Editörün SeçtikleriEkonomi HaberleriHaberler

El Salvador’da Bitcoin Kabulünü Dolar mı Durduracak ? JP Morgan

El Salvador'da Bitcoin Kabulünü Dolar mı Durduracak ? JP Morgan

JP Morgan analistleri, El Salvador’un Bitcoin‘i yasal ihale yapma planlarından şüphe duyuyorlar.

Bu büyük ölçüde çünkü El Salvador’un zaten bir para birimi var – ABD doları.

Geçen hafta yayınlanan bir araştırma raporunda, JP Morgan analistleri El Salvador’un Bitcoin’i ikinci resmi para birimi yapma planlarıyla ilgili bazı olası sorunları sıraladı.

Görünen o ki, ana zorluk ilk resmi para birimi olan dolar – en azından küresel yatırım bankasındaki analistlere göre.

JP Morgan, yerel yönetim altyapıyı güçlendirmedikçe, Bitcoin’in havale göndermenin bir yolu olarak muhtemelen dolar karşısında çok iyi bir değer kazanmayacağını söylüyor. Banka, Johns Hopkins Üniversitesi’nden, Bitcoin’de havale transferinin maliyetinin, ABD doları cinsinden benzer işlemler yapmanın “neredeyse iki katı” olduğunu öne süren yakın tarihli bir araştırmaya atıfta bulunuyor , ancak bu rakamların aşırı karamsar olabileceğini kabul ediyor.

Bu küçük bir endişe değil. Ülke, genellikle ABD doları cinsinden yapılan havalelere büyük ölçüde bağımlıdır; 2020’de bu tür para transferleri , Dünya Bankası’na göre El Salvador’un GSYİH’sının yaklaşık %24’ü kadardı.

İşleri karmaşıklaştıran, El Salvador’un 2001 yılında kolondan dolara geçişidir. Araştırmacılar, iki paralı bir sistemdeki dolarizasyonun ülkeyi fiyat dalgalanmalarına karşı daha hassas hale getirdiğini tespit ediyor. Ve Bitcoin zaten değişken bir pazar.

JP Morgan, El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale yapma planında, blok zincirinin yeni “zincir içi” ödeme faaliyeti akışını idare edememesi ve Bitcoin ağındaki her işlem için alınan yüksek ücretler de dahil olmak üzere diğer bazı aksaklıklara dikkat çekti. Bitcoin’in fiyatı ve toplam işlem hacmi arttıkça, blok zinciri kullanmanın maliyeti de artar.

Başkan Nayib Bukele, Salvadorlu tüccarların ABD dolarının yanı sıra Bitcoin’i kabul etmeleri gerekeceğini söyledi, ancak bankanın belirttiği gibi, Bitcoin korkunç bir değişim aracı. Mevcut Bitcoin arzının çoğu “likit olmayan varlıklarda kilitli” ve “% 90’dan fazlası bir yıldan fazla bir süredir el değiştirmiyor”.

JP Morgan ayrıca Uluslararası Para Fonu’nun El Salvador’un Bitcoin emelleri konusundaki son şüpheciliğine işaret ediyor ve Bukele’nin önemli bir ekonomik ilişkiyi “karmaşıklaştırdığı” konusunda uyarıyor.

El Salvador, Haziran ayında sözde “Bitcoin Yasasını” çıkardı. Strike adlı bir Amerikan kripto cüzdan şirketi, mevzuatın zorlanmasında önemli bir rol oynadı; CEO’su Jack Mallers, son birkaç aydır ülkenin Bitcoin deneyi için PR yapıyor. En önemlisi, Strike aslında Washington dışında hiçbir eyalette para aktarıcısı olarak lisanslı değil . Avukatlar, Decrypt’e ABD’den El Salvador’a Strike aracılığıyla Bitcoin göndermenin yasal komplikasyonlar yaratabileceğini söyledi.

Salvadorlular , Bitcoin sunumu için tam olarak sıraya girmiyor . El Salvador Sanayi ve Ticaret Odası’ndan alınan anket verilerine göre, işletmelerin %96’sı ve bireysel tüketicilerin %92’si Bitcoin’i kabul etmenin zorunlu değil isteğe bağlı olması gerektiğine inanıyor.

Bitcoin, Eylül ayı başlarında ülkenin ikinci resmi para birimi olmaya hazırlanıyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu