Altcoin HaberleriEthereum (ETH)Ethereum Haberleri (ETH)Haberler

En iyi ethereum katilleri: Bilmeniz gereken her şey

Son birkaç yılda, ikinci en büyük blok zinciri platformu olan Ethereum, çoğu değiştirilemez token (NFT’ler) ve merkezi olmayan finans (DeFi) projeleri için tercih edilen ağ olarak hızla popülerlik kazandı. Yerel token etheri, küresel piyasa değeri açısından ikinci sıraya yükseldi, 100’den fazla benzersiz DeFi projesi, orijinal akıllı sözleşmeler blok zincirinde geliştirmeye başladı ve çoğu NFT pazarı, altyapısını oluşturmak için bunu kullandı.

Ancak, yavaş ağ hızı ve yüksek işlem ücretleri gibi sorunlarla da karşı karşıyadır. Ethereum bu sorunları çözme sürecini başlatırken, “Ethereum katilleri” olarak adlandırılan daha yeni projeler, daha hızlı, daha enerji verimli ağlar sağlayarak ara dönemde yaratılan fırsattan yararlanıyor.

Ethereum katillerinin yükselişine ne yol açtı?

Ethereum, fikir birliği mekanizmasını iş kanıtından hisse kanıtına değiştireceği ‘Ethereum 2.0’a dönüşme sürecindedir. Bu değişiklik, bıraktığı yüksek karbon ayak izi nedeniyle iş kanıtının karşılaştığı yüksek düzeyde inceleme ile işaretlendi. Ethereum’un sorunlarının yüzü bu olsa da, kripto meraklılarının uzun süredir şikayet ettiği önemli sorunlar var.

Diğer bir önemli sorun ise Ethereum’un ölçeklenebilirliğidir. Yukarıda tartışıldığı gibi iş kanıtı mekanizması, ağın büyümesini, özellikle de işlem ve gaz ücretlerini nasıl idare ettiğini engeller. Ethereum, ağdaki her işlemle ilişkili aşırı gaz (işlem) ücretlerine yol açan yavaş bir işlem hızına sahiptir.

Bu eksiklikler ve internetin üçüncü yinelemesi olan Web 3.0 için daha fazla altyapıya duyulan açlık, diğer blok zincirlerinin parlamasına izin verdi. Bu sözde ‘Ethereum katilleri’, Ethereum’un şu anda sağlayamadığı bir şey sunuyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto yatırımı %1-2 ile sınırlandırılmalı

Kripto analitik firması Token Metrics’in kurucusu Ian Balina, Coindesk ile yaptığı röportajda “2022 yılı Web 3 ve internetin bir sonraki evrimi için savaş olacak” diyor.

Şu anda en iyi Ethereum katilleri hangileri?

Ethereum katilleri, daha fazla merkeziyetsizlik, ölçeklenebilirlik, düşük işlem ücretleri ve daha iyi akıllı sözleşme uygulaması sunan üçüncü nesil blok zincirleridir. Bazılarını tartışalım.

Solana

Solana, tarihin kanıtı olarak bilinen, üzerine inşa edilmiş başka bir benzersiz katmanla, hisse senedi konsensüs mekanizmasının ispatını kullanır. Proof of Stake mekanizması, ağ kullanıcılarının işlemleri doğrulamak için doğrulayıcı olmalarına olanak tanır. Doğrulayıcılar, işlemlerin doğrulanmasına izin veren bir havuzda belirteçlerinin belirli bir miktarını tutar. Doğrulamaya başarılı bir şekilde katıldıktan sonra, doğrulayıcılar Solana’nın yerel jetonu SOL ile ödüllendirilir.

Geçmiş kanıtı, ağın daha hızlı izlenebilmesi ve sipariş verilebilmesi için işlemlerin kayıtlarını tutmasına olanak tanır. Solana, bu mutabakat mekanizmalarını kullanarak saniyede 65.000 işlemle daha hızlı işlem hacmi sağlayabilir. Ethereum’un hızından 2000 kat daha hızlıdır.

2020’deki başlangıcından bu yana, Solana hızlı bir benimseme oranı gördü. Kısa tarihinde 50 milyardan fazla işlem gerçekleştirdi. JP Morgan gibi kurumsal bankalar, Solana’yı “dijital varlık ekosisteminin vizesi” olarak bile adlandırdı.

Cardano

Cardano, var olan çevre açısından en sürdürülebilir blok zinciri platformu olma konusunda en büyük yarışmacıdır. Ayrıca, hisse konsensüs mekanizmasının ispatını kullanır. Geçmişte Cardano, Eylül 2021’de 100 milyar doları aşan küresel piyasa değeriyle dünyanın en büyük üçüncü blok zinciriydi.

Cardano, oldukça açık kaynaklı bir ortamda çalışıyor ve genellikle akıllı sözleşmelere ve merkezi olmayan uygulamalara en yüksek düzeyde destek sağlayan blok zinciri olarak bilinir. Ayrıca saniyede yüzlerce işlemi işleyebilir.

Cardano ayrıca, büyük ve küçük yükseltmelerden sonra tüm blok zincirini geri test etmeye odaklanan bir Akran Değerlendirme sistemine de sahiptir.

Polkadot

Polkadot, en dikkat çekici özelliği çoklu zincir yeteneği olan bir blok zinciridir. Aynı anda birden fazla başka zincire bağlanabilir, daha fazla ölçeklenebilirlik ve güvenlik sağlar. Para-zincir konsepti nedeniyle, diğer blok zincirlerle son derece birlikte çalışabilir.

Para zincirleri kavramı, aynı röle zincirinde, bu durumda Polkadot’un röle zincirinde çeşitli blok zincirlerinin varlığına yol açacaktır. Polkadot’un aktarma zincirindeki diğer blok zincirleri, yüksek işlem hızından ve ölçeklenebilirliğinden yararlanabilir.

Çoklu zincir yaklaşımı, ağdaki geliştiricilerin projeleri kolayca ve çok daha hızlı oluşturmasına ve yayınlamasına olanak tanır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu