Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Enerji kıtlığının ardından Kazakistan, 2021’deki kripto madencileri izdihamını dizginliyor

Ülkenin elektrik ihtiyacı istikrar kazanmış gibi görünse de, yetkililer Kazakistan’ın şebekesini genişletme ve madencilik operasyonlarını kayıt altına almaya devam etme ihtiyacına dikkat çekiyor.

Son aylarda Kazakistan’ın yeni kripto para madenciliği rejimi, ülkenin elektrik şebekesi üzerindeki baskının ortasında hızlı bir şekilde büyüyen yeni bir kayıt oluşturdu. Bu şebekeyle ilgili sorunların ortasında, bazı madenciler zaten ayrıldı, ancak durum istikrar kazanıyor gibi görünüyor.

Yeni Yıl itibariyle, Kazak Dijital Kalkınma Bakanlığı kripto madenciliği ile ilgili 146 firma kaydetti. Yeni kayıt, şu anda aktif olarak madencilik yapan 53 şirketi, madenciliğe başlamak isteyen 82 şirketi ve diğer 11 altyapı sağlayıcısını içeriyor. Bu tür sağlayıcılar çoğunlukla, 180 megavatlık reklam veren ve türünün dünyadaki en büyüklerinden biri olan Enegix gibi veri merkezleridir.

Dikkatinizi Çekebilir: New York Şehri Düzensiz Bitcoin Madencilerini Yasaklamak İstiyor

Madencilerin listesi, Haziran sonunda kabul edilen Kazakistan’ın kripto para birimi endüstrisine ilişkin yeni yasanın ardından geldi. Yılın başından bu yana, madenciler kilowatt-saat elektrik başına 1 tenge ek ücrete tabidir – bu, yayın tarihi itibariyle 0,0023 dolar değerindedir.

Madencilik sektöründe yer alan Kazaklar, The Block’a kripto madencileri için ya yeni vergiler ya da enerji için özel bir ücret beklediklerini söylüyor.

Şimdi dünyadaki ikinci en büyük Bitcoin hash gücü kaynağı – ABD’den sonra ve komşu Rusya’nın önünde – Kazakistan, bu yılın başlarında Çin’den kitlesel bir göçten bu yana kripto para birimi madenciliğinde bir artış gördü . Madenciler kısmen ucuz elektriği nedeniyle Kazakistan’a gelirken, ülke kaynaklarını zorladı.

Yerel bir madencilik danışmanı The Block’a şunları söyledi: “Yaklaşık bir ay boyunca tüm büyük merkezler kapatıldı. Şimdi onları tekrar açıyorlar.”

Bu sorunların ortasında, bazı madenciler Kazakistan’dan ayrıldı. En büyüklerden biri olan BitFuFu, CoinDesk’e ülkedeki makinelerini ABD operasyonları lehine terk ettiğini, tutarsız kuralları ve enerji kesintilerini takip ettiğini söyledi.

Diğer madenciler hala taşınıyor. 4 Ocak’ta Çinli Bitcoin madencilik şirketi Canaan , ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvurarak Kazak operasyonlarına 10.000 makine eklediğini duyurdu.

Kazak yayın kuruluşu TengriNews , enerji bakanı Magzum Mirzagaliyev’in kayıtlı “beyaz madencilerin” elektriğini kesmekle ilgilenmediğini bildirdi. Mirzagaliyev, daha ziyade, kayıt dışı ve yasadışı operasyonlara atıfta bulunarak “gri madenciler” dediği şeyleri kilitlemekle ilgileniyordu.

Mirzagaliyev, “Ülkemizde zaten ‘beyaz madencileri’ görüyoruz. 600 megavatın üzerinde elektrik tüketiyorlar. ‘Gri madenciler’ belirledik, 340 megavat tüketiyor” dedi. Kazakistan’ın toplam kapasitesini artırmak için yıllara ihtiyacı olduğunu kabul ederken, “Kimsenin ‘beyaz madencileri’ kesmeyi planlamadığına dair net bir mesaj vermek istiyorum. ‘Gri madencileri’ ‘beyaz madenciler’ alanına taşımak istiyoruz.”

Bu arada Kazakistan, bu kez gaz fiyatını artıran petrol kıtlığı nedeniyle yeni bir enerji kriziyle karşı karşıya. Polis baskısına rağmen ülke genelinde önemli protestolar toplanıyor. Başkan Tokayev yönetimi olağanüstü hal ilan etti ve ardından ülke genelinde internet bağlantısının çoğunu kapattı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu