Ethereum Haberleri (ETH)Haberler

ETH Haberleri Son Dakika, Soruşturma, TenX CEO’su Toby Hoenisch’in Ethereum DAO Hacker Olduğunu Ortaya Çıkardı

Chainalysis ve Laura Shin tarafından yürütülen soruşturma, birkaç destekleyici ipucuyla birlikte, potansiyel olarak failin kimliğini ortaya çıkardı.

Soruşturma Kimliği Ortaya Çıkarıyor

Altı uzun yıl sonra, gazeteci ve podcast yayıncısı Laura Shin ve blockchain analitik firması Chainalysis, araştırmalarının hacker’ın DAO hackinin arkasındaki kimliğini ortaya çıkardığını iddia etti. Shin ve Chainalysis’e göre, DAO’dan 60 milyon dolarlık ETH hırsızlığının arkasındaki kişi eski TenX CEO’su Toby Hoenisch. Hoenisch, suçlamayı reddetti ve ifadeyi gerçeğe aykırı olarak nitelendirdi.

Bazıları eski TenX CEO’sunun Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’i trollemek için kendi yolundan çıktığını öne sürüyor. Ayrıca, bir keresinde “başarısız olamayacak kadar büyük başarısızlık garantidir” diyerek hack’e birkaç göndermede bulundu. Ethereum topluluğunun üyeleri de Hoenisch’i herkesten daha fazla bildiğini düşünen iğrenç bir kişi olarak tanımladı.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto Haber: Bitpanda, “Bitpanda Custody” Olacak Trustology’yi Satın Aldı

Veriler, Hacker’ın Kimliğiyle İlgili İddiaları Destekliyor

Shin, işlem verilerinin bilgisayar korsanının kimliğiyle ilgili iddiasını desteklediğini belirtti. Chainalysis araştırması, bilgisayar korsanının bir Wasabi cüzdanına 50 BTC gönderdiğini ve işlem geçmişini gizlemeye çalıştığını gösteriyor. Analitik firması, fonları takip edebildi ve dört farklı borsaya gönderildiğini ortaya çıkardı.

Shin, borsalardan birindeki bir çalışanla iletişime geçmeyi başardı ve fonların Grin mahremiyet parası ile değiştirildiğini ve bir Grin düğümüne, grin.toby.ai’ye gönderildiğini açıkladı. Shin, söz konusu düğümün IP adresinin Bitcoin Lightning Nodes, ln.toby.ai ve lnd.ln.toby.ai’yi de barındırdığını keşfetti. Ayrıca TenX adında bir düğümü vardı. Shin ayrıca Hoenisch’in birkaç sosyal medya tanıtıcısında @tobyai tanıtıcısını kullandığını açıkladı. Shin ayrıca Hoenisch’in DAO’nun koduna aşina olduğunu ve hangi zayıflıklara sahip olduğunu bildiğini, onlar hakkında slock.it için iletişim kurduğunu iddia etti.

Kripto Gerçekten Anonim Mi?

Soruşturma ayrıca, özellikle yeni teknolojiler karşısında kripto para birimlerinin ve kripto işlemlerinin anonimliğini de ortaya koydu. Shin’e göre, kriptonun anonimliği, yoğun düzenleyici baskı ve halka açık blok zincirlerinin tüm işlemlerin izlenmesine izin vermesi gerçeği karşısında azalıyor.

Ethereum DAO Üzerine Küçük Bir Arkaplan

Ethereum DAO 2016 yılında piyasaya sürüldü ve yatırımcı odaklı bir risk sermayesi şirketi olarak hareket etmesi amaçlandı. DAO aynı zamanda ilk kitle fonlaması çabalarından biriydi ve o sırada Ethereum’daki en yüksek profilli projelerden biriydi. Ancak, piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, DAO saldırıya uğradı ve Ethereum blok zincirinin sert çatalı olan kripto tarihindeki en tartışmalı anlardan birine yol açtı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu