Bitcoin HaberleriHaberler

Enerji Zengini Rusya, Yaptırımlara Karşı Bitcoin Madenciliğine Dönebilir

Bir analiste göre, enerji açısından zengin, ancak döviz açlığı çeken Rusya, Ukrayna’daki savaş uzadıkça daha sert yaptırımların etkisini azaltmak için Bitcoin madenciliğini kullanabilir.

Blockchain analitik firması Elliptic’in Politika ve Düzenleme İşleri direktörü David Carlisle, “Rus hükümeti veya bazı yaptırıma tabi kuruluşların Bitcoin’e erişmenin bir yolu olarak madenciliğe başvurması zor olmaz” dedi. “Mal ve hizmetlere veya sadece nakit paraya çevrilebilirler.”

İran gibi ülkeler, yaptırımlı enerjisini Bitcoin’e ve hükümet için sabit para birimine dönüştürmek için oldukça enerji yoğun olan kripto para madenciliğinden yararlanmış olabilir.

Carlisle, Bitcoin madenciliğinin yaklaşık %4,5’inin geçen yıl İran’da gerçekleştiğini ve potansiyel olarak hükümet için 1 milyar dolar kazandırdığını söyledi. Aynı zamanda, Rusya ve Beyaz Rusya, Çin’in geçen Mayıs ayında kripto madenciliğine genel bir yasak getirmesinin ardından en misafirperver ülkelerden ikisi oldu. Çin, dünyanın en büyük Bitcoin madencilik merkeziydi ve bazı Çinli madenciler, Rusya dahil olmak üzere Orta Asya ve Doğu Avrupa’ya göç etti.

Dikkatinizi Çekebilir: Novogratz, Bitcoin’i İlişkisiz Bir Varlık Olarak Adlandırmak İçin Çok Erken Diyor

Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin, Rusya Merkez Bankası’nın madencilik ve ticareti yasaklama önerisine rağmen kripto madenciliğini destekledi. Belarus, Ocak ayında liberal kripto kurallarına devam edeceğini söyledi.

Carlisle, siber suçlar ve belirli kripto borsaları gibi uyumlu olmayan kuruluşlarla birlikte kripto madenciliğini Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasının üç olası yolu olarak sıraladı. Bununla birlikte, Rusya ekonomisinin büyüklüğü ve finansal piyasası göz önüne alındığında, kripto paranın Rusya’nın yaptırımları aşmasına yardımcı olmada büyük bir rol oynaması pek olası değildir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu