Altcoin HaberleriEthereum (ETH)Ethereum Classic (ETC)Ethereum Haberleri (ETH)NasılNedirRehber

Ethereum (ETH) Madenciliği Nasıl Yapılır? (2022)

Ethereum madenciliği (ETH), bilgisayarların kriptografik bulmacaları çözme ve Ethereum blok zincirine blok ekleme sürecidir.

  • Ethereum madenciliği yapmak için bir GPU’ya (Grafik İşlem Birimi) ihtiyacınız var.
  • Bir madencilik havuzuna katılmak, eter madenciliğine başlamanın en basit yoludur.
  • Ethereum madenciliğinin (PoW) 2022’nin ikinci çeyreğine kadar ETH staking (PoS) ile değiştirilmesi bekleniyor.

ETHEREUM MADENCİLİĞİ NEDİR?

Tıpkı Bitcoin gibi, Ethereum da Ethereum ağının katılımcıları tarafından güncellenen ve doğrulanan merkezi olmayan bir blok zinciridir. Ethereum blok zincirine yeni bloklar eklemenin tek yolu onları madencilik yapmaktır. “Madencilik” kelimesi, emek ve enerji pahasına topraktan çıkarılmaları gerektiği için değerli metallerin çıkarılması sürecinden ödünç alınan bir benzetmedir.

Benzer şekilde, Ethereum madenciliği yapmak için, dünyanın dört bir yanına yayılmış bilgisayarlar, işlem gücü (emek) ve enerji pahasına kriptografik bulmacaları çözmek için rekabet eder. Bulmacayı başarıyla çözen herhangi bir madenci, ilk önce bir sonraki bloğu blok zincirine ekler. Çalışmaları için bir madenci eter (ETH) ile ödüllendirilir. Bu ödüller, madencileri ağı güvence altına almak, işlemleri doğrulamak ve blok zincirine blok eklemek için telafi ediyor.

Mevcut madencilik ödülü, blok başına 2 ether artı blokta yer alan tüm öncelik ücretleridir. Ortalama her 15 saniyede bir blok zincirine yeni bir blok eklenir.

ETHEREUM MADENCİLİĞİ BİTCOİN MADENCİLİĞİNDEN NASIL FARKLIDIR?

Ethereum blok zinciri, Bitcoin’in yenilikleri ve fikirleri üzerine inşa edilse de, geliştiricileri Bitcoin teknolojisini kopyalamakla kalmadı, Ethereum’un amacına en iyi şekilde uyması için birkaç temel değişiklik yaptı. Bunun Ethereum’un madencilik süreci üzerinde bir etkisi var.

Ethereum, yalnızca grafik işleme birimleri (GPU’lar) ile verimli madenciliğe izin veren ve AISC‘lerden gelen karmaları reddeden ASIC’e ( özel madencilik donanımı) dayanıklı bir şekilde bilerek tasarlanmıştır. Bu, günümüzde neredeyse yalnızca ASIC’lerle çıkarılan Bitcoin ile tam bir tezat oluşturuyor. Ethereum’un kod tabanına böyle bir kısıtlama yerleştirmenin nedeni, Bitcoin ağında görüldüğü gibi hash gücünün merkezileştirilmesini sınırlamaktı.

ETH MADENCİLERİ NE KADAR KAZANIYOR?

Bitcoin’den farklı olarak, Ethereum başlangıçta ether arzı sabit olmayan enflasyonist bir para birimi olarak tasarlandı. Sonuç olarak, madencilere ödenen blok ödülleriyle eterin arzı her yıl artacaktı. Ancak dolaşıma düzenli bir yeni eter akışı, sonunda eter fiyatı üzerinde baskı yaratacaktır. Bu nedenle, bazı yatırımcılar, sürekli olarak şişirilen ve zamanla satın alma güçlerini kaybeden fiat para birimleri ile bir gün eterin aynı kaderi paylaşabileceğinden korktular.

Bir karşı önlem olarak Ethereum, 2017 yılında madenciler için blok ödüllerini beşten üç ethere indirdi. Bir buçuk yıl sonra bile, 2019’da blok ödülleri, blok başına bir kez daha üçte bir ila iki eter arasında düşürüldü. Ağustos 2021’de, Ether’in tokenomiklerini temelden değiştiren başka bir Ethereum güncellemesi (EIP 1559) dağıtıldı. Güncellemenin ardından madenciler artık iki ether artı bir blokta yer alan tüm öncelik ücretlerini alıyor. Ancak, kullanıcılar tarafından ödenen taban ücretler ağ tarafından yakılır ve bu da eterin potansiyel olarak deflasyonist bir para birimi haline gelmesine neden olur.

Bir madencinin etkin kazancı, sağlanan hash oranına, elektriğin fiyatına ve donanımın maliyetine bağlıdır. Potansiyel kârınızı hesaplamak için özelliklerinizi bir madencilik hesaplayıcısına girin.

NEDEN ETHEREUM MADENCİLİĞİ YAPMALISINIZ?

Ethereum ağı 2015’te ilk başlatıldığında, ether fiyatları düşüktü (≈1$). Eter madenciliği, hızlı bir şekilde zengin olma planı değildi. İlk madencilerin çoğu, projeye inanan ve amacını desteklemek isteyen geliştiriciler veya kripto meraklılarıydı.

Eter fiyatının istikrarlı bir şekilde artmasıyla, madencilik daha kazançlı hale geldi ve ağın potansiyelini anlayan ve kendi düğümlerini çalıştıracak kadar yetenekli, teknolojiden anlayan insanları cezbetti. Günümüzde, ether fiyatlarının dört hanede olmasıyla, madencilik etheri, son derece rekabetçi olmasına rağmen karlı bir iştir. Ancak Ethereum 2022’de PoS’a geçtiğinden, madencilik ekipmanlarına yapılan yeni yatırımların hala karlı olması pek mümkün değil.

Dikkatinizi Çekebilir: Kriptoda Staking Nedir?

Yine de madencilik, ekstra para kazanmak isteyen ve kullanılmayan GPU işlem gücüne erişimi olan kişiler için kesinlikle ilginç bir seçenek. Ancak PoS hemen köşede ve eth staking zaten mevcutken, stake etmek kesinlikle ether kazanmanın daha basit, daha az donanım-yoğun, daha geleceğe yönelik yoludur.

ETHEREUM STAKİNG (POS) VE ETHEREUM CLASSİC (ETC) MADENCİLİĞİ

Belirtildiği gibi, eter madenciliğinin yakında sona ermesi bekleniyor. Ethereum, Proof-of- Work‘ten (PoW) bir Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasına geçmek için geliştirmeye yıllar önce başladı. Ethereum Vakfı’na göre, PoW’dan PoS’a geçişin 2022’nin 2. veya 3. çeyreğinde gerçekleşmesi beklenebilir. Madenciler için bu temel değişim, PoS için kriptografik bulmaca çözme biçiminde madencilik artık gerekli olmadığından, madencileri eski haline getiriyor.

Ether madenciliği yapmak yerine, kullanıcılar artık stake ödülleri kazanmak için etherlerini stake edebilirler. Yatırımcılar, burada açıklandığı gibi minimum 32 ether gerektiren kendi Ethereum doğrulayıcısını çalıştırarak ether stake edebilirler. Veya herhangi bir miktarda etheri bir stake etme servisi ile stake edebilirler. Coinbase veya Binance gibi birçok kripto borsası zaten eter staking sunuyor. Ayrıca stake, Lido veya Rocket Pool gibi merkezi olmayan hizmetler tarafından sunulmaktadır.

Anahtardan sonra donanımlarını kullanmaya devam etmek isteyen madenciler, bilgi işlem güçlerini hala bir PoW konsensüs mekanizması üzerinde çalışan diğer blok zincirlerine yönlendirebilirler. En kolay seçenek, Ethereum ile neredeyse aynı karma algoritma üzerinde çalışan Ethereum Classic‘tir (ETC), bu nedenle aynı donanımı destekler. Madencilerin tek yapması gereken bir ETH’den bir ETC madencilik havuzuna geçmek.

ETHEREUM MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR

ADIM 1: MADENCİLİK YAKLAŞIMINIZI SEÇİN

Eter madenciliği yaparken madencilerin izleyebileceği üç farklı yaklaşım vardır.

HAVUZ MADENCİLİĞİ

Bir havuzda Ethereum madenciliği yapmak, başlamanın en basit ve en hızlı yoludur. Havuz madenciliğinde, diğer bireylerle güçlerinizi birleştiriyorsunuz. Bir havuza katılan tüm madenciler, eğer biri kriptografik bulmacaları çözerse, sağlanan hash gücüne göre ödüllerin aralarında paylaştırılacağı konusunda hemfikirdir. Hash gücüyle ölçülen havuzun boyutu, grubun ortalama olarak kaç blok bulduğunu belirler.

Ancak, tüm havuzlar eşit yaratılmamıştır. Bir havuz seçerken üç temel özellik dikkate alınmalıdır: havuz boyutu, minimum ödeme ve havuz ücreti. Havuz ücreti, havuz yöneticisinin havuzu çalıştırmak için aldığı payı belirtir. Bir havuzun ücretleri %3’ten yüksekse, başka bir havuz bulmayı düşünebilirsiniz. Minimum ödeme, bir kişinin havuzdan çekebileceği en küçük tutarı tanımlar. Örneğin, minimum ödeme 1 ether ise, ödül ödemelerinde gerekli miktara ulaşmanız ve nakit çekmeniz haftalar veya aylar alabilir.

YALNIZ MADENCİLİK

Kendi başınıza madencilik yapmak havuz madenciliğine çekici bir alternatif gibi görünüyor, çünkü havuz ücreti ödenmemesi ve ödüllerin paylaşılması gerekmemektedir. Kriptografik bulmacalardan birini makul bir sürede çözmek için gerçekçi bir şansa sahip olmak için bir madencinin düzinelerce GPU’ya ihtiyacı vardır. Bu nedenle, solo madencilik çoğunlukla kendi madencilik çiftliklerini işleten profesyonel madenciler içindir.

BULUT MADENCİLİĞİ

Bulut madenciliğinde, sizin yerinize madencilik yapması için başka birine ödeme yaparsınız. Madencilik donanımına sahip olmak ve kendiniz çalıştırmak yerine, başka birinin bilgi işlem gücünü kiralar ve işi sizin için yapmasına izin verirsiniz. Karşılığında, madencilik ödüllerini alırsınız. Ancak unutmayın: Bulut madenciliği, özellikle çevrimiçi bir hizmet üzerinden yapıldığında karşı tarafa güven gerektirir. Peşin ödenen paranın madencilik ekipmanı çalıştırmak için kullanılacağının veya böyle bir ekipmanın bulunduğunun garantisi yoktur. Bu nedenle HashFlare gibi köklü, güvenilir bulut madenciliği platformları üzerinden bulut madenciliği yapılması önerilir.

ADIM 2: BİR ETHEREUM CÜZDANI OLUŞTURUN

Halihazırda bir Ethereum cüzdanınız yoksa, bir tane oluşturmanız gerekir. Piyasada çok sayıda cüzdan bulunmaktadır. İki popüler cüzdan MetaMask ve Trust Wallet‘tır.

3. ADIM: DONANIMINIZI VE YAZILIMINIZI HAZIRLAYIN

Madencilik çok fazla bilgi işlem gücü gerektirir. Eteri verimli bir şekilde çıkarmak için en az bir güçlü GPU birimine ihtiyacınız var. Birkaç GPU, sözde madencilik ‘teçhizatlarına’ da bağlanabilir. GPU’larınızın mümkün olduğunca verimli çalışmasını sağlamak için, GPU üreticiniz AMD veya Nvidia tarafından sağlanan mevcut en son güncellemeleri yüklemeniz önemlidir.

ADIM 4: ETHEREUM MADENCİLİĞİ YAZILIMINI KURUN

Farklı eter madenciliği yazılımı türleri vardır. Claymore dual miner’ın en son sürümünü indirmek veya beğendiğiniz yazılımı bulun.

ADIM 5: BİR MADEN HAVUZU SEÇİN

Madencilik yazılımınızı kurarken, hangi madencilik havuzunun parçası olmak istediğinize karar vermeniz gerekecek. Birçok seçenek vardır, örneğin 2Miners veya Ethermine. Bir tanesine yerleşmeden önce havuz boyutunu, minimum ödemeyi ve havuz ücretini kontrol ettiğinizden emin olun.

6. ADIM: ÖDÜLLERİNİZİ TOPLAYIN

Bir süre madencilik yaptıktan sonra kazandığınız madencilik ödüllerini toplayabilirsiniz. Havuzunuzun web sayfasına gidin ve madencilik ödüllerinize genel bir bakış için genel Ethereum cüzdan adresinizi arama çubuğuna kopyalayın/yapıştırın. Havuza bağlı olarak, ödüllerinizi manuel olarak talep edebilir veya minimum ödeme seviyesine ulaştığınızda otomatik olarak ether cüzdanınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu