korkutucu görünen formüller olmadan teknik düzeyde nasıl çalıştığını açıklamak. Bir programcı olmasanız bile, umarım en azından teknolojiyi daha iyi kavrarsınız. Bazı parçalar çok teknikse ve okunması zorsa, sorun değil! Her küçük ayrıntıyı anlamaya gerçekten gerek yok. Sadece olayları geniş bir düzeyde anlamaya odaklanmanızı öneririm.

Bir blok zinciri, ” paylaşımlı durumlu, kriptografik olarak güvenli bir işlemsel tekil makinedir”. [1] Bu bir ağız dolusu, değil mi? Hadi parçalayalım.

  • Kriptografik olarak güvenli“, dijital para biriminin yaratılmasının, kırılması son derece zor olan karmaşık matematiksel algoritmalar tarafından güvence altına alınması anlamına gelir. Bir çeşit güvenlik duvarı düşünün. Sistemi aldatmayı neredeyse imkansız hale getirirler (ör. sahte işlemler oluşturma, işlemleri silme vb.)
  • İşlemsel tek makine“, sistemde oluşturulan tüm işlemlerden sorumlu olan tek bir kurallı makine örneğinin olduğu anlamına gelir. Başka bir deyişle, herkesin inandığı tek bir küresel gerçek vardır.
  • Paylaşımlı durumla“, bu makinede depolanan durumun paylaşıldığı ve herkese açık olduğu anlamına gelir.

Ethereum Akıllı Sözleşmeler ve Sağlamlık

Ethereum’da iki farklı hesap türü vardır: harici olarak sahip olunan hesaplar (EOA’lar) ve sözleşme hesapları. EOA’lar, genellikle Ethereum platformunun dışındaki bir cüzdan uygulaması gibi bir yazılım aracılığıyla kullanıcılar tarafından kontrol edilir. Buna karşılık, sözleşme hesapları, Ethereum Sanal Makinesi tarafından yürütülen program kodu (genellikle “akıllı sözleşmeler” olarak da adlandırılır) tarafından kontrol edilir. Kısacası, EOA’lar herhangi bir ilişkili kod veya veri depolaması olmayan basit hesaplardır, oysa sözleşme hesaplarının hem ilişkili kodu hem de veri depolaması vardır. EOA’lar, protokolün dışında ve protokolden bağımsız “gerçek dünyada” özel bir anahtarla oluşturulan ve kriptografik olarak imzalanan işlemler tarafından kontrol edilirken, sözleşme hesaplarının özel anahtarları yoktur ve bu nedenle “kendilerini kontrol eder”. akıllı sözleşme kodları tarafından öngörülen önceden belirlenmiş şekilde. Her iki hesap türü de bir Ethereum adresiyle tanımlanır. Bu bölümde, sözleşme hesaplarını ve bunları kontrol eden program kodunu tartışacağız.

Ethereum Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı sözleşme terimiYıllar boyunca çok çeşitli farklı şeyleri tanımlamak için kullanılmıştır. 1990’larda, kriptografi uzmanı Nick Szabo terimi icat etti ve “tarafların diğer vaatlerde gerçekleştirdiği protokoller de dahil olmak üzere dijital biçimde belirtilen bir dizi vaat” olarak tanımladı. O zamandan beri, özellikle 2009 yılında Bitcoin’in icadı ile merkezi olmayan blok zinciri platformlarının tanıtılmasından sonra, akıllı sözleşmeler kavramı gelişti. akıllı veya yasal sözleşmeler, ancak terim sıkıştı. Bu kitapta, “akıllı sözleşmeler” terimini, Ethereum ağ protokolünün bir parçası olarak bir Ethereum Sanal Makinesi bağlamında deterministik olarak çalışan değişmez bilgisayar programlarına atıfta bulunmak için kullanıyoruz;

Bu tanımı açalım:

Bilgisayar programları
Akıllı sözleşmeler sadece bilgisayar programlarıdır. “Sözleşme” kelimesinin bu bağlamda hiçbir hukuki anlamı yoktur.

Değişmez
Bir kez dağıtıldığında, akıllı sözleşmenin kodu değişemez. Geleneksel yazılımlardan farklı olarak, akıllı bir sözleşmeyi değiştirmenin tek yolu yeni bir örnek dağıtmaktır.

Deterministik
Bir akıllı sözleşmenin yürütülmesinin sonucu, yürütülmesini başlatan işlemin bağlamı ve yürütme anındaki Ethereum blok zincirinin durumu göz önüne alındığında, onu çalıştıran herkes için aynıdır.

EVM bağlamı
Akıllı sözleşmeler, çok sınırlı bir yürütme bağlamıyla çalışır. Kendi durumlarına, kendilerini çağıran işlemin içeriğine ve en son bloklar hakkında bazı bilgilere erişebilirler.

Merkezi olmayan dünya bilgisayarı
EVM, her Ethereum düğümünde yerel bir örnek olarak çalışır, ancak EVM’nin tüm örnekleri aynı başlangıç ​​durumunda çalıştığı ve aynı son durumu ürettiği için, sistem bir bütün olarak tek bir “dünya bilgisayarı” olarak çalışır.

Kurumsal Ethereum

Enterprise Ethereum, iş uygulamaları için Ethereum kod tabanının özel, konsorsiyum ve hibrit uygulamalarını ifade eder. Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, finansal piyasaları düzene sokmak, tedarik zincirlerini yönetmek ve yeni iş modelleri oluşturmak için Enterprise Ethereum’u zaten kullanıyor.

Ethereum’un ölçeklenebilirliğini iyileştirme

Hızını ve genel işlem hacmini artırarak Ethereum’u daha “ölçeklenebilir” hale getirmek için pek çok çaba var. Genellikle bunlar “Katman 1” ve “Katman 2” çözümleri olarak sıralanır.

“Katman 1”, çekirdek Ethereum protokolünün iyileştirilmesi anlamına gelir. Ethereum, hem yürütme katmanının hem de fikir birliği katmanının sürekli iyileştirilmesi için planlanmış bir dizi yükseltmeye sahiptir .

“Katman 2”, temel Ethereum protokolünün “üstüne” inşa edilen ve güvenlikten ödün vermeden daha fazla ölçeklenebilirlik sağlayan teknolojileri ifade eder. Ayrıca, farklı bir dizi güvenlik değiş tokuşu yaparak daha fazla ölçeklenebilirlik sağlayan yan zincirler gibi “zincir dışı” teknolojiler de vardır.

Konsensüs katmanı yükseltmeleri

Ethereum protokolünün çekirdeğini daha ölçeklenebilir, sürdürülebilir bir gelecek için yükseltmeyi amaçlayan bir dizi yükseltme (başlangıçta ‘Serenity’ veya ‘Eth2’ olarak bilinir), bir hisse kanıtı konsensüs katmanı kullanarak.

Yürütme katmanı yükseltmeleri

Yürütme katmanı yükseltmeleri, fikir birliği katmanından ayrı bir araştırma alanıdır. Amaç, fikir birliği katmanı geliştirilip uygulanırken Ethereum’un yürütme katmanını iyileştirmeye ve sürdürmeye devam etmektir.

Kriptoekonomi

“Kriptoekonomi”, bu sistemlerin özelliklerinin finansal teşviklerle güvence altına alındığı ve ekonomik mekanizmaların kriptografi ile garanti altına alındığı dağıtık sistemler oluşturmanın pratik bilimidir. Ethereum ve Bitcoin gibi blok zincirleri tasarlama ve ölçeklendirme uygulaması için genel bir terimdir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu