Haberler

Ethereum Madencileri Ağı Nasıl Sömürebilir ?

MEV, Ethereum madencilerinin gelirlerini en üst düzeye çıkarmak için kullanıcı işlemlerini sipariş etme şeklini ifade eder.

MEV arayışı, blok zinciri yeniden düzenlemelerine yol açarak fikir birliğini istikrarsızlaştırabilir.

Vitalik Buterin, teorik tehdidin yakında dağılacağını düşünüyor.

Madenciler, Ethereum blok zincirinin çoğu zaman tanınmayan kahramanlarıdır. Kullanıcı işlemlerini işlerler, zincire bloklar eklerler ve kriptografik bulmacaları çözmek için rekabet ederek tüm işletmenin çalışmasına yardımcı olurlar.

2 ETH (mevcut fiyatlarla yaklaşık 4.000 $) artı madencilik yapabildikleri herhangi bir blok için işlem ücretleri ile ödüllendirilirken, genellikle daha fazlasını toplayabilirler.

Yakalama: Bunu yapmak için, işlemlerinizi düzeltmeleri gerekir.

Madenciden çıkarılabilir değer veya bazen maksimum çıkarılabilir değer olarak da bilinen MEV dünyasına hoş geldiniz. Ethereum madencilerinin sadece kullanıcıların işlemlerini işlemekten ve zincire blok eklemekten değil, her bloğa neyin ve hangi sırayla gireceğini seçerek ne kadar kazanabileceğini ifade eder.

Madencilerin bu konuda çok fazla gücü var. Kripto para yatırım şirketi Paradigm’in ortağı Charlie Noyes’in Şubat ayındaki bir blog yazısında yazdığı gibi , madenciler ürettikleri bloklar içindeki işlemleri keyfi olarak dahil edebilir, hariç tutabilir veya yeniden sipariş edebilirler.

Hangi sipariş işlemlerinin geldiği neden umurlarında olsun ki? Uniswap gibi ticaret platformlarında arbitraj fırsatlarından yararlanmak. Bunun nedeni, zamanlamanın Ethereum ve onu kullanan merkezi olmayan finans ( DeFi ) uygulamalarında önemli olmasıdır. Ağ, fiyatlar birbirine yaklaşmadan önce bir platformda ucuza satın almak ve diğerinde yüksek satmak isteyen botlar tarafından sürekli olarak araştırılıyor.

Protokoller arasında arbitraj yapmak istediğinizde, işleminizin şu anda ağ üzerinden geçtiğinden emin olmak istersiniz . Ancak insanların aracı olmadan kredi almasına, faiz kazanmasına veya varlıkları takas etmesine olanak tanıyan Ethereum üzerine kurulu gelişen sektör olan DeFi, genellikle Ethereum blok zincirini tıkayarak insanların işlemlerin tamamlanmasını beklemesine neden oluyor. Bu, zamana duyarlı takaslar için büyük bir risk. Bir blok geç kaldıysanız, birileri arbitraj fırsatından çoktan yararlanmış olabilir.

İşlem ücretini bilerek fazla ödeyerek bu sorunu çözebilirsiniz (farkı telafi etmek için işlemin kendisinden bol miktarda kazanacağınızı bilerek). Madenciler -ya da aslında çalıştırdıkları yazılım- hangi işlemlerin hangi blokta yapılacağı konusunda söz sahibi olduklarından, en yüksek ödeme yapanları seçecek ve parayı cebine koyacaklar.

Ve bu iyi olabilir . Madenciler yerine tüccarlar tarafından çalıştırılmayan Arbitraj botları, piyasalar arasında fiyatların dengelenmesine yardımcı olabilir ve bu da Noyes’in “iyi huylu MEV işlemi” olarak adlandırdığı işlemle sonuçlanır.

Noyes, bu botların “kullanıcının ticaretini yürütülmeden önce tanıması ve işlemlerini kendi alım ve satım emri arasında “sandviç” etmesi sorunlu hale geliyor. Yani botlar, ticaretin birilerine çok para kazandıracağını görebilir, bu yüzden bunu kendileri yapmak için dalıp giderler. Kullanıcı mahvolur.

Bu tür arbitraj botları, bir çıkar çatışması yarattıklarından, madencilerin kendileri tarafından çalıştırıldıklarında özellikle sorunludur.

Noyes onu rahatsız edici bir şekilde çizdi. “MEV sadece bir merak değil” diye yazdı. “Bu küçük finansal oyunlar, bulaşmayı görmek için izlenmesi gereken dolambaçlı bir neden-sonuç zinciri olan teşvik edici dalgalanmalar yaratıyor.”

Bunun yol açabileceği bir şey, diye yazdı Noyes, madencilerin arbitraj fırsatları ararken zaten oluşturulmuş bloklarla uğraşmayı çok cazip hale getirerek fikir birliğinin bozulmasıdır – Şubat ayında bunun henüz olmadığını belirtti. olay.

Dragonfly Research’ten Saneel Sreeni’nin bu hafta yazdığı gibi, hala çoğunlukla varsayımsal: “MEV kârları, madencilerin ekonomik ödüllerinin giderek daha büyük bir parçası haline geliyor ve zaman haydutları saldırıları tehdidini [eski blokları ortadan kaldırmak için bilgi işlem gücü biriktiriyor] ve yeniden düzenlemeleri tehdit ediyor. daha olasıdır. Ayrıca, zinciri yeniden düzenlemek için madencilere fiilen rüşvet vermenin teorik olarak mümkün olması gerektiği anlamına gelir.”

Yeniden yapılanmalar veya yeniden yapılanmalar, blokların aynı anda çıkarılması nedeniyle blok zincirinde rekabet eden zincirler olduğunda meydana gelir. Bazen madenciler, paralel bir bloğun da orada olduğunu fark etmeden önce başka bir bloğun üzerine inşa edebilirler. Bu gibi durumlarda, yazılım istemcileri esasen geri dönüp olduğu bu zincirlerin hangi karar verecektir zinciri. Ethereum’un yaklaşık bir blok derinliğinde yeniden düzenlenmesi oldukça yaygındır. Noyes’in meslektaşı Georgios Konstantopoulos ve Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, bu hafta DeFi protokollerine yeniden düzenleme yoluyla yapılan varsayımsal bir saldırıya bakan bir makalede yazdığı gibi, iki ila beş bloklu yeniden düzenlemeler bile o kadar nadir veya kötü niyetli değildir.

Ancak Konstantopoulos ve Buterin, yeniden yapılanmaların ağ üzerinde birkaç olumsuz etkisi olduğunu söyledi: çalışan düğümlere (blok zincirini çalıştıran donanım) maliyet ekliyorlar, kullanıcının işlemlerin onaylanması için daha uzun süre beklemesine neden oluyorlar ve saldırılarda bulunuyorlar. ağ daha olasıdır.

Her üç adam da madencilerin en uzun zinciri uzatmayıp MEV’i yakalamak için rakip zincirleri desteklediği bir oyun oynamalarında potansiyel bir sorun olduğu konusunda hemfikir.

Konstantopoulos ve Buterin, yeniden yapılanma madenciliğini “miyop olarak rasyonel” olarak nitelendiriyor. Bunu yapmak kısa vadede işe yarar, ancak uzun vadede ağa olan güveni azaltmakla tehdit eder ve böylece ETH’lerini devalüe eder. Bu olamayacağını söylemek değil.

Onlar uzakta madenciler için yeni bloklar oluşturmak olduğu bir kanıtı işten sisteminden Ethereum en planlı hareket Ancak, iman tehlikede kanıtı , hangi validatörler bunun için yeni bloklar, çözer yapmak hakkı için onların ETH yatırmak.

Bunun nedeni, halihazırda Ethereum 2.0‘a katılan yaklaşık 200.000 doğrulayıcı ile ağın çok daha fazla dağıtılmış olmasıdır. Her bloğu doğrulamak için birkaç bin doğrulayıcının sözde rastgele seçimi ile birleştiğinde, bencil aktörlerin kaynaklarını yoğunlaştırmaları için çok az fırsat vardır. Buterin ve Konstantopoulos, “Tek bloklu yeniden düzenlemeler bile son derece zordur, çünkü yalnızca birkaç doğrulayıcıyı kontrol eden bir saldırganın binlerce onaylayıcının dürüst çoğunluğunu yenmenin hiçbir yolu yoktur” diye yazdı.

Çözümün, Ethereum’un birleştirmeyi ilerletmesi ve mümkün olduğunca hızlı, ancak güvenli bir şekilde çalışması olduğunu söylediler. 

Hasu, bu sorun hakkında yazmış bir takma adlı araştırmacı, anlattı eth2 için birleştirme esasen böyle reorgs çok daha zor hale getirecek iken, bu MEV problem üzerinde pek bir etkisi olmayacağını.

MEV’i çözüp çözemeyeceği sorulduğunda Hasu, “Kısa vadeli yeniden düzenlemelerin zorlaştığı çok sınırlı anlamda, ancak bugün bunları zaten Ethereum’da görmüyoruz” dedi.

MEV, yani madenciler artık olmasa bile bir şey olacak. Hasu’nun belirttiği gibi, “ETH’de [pay kanıtı], sonraki 12 dakikanın blok üreticileri önceden biliniyor ve madencilerin çok bloklu MEV çıkarmak için yapabileceğinden daha iyi birlikte çalışabilirler.”

Hasu, çoğunlukla teorik bir problem olduğu için bunun büyük bir endişe olmayacağını söyledi. Ancak zincir yeniden düzenlemeleri olmaya başlarsa madencileri suçlamayın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu