Kimdir

Elon Musk Kimdir?

EN ÇOK SORULAN SORULAR
Elon Musk ne zaman doğdu? Elon Musk 28 Haziran 1971’de doğdu.
Elon Musk nasıl ünlü oldu? Elon Musk, elektronik ödeme şirketi PayPal’ı ve uzay aracı şirketi SpaceX’i kurdu. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su oldu.
Elon Musk üniversiteye nerede gitti? Elon Musk , Kingston, Ontario, Kanada’daki Queen’s Üniversitesi’ne gitti ve ardından Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi’ne transfer oldu.
Elon Musk neyi başardı? Elon Musk, roket ve uzay aracı üreten bir şirket olan SpaceX’i kurdu. Elektrikli araba yapan Tesla’nın CEO’su ve büyük bir fon sağlayıcısı oldu.
Elon Musk, (28 Haziran 1971, Pretoria, Güney Afrika doğumlu), elektronik ödeme şirketini kuran Güney Afrika doğumlu Amerikalı girişimci PayPal ve oluşturulmuş SpaceX, fırlatma araçları ve uzay aracı üreticisi. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su olmasının yanı sıra ilk önemli yatırımcılardan biriydi.

Erken dönem

Musk, Güney Afrikalı bir baba ve Kanadalı bir anneden dünyaya geldi. Bilgisayarlar ve girişimcilik için erken bir yetenek sergiledi. 12 yaşında bir video oyunu yarattı ve bir bilgisayar dergisine sattı. Musk, 1988’de Kanada pasaportu aldıktan sonra, Güney Afrika’yı, zorunlu askerlik hizmeti yoluyla apartheid’ı desteklemek istemediği ve Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut olan daha büyük ekonomik fırsatları aradığı için terk etti.

PayPal ve SpaceX

Musk, Kingston, Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’ne katıldı ve 1992’de Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi’ne transfer oldu ve 1997’de fizik ve ekonomi alanında lisans derecelerini aldı. California’daki Stanford Üniversitesi’nde fizik yüksek lisans okuluna kaydoldu, ancak ayrıldı. sadece iki gün sonra internetin toplumu değiştirme potansiyelinin fizikte çalışmaktan çok daha fazla olduğunu hissetti. 1995 yılında kurduZip2, çevrimiçi gazetelere haritalar ve iş rehberleri sağlayan bir şirket. 1999 yılında Zip2, bilgisayar üreticisi Compaq tarafından 307 milyon dolara satın alındı ​​ve Musk daha sonra çevrimiçi para transferi konusunda uzmanlaşmış olan ve daha sonra PayPal olan X.com adlı bir çevrimiçi finansal hizmetler şirketi kurdu. Online müzayede eBay, 2002 yılında PayPal’ı 1,5 milyar dolara satın aldı.

SpaceX Dragon kapsülünün başarılı lansmanına tanık olun, 25 Mayıs 2012
Uzay aracı üreticisi SpaceX tarafından 25 Mayıs 2012’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşan ilk ticari uzay aracı olan Dragon kapsülünü kutlayan video.

Dikkatinizi Çekebilir: PETER BRANDT Kimdir?

Musk, yaşamın devam etmesi için insanlığın çok gezegenli bir tür haline gelmesi gerektiğine uzun zamandır inanıyordu. Ancak, roketatarların büyük masrafından memnun değildi. 2002 yılında daha uygun fiyatlı roketler yapmak için Space Exploration Technologies’i (SpaceX) kurdu. İlk iki roketi,Rakip roketlerden çok daha düşük maliyetli olacak şekilde tasarlanan Falcon 1 (ilk olarak 2006’da fırlatıldı) ve daha büyük Falcon 9 (ilk olarak 2010’da piyasaya sürüldü). Üçüncü bir roket,Falcon Heavy (ilk olarak 2018’de piyasaya sürüldü), yörüngeye 117.000 pound (53.000 kg) taşımak üzere tasarlandı; bu, maliyetin üçte biri için en büyük rakibi Boeing Company’nin Delta IV Heavy’sinin neredeyse iki katı kadardı. SpaceX, Falcon 9 ve Falcon Heavy’nin halefi olan Super Heavy-Starship sistemini duyurdu. Süper Ağır ilk aşama, düşük Dünya yörüngesine 100.000 kg (220.000 pound) kaldırma kapasitesine sahip olacaktır. Yük, Dünya’daki şehirler arasında hızlı ulaşım sağlamak ve Ay ve Mars’ta üsler inşa etmek için tasarlanmış bir uzay aracı olan Starship olacaktır. SpaceX ayrıca geliştirdiUluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) malzeme taşıyan Dragon uzay aracı. Dragon yedi kadar astronot taşıyabilir ve 2020’de astronotları Doug Hurley ve Robert Behnken’i ISS’ye taşıyan mürettebatlı bir uçuşa sahipti. Musk, havalanıp uzaya geri dönebilecek tamamen yeniden kullanılabilir bir roket geliştirerek uzay uçuşunun maliyetini düşürmeye çalıştı. başlattığı ped. 2012’den itibaren SpaceX’inÇekirge roketi, bu teknolojiyi test etmek için birkaç kısa uçuş yaptı. Musk, SpaceX’in CEO’su olmasının yanı sıra Falcon roketleri Dragon ve Grasshopper’ın yapımında da baş tasarımcıydı.

Tesla

Musk uzun zamandır elektrikli arabaların olanaklarıyla ilgileniyordu ve 2004’te dünyanın en büyük fon sağlayıcılarından biri oldu.Tesla Motors (daha sonra adı Tesla olarak değiştirildi), girişimciler Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kurulan bir elektrikli otomobil şirketi. 2006 yılında Tesla ilk otomobilini tanıttı.Tek bir şarjla 245 mil (394 km) seyahat edebilen Roadster. Musk’ın sıkıcı ve ilgi çekici olmadığını düşündüğü önceki elektrikli araçların çoğundan farklı olarak, saatte 0’dan 60 mil (97 km) hıza dört saniyeden daha kısa sürede gidebilen bir spor otomobildi. 2010 yılında şirketin ilk halka arzı yaklaşık 226 milyon dolar topladı. İki yıl sonra Tesla, performansı ve tasarımıyla otomotiv eleştirmenleri tarafından beğenilen Model S sedanını tanıttı. Şirket, 2015 yılında piyasaya çıkan Model X lüks SUV modeliyle daha da övgü topladı. Daha ucuz bir araç olan Model 3, 2017 yılında üretime girdi.

Elon Musk Kimdir?
Elon Musk Kimdir?

Musk, Tesla’nın halka açık olarak alınıp satılmasıyla ilgili çekincelerini dile getirdi ve Ağustos 2018’de şirketi özel hale getirmekle ilgili bir dizi tweet attı ve “güvenceli finansmana” sahip olduğunu belirtti. Ertesi ay ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), tweet’lerin “yanlış ve yanıltıcı” olduğunu iddia ederek Musk’a menkul kıymet dolandırıcılığı davası açtı. Kısa bir süre sonra Tesla’nın yönetim kurulu, bildirildiğine göre Musk’ın istifa etmekle tehdit ettiği için SEC’in önerdiği anlaşmayı reddetti. Ancak, haberler Tesla hisselerinin düşmesine neden oldu ve sonunda daha sert bir anlaşma kabul edildi. Şartları, Musk’ın CEO olarak devam etmesine izin verilmesine rağmen, üç yıllığına başkanlık görevinden ayrılmasını içeriyordu.

Kaliforniya’da bir yüksek hızlı demiryolu sisteminin öngörülen maliyetinden (68 milyar $) memnun olmayan Musk, 2013’te alternatif bir daha hızlı sistem önerdi:Hyperloop, 28 yolcu taşıyan bir kapsülün, Los Angeles ve San Francisco arasındaki 350 mil (560 km) mesafeyi 35 dakikada, saatte 760 mil (1.220 km) hızla, neredeyse ses hızında kat ettiği bir pnömatik tüp . Musk, Hyperloop’un sadece 6 milyar dolara mal olacağını ve kapsüllerin ortalama iki dakikada bir hareket etmesiyle, sistemin her yıl bu rotada seyahat eden altı milyon insanı barındırabileceğini iddia etti. Ancak SpaceX ve Tesla’yı çalıştırmak arasında Hyperloop’un gelişimine zaman ayıramadığını belirtti.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu