Ethereum Haberleri (ETH)HaberlerKripto Para Haberleri

ETH2’ye Ethereum Geçişi, Resmi Bir İyileştirme Önerisi Aldı

EIP-3675, Ethereum ‘u resmi olarak hisse kanıtına dönüştürmek için bir tekliftir.

Ağ şu anda iş kanıtı kullanıyor.

İşleyen bir hisse kanıtı ağı hala aylarca uzakta.

Ethereum geliştiricileri uzun zamandır blok zincirini daha enerji verimli, güvenli ve ölçeklenebilir bir ağa geçirmeyi planlıyor.

Artık birlikte çalışacakları resmi bir Ethereum İyileştirme Önerisi var.

ConsenSys araştırmacısı Mikhail Kalinin, blockchain’in konsensüs mekanizmasını , insanların işlemleri doğrulamalarına ve ne kadar ETH ‘ye katkıda bulunduklarına bağlı olarak yeni bloklar oluşturmalarına olanak tanıyan bir sistem olan hisse kanıtına yükseltecek olan EIP-3675 için bir çekme talebi oluşturdu . Mevcut iş kanıtı sistemi, bunun yerine, işlemleri doğrulayan ilk kişi olmak için rekabet eden “madencilere” dayanıyor.

Ethereum 2.0‘a “birleştirme” aşamasını belirleyen teklif, Cuma günkü çekirdek geliştiriciler toplantısında tartışılacak.

Ancak bazı spekülasyonların aksine bu, ETH2’nin bu yıl mutlaka olacağı anlamına gelmiyor. Tim Beiko, yükseltmeleri koordine bir Ethereum Vakfı 2021 birleştirme onun görüşüne göre olası olduğunu. “Her şey mükemmel gitmeli,” dedi.

Ethereum 2.0’ın amacı, ağ üzerinde daha fazla ve daha hızlı işlemlere izin vermektir. Blok zinciri, saniyede yaklaşık 15 işlemden fazlasını işleyemediği için sık sık tıkanıklıkla mücadele ediyor. Finansal aracıları blok zinciri tabanlı kodlarla değiştiren merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları ile Ethereum’un ağına giren her satın alma ve satış emri, baskıyı artırır. Sonuç olarak, işlem ücretleri bu yıl patladı ve bazen tek haneli işlemler için üç haneli dolar tutarlarına ulaştı.

Ethereum’un daha işlevsel bir ağ elde etme yöntemi, blok zincirindeki her işlemi işleyen ve yeni bloklar oluşturan yazılımları çalıştıran madencilerden kurtulmaktır. Madenciler, kriptografik sorunları çözmek ve yeni bloklar elde etmek için elektrik tüketmek yerine, yeni hisse ispatı sisteminde en az 32 ETH’yi kilitleyen “doğrulayıcılar” bir sahte rasgele algoritma kullanılarak seçilecek.

ETH2 çabalarını koordine eden Danny Ryan, Decrypt EIP- 3675’in listede işaretlenmesi gereken birçok öğeden sadece biri olduğunu söyledi . “Londra ve Altair’den sonra mühendislik sürecinin hızla ilerleyebilmesi için temel özelliklerin yerinde olmasını sağlıyoruz” dedi.

Londra ve Altair, mevcut iş kanıtı ağına yapılacak sonraki iki yükseltmeye atıfta bulunuyor. 4 Ağustos civarında yapılması planlanan Londra , ETH arzını azaltacak uzun zamandır beklenen EIP-1559’a sahip. Ekim ayından önce yapılması planlanan Altair, şu anda çalışan ancak tam olarak işlevsel olmayan Ethereum 2.0 ağını değiştiriyor.

W hether veya EIP-3675 değil taslak hızla geliştiriciler sert tarihine karşı çalışan, kesinleşmiş olur. Bunun nedeni, 2015 yılında blok zincirine entegre edilen ve yeni blokları çıkarmanın zorluk seviyesini artıran Ethereum “zorluk bombası” olarak bilinen koddur. Amaç, geliştiricilere ETH2’yi hızlı bir şekilde yapmaları için biraz baskı yapmaktı.

Londra yükseltmesiyle birlikte uygulanacak bir kod değişikliği olan EIP-3554, geliştiricilere biraz nefes alma odası vererek bombanın patlamasını bu yazdan bu Aralık’a geri itiyor. Birleştirme o zamana kadar hazır değilse, geliştiricilerin ağı yükseltmesi gerekecek. 

Ve muhtemelen olmayacak. Beiko geçen hafta , Aralık ayında birleşmenin ancak “en iyimser senaryolarda” gerçekleşebileceğini yazmıştı.

Ryan’ın dediği gibi, hala “yapacak çok şey var”.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu