Bitcoin HaberleriElon Musk HaberleriHaberler

Elon Musk’ın Son Tweeti Bitcoin Yaratıcısının Kimlik Gizemini Artırıyor

Bitcoin, takma adı kullanan birden fazla kişi tarafından oluşturulmuş olabilir.

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Elon Musk, mühendis, endüstriyel tasarımcı, teknoloji girişimcisi ve hayırseverdir. Doğduğu yer olan Güney Afrika Cumhuriyeti dışında, Kanada ve ABD vatandaşıdır ve günümüzde hâlen 20 yaşında göç ettiği ABD'de yaşamaktadır.

Szabo ilk olarak 1998’de merkezi olmayan bir dijital para birimi olan Bit Gold kavramını önerdi.

Elon Musk, kripto para birimine sansasyonel tweetler göndermesiyle tanınır ve hatırı sayılır bir takipçi kitlesine sahiptir. Bu yüzden takipçilerinin, beş farklı teknoloji şirketinin logosunu taşıyan ve her birinin adından birkaç harf içeren bir tweet’te şifrelenmiş gizli mesajı çözmeye başlaması çok uzun zaman önce olmadı.

Elon Musk’ın bitcoin’in gizemli kurucusuna yaptığı dolaylı gönderme, internette bir tartışma telaşı yarattı. Çarşamba günü Tesla CEO’su Elon Musk, Samsung, Toshiba, Nakamichi ve Motorola’nın her birinin ilk harfleri daire içine alınmış logolarının bir resmini tweetledi ve “Satoshi Nakamoto” takma adının nasıl üretildiğini ortaya çıkardı.

Çözülmemiş gizem

Kripto para biriminin başlangıcından bu yana, yaratıcısının adı hiç bilinmedi. Bitcoin, takma adı kullanan birden fazla kişi tarafından oluşturulmuş olabilir. Kripto para meraklıları, Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Craig Wright’ın Satoshi Nakamoto olduğu iddiasına ikna olmadılar.

Yaklaşık bir düzine kişi, mesajını yaklaşık 63.000 kez retweetleyen Elon Musk da dahil olmak üzere olası Satoshi Nakamoto taklitçileri olarak adlandırıldı. Aralık ayında podcast yayıncısı Lex Fridman ile konuşurken Musk, bilgisayar bilimcisi Nick Szabo’nun dijital para birimini özetleyen 2008 tarihli bir raporun yazarı olduğunu düşündüğünü söyledi. Szabo ilk olarak 1998’de merkezi olmayan bir dijital para birimi olan Bit Gold kavramını önerdi.

Bununla birlikte, Satoshi Nakamoto olduğunu inkar etmesi iyi belgelenmiştir. Szabo, 2014 yılında finans yazarı Dominic Frisby’ye gönderdiği bir e-postada, “Korkarım beni Satoshi olarak düşünmekle yanlış anladınız, ama buna alıştım” dedi. Popüler inanışa göre, Bitcoin’in yaratıcısı 2007’de üzerinde çalışmaya başladı. Ancak, kimliğine ilişkin olarak, hiçbir kişisel bilgisi olmayan 37 yaşında bir Japon olduğunu iddia etti.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu