HaberlerNFT Haberleri

Endişelere rağmen, NFT çılgınlığı modaya ve eğlenceye dönüşmeye başladı

Sanat endüstrisini ilk kez çılgına çeviren yenilmez token piyasasının, blockchain teknolojisini kullanarak yeni para kazanmaya yönelik hızla artan ilginin ortasında, moda ve eğlence dünyasına derin bir dalış yapması bekleniyor.

NFT’ler, çoğunlukla müzik veya sanat olmak üzere fiziksel veya dijital varlıkların dijital belirteçleridir. Blok zinciri aracılığıyla, her NFT bir kimlik numarası veya bir sanatçının veya yaratıcının imzası ile doğrulanabilir. Böylece bir alıcı, türünün tek örneği olan bir şey üzerinde mülkiyet sahibi olabilir.

İlk başta, blockchain destekli dijital varlıklar sanat dünyasına girdi. Büyük parayla sarsılan NFT ateşi, moda ve eğlence gibi diğer sektörlere de sıçradı.

Küresel giyim devi Nike, “CryptoKick” adlı bir NFT platformunu başlatmak için şimdiden patent başvurusunda bulundu. Bir tüketici bir çift ayakkabı satın aldığında, CryptoKick platformu aracılığıyla bu ayakkabıların dijital bir temsili oluşturulabilir.

“Platformu kullanarak tüketiciler, gerçek dünyadaki bir çift ayakkabıyı ve bunların dijital bir versiyonunu sahtecilik endişesi olmadan güvenle satabilirler. Dongguk Üniversitesi Blockchain Araştırma Merkezi başkanı Park Sung-joon, bir bakıma NFT spor ayakkabı, orijinal spor ayakkabı olduklarını kanıtlayan bir orijinallik sertifikası görevi görüyor” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir: Dolce & Gabbana, NFT Giyilebilir Cihazları Piyasaya Sürüyor

Nike’a göre CryptoKick, müşterilerin kendi özelleştirilmiş somut ayakkabılarını yaratmak için iki dijital ayakkabının tasarımlarını karıştırıp eşleştirmelerine de olanak tanıyor.

Burberry'nin “Sharky B” NFT'sinin (Burberry) ekran görüntüsü
Burberry’nin “Sharky B” NFT’sinin (Burberry) ekran görüntüsü

Ağustos ayında Burberry, NFT koleksiyonunu Mythical Games’in Blankos Block Party blok zinciri oyununda yayınladı. Burberry’nin monogramının her yerine kazındığı bir köpekbalığı karakteri olan “Sharky B”nin 750 NFT’sini 30 saniye içinde sattı. NFT’nin başlangıçta 300$ olan fiyatı, oyun pazarında oyuncular arasında 1.000$’ın üzerinde bir fiyata satıldı.

Ayrıca Louis Vuitton’un ana şirketi LVMH, Prada ve Cartier, ürünleri için dijital bir orijinallik kanıtı yayınlamak üzere Aura Blockchain Konsorsiyumu’nu oluşturmak üzere güçlerini birleştirdi.

Konsorsiyum, ürünün yaşam döngüsü hakkında da ayrıntılı bilgi sağlayacaktır.

“Bir ürünün kullanım ömrünü paylaşmak, müşterileri güvence altına almanın akıllı bir yolu olacaktır. Lüks moda markalarının NFT platformu, aynı kıyafeti veya ayakkabıyı giymekten sıkılan müşterilere telefon bildirimleri gönderebiliyor. Yeni ürün grupları önermek, onları markaların fiziksel mağazalarını ziyaret etmeye teşvik edebilir,” dedi Park.

Pazarın içindekiler, NFT pazarındaki bir sonraki sıcak trendlerden birinin “meta-alışveriş” gibi göründüğünü söylüyorlar, sadece metaverse’de var olacak NFT moda ürünlerini satmak ve satın almak, kullanıcıların gerçek zamanlı olarak avatarlarla etkileşime girmesine izin veren sanal topluluklar.

Son zamanlarda, Koreli moda teknolojisi başlangıcı Oscar Futurera, NFT meta-moda platformu OFOTD’yi açtı ve K-pop yıldızı Lee Hyo-ri’nin 2021 Mnet Asya Müzik Ödülleri’nde giydiği kıyafetin dijital bir versiyonunu satacağını duyurdu. Platform, dijital elbiseyi fotoğraflara photoshopluyor ve ardından alıcılar fotoğrafları Instagram veya Twitter’a da yükleyebiliyor.

Moda, NFT platform operatörlerinin ünlü şöhretini geri almayı umduğu tek arena değil.

Kore’nin en büyük kripto borsası Upbit’in operatörü Dunamu, Kasım ayında K-pop erkek grubu BTS’nin arkasındaki güç merkezi olan Hybe ile el ele vermeyi ve BTS fotoğraf kartları gibi NFT’ler geliştirip yayınlayacak bir ortak girişim kurmayı kabul etti.

Diğer popüler müzik yıldızları, NFT’lere artan ilgi gösteriyor.

Ünlü rapçi Snoop Dogg, kendisine “Özel Ethereum Metaverse Partisi”nde katılmak için 1.000 NFT parti kartı sattı. NFT’yi yaratan bir oyun platformu olan Sandbox’a göre, biletler yaklaşık 3.440 dolara satıldı.

Snoop Dogg ayrıca, hayranlarının “Snoopverse” metaverse’deki NFT evinde gerçekleşen canlı konserlere katılabilecekleri malikanesinin bir kopyasını inşa ediyor. Basında çıkan haberlere göre, ismi açıklanmayan bir kişi, NFT konutunun yanında bir sanal arsa satın almak için 460.750 dolar ödedi.

Inha Üniversitesi’nde tüketici bilimleri bölümü profesörü Lee Eun-hee, “Ünlü hayranlarını hedef alan NFT’ler, ürün veya konser biletleri satın alarak destek gösterme veya kendilerini özentileriyle özdeşleştirme isteklerine dayanıyor” dedi.

“Meta Birkin” NFT'nin (OpenSea) ekran görüntüsü
“Meta Birkin” NFT’nin (OpenSea) ekran görüntüsü

NFT çılgınlığına ilişkin endişelerde var

Bununla birlikte, bazı piyasa oyuncularının telif hakkıyla korunan eserle ilgili yasal kısıtlamaları anlamaması nedeniyle, yeni başlayan piyasada endişeler artıyor.

Örneğin, Hermes kısa süre önce dijital sanatçı Mason Rothschild tarafından yaratılan Birkins çanta NFT’si olan “Meta Birkins”in NFT satışını kınadı. Açık artırmacı OpenSea’ye göre koleksiyon, yaklaşık 936.000 dolar olan 230 ethereum’a satıldı.

Raporlara göre Hermes, şirketin Birkin çantasının ticarileştirilmesine veya oluşturulmasına izin vermediğini söyleyerek bu tür ticaretin meşruiyetini reddetti.

Bir müzayede şirketinin arkasındaki Kore Halkla İlişkiler ajansı olan Wannabe International, ülkenin ünlü modern ressamlarından bazılarının eserlerini satmaya çalıştı — Lee Jung-seop (1916-1956), Kim Whan-ki (1913-1974) ve Park Soo- geun (1914-1965) — birkaç sanat koleksiyoncusuna aitti.

Eserlerin telif haklarını elinde bulunduran merhumun ailesi, kurumu şiddetle eleştirdi. Sanat koleksiyoncuları ve ajans skandal için özür diledi.

Yine de uzmanlar, NFT pazarı için pembe bir görünüm çizdi.

“Yenilikçi teknolojinin yönlendirdiği her yeni endüstri, istikrara kavuşmadan önce kaotik olabilir. Ancak NFT platformlarının telif hakkı ihlalini önlemek için bir kapı bekçisi olarak hareket etmesini zorunlu kılmak gibi düzenlemelerle, geleceğin NFT için parlak olduğunu düşünüyorum” dedi.

NFT çılgınlığı tarafından yönlendirilen küresel NFT pazarının önümüzdeki yıllarda yeni zirvelere ulaşması bekleniyor.

Küresel NFT pazar takipçisi Nonfungible.com’un verilerine göre, NFT’nin dünya çapındaki işlem hacmi bu yılın üçüncü çeyreğinde şimdiden yıllık yüzde 1,699 artarak 5,9 milyar dolara ulaştı. Verilere göre, NFT pazar büyüklüğünün bu yıl iki katına çıkması ve 2025 yılına kadar 80 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu