Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriEthereum (ETH)Ethereum Haberleri (ETH)FinansHaberlerKripto Para AnalizleriKripto Para Haberleri

Ethereum 2022’de Bitcoin’i Geçebilir mi?

Ethereum 2022'de Bitcoin'i Geçebilir mi?

Son iki ayda Bitcoin ( CRYPTO :BTC ) ve Ethereum ( CRYPTO :ETH ) piyasa değerlerinin %30’undan fazlasını kaybetti. Yatırımcı, enflasyon, Fed’in olası faiz artışları ve devam eden pandemi ile ilgili korkuları, kriptonun şüphesiz ait olduğu bir kategori olan riskli varlıklarda bir satışa yol açtı.

Son zamanlardaki kayıplara rağmen, kripto para yatırımcıları arasında Bitcoin’e mi yoksa Ethereum’a mı girileceği sorusu ciddi bir soru. Her ikisinin de avantajları vardır ve her ikisinin de onları benzersiz kılan temel özellikleri vardır. Ethereum’un 2021’deki %409’luk artışı kesinlikle platforma yoğun ilgi çekmeye yardımcı oluyor.

Ethereum 2022’de Bitcoin’i geçebilir mi? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Ethereum’un önemli ölçüde yükselmesi gerekecek

18 Ocak öğleden sonra itibariyle, Bitcoin’in piyasa değeri 789 milyar dolardı, Ethereum’unki ise 371 milyar dolardı. Bu, ikincisinin en üst sırada yer almak için (ilkinin değerinin sabit kalacağını varsayarak) önümüzdeki 11 ay içinde yüzde 113 oranında yükselmesi gerekeceği anlamına geliyor. Bu senaryonun söz konusu olmadığını düşünebilirsiniz, ancak 2022’de Ethereum için çalışan bazı olumlu gelişmeler var .

Programlanabilir bir blok zinciri, Bitcoin’in sahip olmadığı bir işlevsellik olduğu için, Ethereum geliştirici topluluğunun ilgisini çekti. Bu geliştiriciler, artan sayıda merkezi olmayan finans hizmetleri ve takas edilemez token pazarları dahil olmak üzere merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) oluşturuyor . Şu anda Ethereum’da yaklaşık 3.000 farklı dApp var, bu her geçen ay artan bir rakam.

Daha fazla dApp ile daha fazla fayda vaadi gelir. Ve bu gerçek dünyadaki kullanılabilirlik artışı, Ethereum’un yerel belirteci Ether’e olan talebi destekleyecektir. Buna karşılık, yükselen bir piyasa değeri daha fazla geliştirici getiriyor ve daha sonra daha fazla uygulama geliştiriyor. Bu durum nedeniyle, Ethereum güçlü bir volan etkisinden yararlanır.

Dikkatinizi Çekebilir: Nexo, Ethereum Ve Bitcoin Bakkt İle Ortak Oldu

2022’de bir katalizör sağlamak, Ethereum’un bir hisse kanıtı konsensüs mekanizmasına bekleyen geçişidir. ETH2 veya Ethernet 2.0 olarak adlandırılan yükseltme, Ethereum’u daha ölçeklenebilir, güvenli ve çevre dostu yapan özellikler içerecek. Ayrıca, ağın üretim potansiyeli, yükseltme tamamlandığında bugün saniyede 30 işlemden (TPS) 100.000 TPS’ye fırlayacaktır.

Şu anda, Ethereum, Bitcoin gibi, madencilerin blok zincirine bir işlem bloğu ekleme hakkını kazanmak için karmaşık matematik problemlerini çözdüğü bir iş kanıtı protokolü kullanıyor. Bu aşırı derecede enerji yoğundur, ağların ölçeklenebilirliğini sınırlar ve işlem ücretlerini artırır. 2019’dan bu yılın ikinci çeyreğine ertelenen ETH2’nin piyasaya sürülmesi, herhangi bir büyük aksama olmadan uygulanırsa, Ether’in değerini yeni zirvelere taşıyabilir.

2022’de olması muhtemel değil

Ethereum’un piyasa değerinin 2022’de iki katından fazla olması gerekmekle kalmayacak, aynı zamanda bu, Bitcoin’in yılı hiç değer kazanmadan kapatacağı anlamına geliyor. Bitcoin kesinlikle değişken, ancak son on yılda inanılmaz bir %4,700 geri döndü. Ve daha fazla kurum Bitcoin’i meşru bir dijital değer deposu olarak görüp satın almak için sıraya girdikçe, değer kazanmaya devam etme ihtimali yüksek. Sonuç olarak, Ethereum’un yakın zamanda ilk sıraya geçtiğini görmüyorum.

Ek olarak, Ethereum, Cardano ve Solana’nın ortaya çıkmasıyla akıllı sözleşme blok zincirleri dünyasında sert bir rekabetle karşı karşıya . Her iki kripto para birimi de, özellikle işlem hızı ve maliyeti söz konusu olduğunda, Ethereum’un zayıf yönlerini ele almak için çözümler geliştiriyor. Cardano ve Solana, son 12 ayda Ethereum’dan önemli ölçüde daha fazla kazandıkları için, kendi taraflarında güçlü bir ivmeye sahipler.

Ethereum’un bu yıl dünyanın en iyi kripto para birimi olarak Bitcoin’i geçmesi olası olmasa da, iyi çeşitlendirilmiş bir portföyün parçası olarak yine de değerli bir kripto yatırımı yapıyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu