EOS (EOS)Nedir

EOS coin Nedir? EOS Hakkında Herşey

EOS coin Nedir? EOS Hakkında Herşey, Eos Nedir? Eos Coin? Eos Coin Nedir? Eos Hakkında Bilgiler...

EOS coin nedir? Şimdi burada olduğuna göre, muhtemelen şu anda aklından geçen sorulardan biri bu. Kesin bir cevabı keşfetmeden önce, kripto para piyasasına bir bütün olarak bakalım. Son on yıldır, blok zincir teknolojisi dünyayı fırtına gibi estirdi.

Hepimiz, bireylerin ve farklı sektörlerin dijital para birimini benimsemelerine yardımcı olmak için geliştirilmiş çok sayıda blok zinciri platformu aracılığıyla bu teknolojinin muazzam büyümesine tanık olduk.

Şimdiye kadar, muhtemelen bitcoin’i ve bu inanılmaz milyarlarca dolarlık varlığın altında yatan teknolojiyi duymuşsunuzdur.

Dijital para birimi söz konusu olduğunda tüm itibar kendisine verilmiş ve tüm önemli manşetlerde yer almış olsa da, mevcut tek kripto para birimi değil. Dijital para birimi dünyasında farklı kripto para türleri vardır ve EOS da bunlardan biridir.

Bu acemi dijital para birimini daha iyi anlamak için, bu sorulara en iyi yanıtı bulmak ve bilinçli yatırım kararları vermek için bu kapsamlı EOS coin incelemesini okuyun.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

EOS nedir?

Tam olarak Sonnet’te Ethernet olarak bilinen EOS, merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasını, barındırılmasını ve yürütülmesini sağlayan sağlam bir blok zinciri tabanlı altyapıdır. Tıpkı Ethereum gibi, merkezi olmayan uygulamaları (dAPP’ler) desteklemek için geliştirilmiş merkezi olmayan bir sistemdir.

EOS’u Ethereum’dan farklı kılan şey, daha esnek ve ölçeklenebilir olması, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını kolaylaştırmasıdır.

Çoğu blok zinciri platformu gibi, para toplamak ve kullanımı izlemek için kullanılan kendi tokenine sahiptir. Platformuna erişim, bir geliştiricinin açık bir piyasada satın alınabilecek belirli sayıda jetona sahip olmasını gerektirir.

EOS projesinin temel amacı, geliştiricilere EOS blok zinciri ağında tam ölçekli uygulamalar oluşturmak için gereken temel araçları sağlamaktır.

EOS coin, blockchain platformlarını yeniden icat etmeyi amaçlıyor. Yeni bir fikir birliği protokolü olan Delegated Proof of Stake olarak bilinen gelişmiş bir teknik temel kullanır. Bu protokol, blokların işlenmesinin delegelere devredilmesini sağlar.

Bu nedenle, EOS coin kripto para birimi birçok uygulamayı çalıştırır ve çok sayıda işlemi işler. Blockchain mimarisi, zincir üzerinde herhangi bir işlem maliyeti olmaksızın saniyede binlerce işlemi işlemek üzere tasarlanmıştır.

Nasıl çalışır

EOS, geliştiricilerin blok zinciri teknolojisinden yararlanırken merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını sağlamak için yazılım görevi gören bir mimaridir.

Ethereum gibi dAPP’ler için kullanılan diğer platformlardan farklı olarak EOS’un herhangi bir ücret gereksinimi yoktur. Yükseltilebilir ve işlemleri saniyede milyonlara ölçeklendiren düşük bir gecikme süresine sahiptir.

Daha önce de belirtildiği gibi, EOS kripto para birimi, blok zincirini güvence altına almak için tek fikir birliği algoritması olarak Delegated Proof of Stake (DPOS) kullanır.

Çoğu kripto tarafından kullanılan Proof of Stake (POS) ve Proof of Work (POW) Algoritmalarından farklı olarak DPOS, yalnızca EOS.IO yazılımında token tutanların blok üreticilerine oy verebilmesini sağlar.

Delegeler, diğer üreticilere kıyasla yalnızca aldıkları oy sayısına göre blok üretebilir.

Yetkili üreticiler, her üç saniyede bir EOS blok zincirinde bir blok üretebilir. Üretilen her Blok için işlem ücreti yerine jeton verilir. Karmaşık bulmacaları çözmek için madencilere güvenen diğer kripto para birimlerinin aksine, EOS coin blok zincirini güvence altına almak için insanlara ve onların oylarına bağlıdır.

EOS Nedir? Nasıl Çalışır?
EOS Nedir? Nasıl Çalışır?

EOS coin’leri ve EOS’u Anlama

EOS ekosistemi iki önemli unsurdan oluşur: EOS belirteçleri ve EOS.IO.

EOS jetonları, ağa güç sağlamak için çok önemlidir. Ethereum kullanılarak serbest bırakıldılar. EOS kullanarak dAPP geliştirmek isteyen herkesin zaman, disk alanı ve RAM dahil olmak üzere ağdaki talepleri yönetmek için EOS jetonlarına sahip olması gerekir. Bu belirteçler, basitçe EOS ağının kripto para birimidir.

EOS ağı, sunucu üzerindeki kaynakların bir iddiası olan EOS madeni parası tarafından desteklenmektedir. Geliştiriciler, bu paraları EOS blok zincirine erişmek ve etkin bir şekilde kullanmak için kullanır. Herhangi bir uygulama çalıştırmayan bir belirteç sahibinin bant genişliğini onlara ihtiyaç duyabilecek başkalarına kiralamayı veya tahsis etmeyi seçebileceğini belirtmekte fayda var.

EOS.IO, bir bilgisayarın işletim sistemine benzer. EOS blok zinciri ağını kontrol eder ve yönetir. Merkezi olmayan uygulamaların yatay ve dikey ölçeklenmesini sağlamak için geliştirilmiş blok zinciri mimarisini kullanır.

EOS coin'leri ve EOS'u Anlama
EOS coin’leri ve EOS’u Anlama

DPOS

EOS coin anlamı, DPOS’tan bahsetmeden tamamlanamaz. Tam olarak Delegated Proof of Stake olarak bilinen DPOS, EOS platformunda kullanılan bir fikir birliği algoritmasıdır. İçindeki işlemlerin temsilini geliştirerek bir blok zincirini güvence altına almak için tasarlanmıştır.

DPOS, teknoloji tabanlı demokrasinin bir uygulamasıdır. EOS blok zincirini kötü niyetli kullanım ve merkezileştirmeden korumak için oylama ve seçim sürecini kullanır.

Bu algoritma, Amerikalı kripto para girişimcisi, yazılım geliştiricisi ve EOS.IO, BitShares ve Steemit yazılımının kurucusu Daniel Larimer tarafından geliştirilmiştir.

Klasik konsensüs algoritmalarına daha esnek ve ölçeklenebilir bir alternatif olarak planladı. Kullanırken, aşırı enerji ve bilgi işlem gücü kullanımını önlemek için her Blok doğrulanır. DPOS, ağın gelişiminin tüm aşamalarında tüm işlemlerin nispeten hızlı yapılmasını sağlar.

EOS’un Kısa Tarihi

EOS coin, piyasa değeri açısından en iyi dijital para birimlerinden biridir. Kendi yapımında benzersizdir ve ilginç bir geçmişe sahiptir. EOS.IO ICO ilk olarak 1 Haziran 2017’de yayınlandı ve 1 Haziran 2018’e kadar sürdü.

Bu, onu kripto para birimi tarihindeki en uzun ICO’lardan biri yapar. Ek olarak, bu dönemde 4 milyar dolar kazandığından beri en başarılı kriptolardan biri oldu. Bununla birlikte, Ekim 2019’da EOS’un sahibi olan Block.One, kayıt dışı bir ilk madeni para teklifi yürüttüğü için 26 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Bu skandala rağmen, EOS, modern pazarda en çok aranan kripto para birimlerinden biri haline geldi.

EOS’un Artıları ve Eksileri

Artıları

EOS, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli avantajlarla birlikte gelir:

 • Geliştiriciler için kullanım kolaylığı: EOS, geliştiricilere dAPPS’nin geliştirilmesi için geniş bir araç seti sağlar. Ayrıca, merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini basit ve stressiz hale getiren rol tabanlı izinler, veritabanı şemaları ve diğer yerleşik işlevler içerir.
 • Yönetişim: EOS’un yönetişim yapısı, karşılıklı olarak kabul edilen kurallar sistemine dayanmaktadır. Bu kuralların değiştirilmesi işlemi oylama yoluyla yapılır. Çoğu kripto para birimi, ihtiyaç ortaya çıktığında bir fikir birliğine varmayı zor buluyor. EOS ile her türlü soruna çözüm bulmak çok kolay.
 • ICO dostu: Tıpkı Ethereum gibi diğer akıllı platformlarda olduğu gibi, kripto kullanıcıları EOS blok zincirinde ICO’yu barındırabilir.
 • Ücretsiz işlemler: Çoğu kripto para birimi, kullanıcıların her işlemde belirli bir ücret ödemesini gerektirir. EOS, dAPP geliştiricileri tarafından sağlanan hizmetlere bağlı olarak ücretlerin nasıl ücretlendirileceğini belirlemek için blok üretici modelini kullanır.
 • Hızlı işlemler: EOS paralel işleme kullanır ve saniyede 10.000’den fazla işlem gerçekleştirebilir.

Eksileri

EOS ayrıca adil bir dezavantaj payıyla birlikte gelir. İçerirler:

 • Hiçbir garanti jetonu onurlandırılmayacaktır: EOS jetonunun bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, EOS topluluğunun jetonları, B ock’u onurlandırmaya çalışmasıdır. O ne yasal olarak bunu yapmakla yükümlü değildir. Bu nedenle, bunun olmasını sağlamak kullanıcılara kalmıştır.
 • Potansiyel olarak merkezileştirilmiş: DOPS algoritması EOS’un ademi merkeziyetçiliğini önlemek için oluşturulmuş olsa da, bu kripto para birimi tüm işlemleri onaylamak için 21 blok üreticisine bağlıdır. Bu bir endişe noktasıdır çünkü birkaç büyük kaynak sağlayıcı veri merkezi ağı çalıştırabilir.

Ayrıca, tam bir düğüm çalıştırmayı seçmedikçe, kullanıcıların sistemi denetlemesine izin verilmez. EOS, çoğu sistemde genellikle düşük seçmen katılımıyla sonuçlanan oylamaya dayanır. Sadece birkaç kişinin blok zincirinin hangi yöne gitmesi gerektiği konusunda girdi vermesi, EOS coin sunu potansiyel olarak merkezi hale getirir.

EOS’un Benzersiz Özellikleri

EOS, geliştiricilerin blok zinciri ağlarında uygulamalar oluşturmasına yardımcı olmak için tasarlanmış çok çeşitli benzersiz özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Ölçeklenebilir

EOS kripto para birimi, ölçeklenebilirlik düşünülerek tasarlanmıştır. Bu ölçeklenebilirlik, blok prosedürlerinin sayısını küçük tutan ve böylece her süreci hızlandıran paralel işlem işlemeye izin vererek elde edilir. Ölçeklenebilirlik, EOS’un 2017’de token sunmaya başlamasından 2018’de EOS kripto lansman tarihine kadar bir vızıltı yaratan şeydir.

EOS coin baş teknoloji sorumlusu Darn Larimer, bu platformun yatay ve dikey ölçeklemenin yanı sıra paralel akıllı sözleşme yürütmeyi artıracak çeşitli yöntemler kullanmaya devam edeceğini açıkladı.

 • Esnek

EOS platformu son derece esnektir. DAO saldırısına uğradıktan sonra durma noktasına gelen Ethereum gibi diğer merkezi olmayan ağların aksine, EOS mimarisi bu tür sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek şekilde inşa edilmiştir.

Sisteme olası bir saldırı olması durumunda, işlem yapan düğüm durdurulur ve diğer tüm düğümler normal şekilde çalışmaya devam eder. Durdurulan düğüm, yalnızca söz konusu sorun ele alındığında blokları işleyebilir.

 • Merkezi Olmayan İşletim Sistemi

Ethereum gibi diğer merkezi olmayan ağlar, merkezi olmayan süper bilgisayarlar olarak kabul edilir. Öte yandan, EOS, merkezi olmayan bir işletim sistemi olarak kabul edilir. Bu, EOS sisteminin en önemli özelliklerinden biridir.

 • Paralel İşleme

EOS ağının olağanüstü hızlı olmasının nedenlerinden biri paralel işleme kullanmasıdır. Bu, tüm süreçlerin genel çalışma süresini en aza indirmesine izin verir, bu nedenle tonlarca işlemin saniyeler içinde yürütülmesini sağlar.

EOS Haziran 2018 Verileri
EOS Haziran 2018 Verileri

Ne için kullanılır?

EOS’un ne olduğu hakkında derin bir anlayış kazandıktan sonra, her yatırımcının nasıl çalıştığını bilmesi gerekir. EOS, platformunda ticari ölçekli dAPP’lerin geliştirilmesini, barındırılmasını ve devreye alınmasını sağlayan tartışmasız en güçlü altyapıdır. Bireylerin ve işletmelerin web tabanlı uygulamalara benzer bir şekilde blok zinciri tabanlı uygulamalar oluşturmasını sağlamak için temel işlevleri destekler. Veri barındırma, güvenli erişim ve kimlik doğrulama, kullanım yönetimi ve dAPP’ler ile web arasında iletişim sağlar.

EOS, arayüz geliştirme için sağlam bir web araç takımı tarafından desteklenir. Bu, kusursuz uygulama geliştirmeyi geliştirir. Temel olarak, EOS platformu Apple’ın App Store’u ve Google’ın Play Store’u gibi çalışır.

Merkezi olmayan uygulamaları kolaylaştıran diğer blok zinciri tabanlı ağların aksine, EOS blok zincirinin kritik ağrı noktalarına odaklanır ve genellikle blok zincir sistemlerinde yaygın olan ölçeklenebilirlik, hız ve esneklik zorluklarını çözmek için kullanılır.

Belirli bir blok zinciri ağında her geçen gün boyutu artan dAPP ekosistemi ile kaynakların sınırlı olması nedeniyle çok çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunlar arasında yavaş yürütme hızı, sınırlı bilgi işlem gücü, istenmeyen posta gönderme uygulamaları, çok sayıda yanlış işlem nedeniyle ağ kısıtlamaları ve daha fazlası yer alır. EOS, türünün tek örneği mekanizması aracılığıyla esneklik ve kullanılabilirlik sağlayarak bu sorunları çözmek için kullanılır.

EOS, performans darboğazlarına maruz kalmadan binlerce merkezi olmayan uygulamayı destekleyebilir. Bunun nedeni, ağ üzerinde eşzamansız iletişim metodolojisi ve paralel yürütme kullanmasıdır.

Verimliliği, ticari ölçekli dAPP’lerin çalışmasına dahil olan farklı modülleri ayırarak daha da artırılır. Örneğin, kimlik doğrulama ve yürütme işlemleri ayrı ayrı gerçekleştirilir.

EOS ne için kullanılır
EOS ne için kullanılır

Verim

EOS, piyasa değerine göre #10 kripto varlıklarında 8. sırada yer alıyor. Toplam 1.024.389.871 yerel token arzına sahiptir, ancak yalnızca 927.689.866 dolaşımdadır. EOS kripto potansiyeli, olumlu beklenen büyüme ve olumlu bir görünüme sahip birkaç dijital para biriminden biri olduğu için belirgindir.

EOS’un şu anki fiyatları coin başına 3,50 dolar ve yatırımcılara %244’lük bir yatırım getirisi getirmesi bekleniyor.

Bu kripto para, Nisan 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, büyük kripto para birimleri Aralık 2017 veya Ocak 2018’de kendi seviyelerine ulaştı. Bu, kısa sürede hayal edilemez fiyatlara ulaşma potansiyeline sahip olduğu için EOS kripto geleceğinin parlak olduğu anlamına geliyor.

Bu kripto paranın endüstrileri alt üst etme potansiyeli var ve yatırımcılara şimdiden %244’lük bir yatırım getirisi vermiş olması, EOS’un geleceğinin hafife alınamayacağı anlamına geliyor. İleriye dönük bir potansiyele sahiptir ve her yatırımcının portföyünde bir yeri olmalıdır. Bu kripto para birimine yatırılacak para miktarı yalnızca kişisel tercihinize ve risk iştahınıza bağlıdır.

Son düşünceler

Artık EOS’un ne olduğunu anladığınıza göre, muhtemelen bu dijital para birimine yatırım yapmayı düşünüyorsunuz. Bunu yaptığınızda, yatırımınızın güvenliğini artıracak bir cüzdan aldığınızdan emin olun.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu