El Salvador HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

El Salvador Vatandaşları Bitcoinlerinin Chivo Cüzdanlarından Gizemli Bir Şekilde Kaybolduğunu Söyledi, Hükümet Sessiz Kalıyor

  • Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul ettikten aylar sonra, El Salvador vatandaşları eksik bitcoinlerden şikayet ediyor.
  • Dijital cüzdanın benimsenmesini etkileyen Chivo cüzdanının güvenli olmadığına dair iddialar var.
  • Hükümet, kayıp Bitcoin iddiaları konusunda büyük ölçüde sessiz kaldı.

Dünyanın gözü El Salvador’dayken, vatandaşları kayıp Bitcoin’ler için homurdanıyor. Hükümet, artan rapor sayısı hakkında bir açıklama yapmadı.

Dikkatinizi Çekebilir: El Salvador Bitcoin Alımını Durduracak mı?

Eksik BTC

New Scientist tarafından yayınlanan bir rapora göre, Salvadorlular Chivo cüzdanlarındaki Bitcoin’leri gizemli bir şekilde kaybediyor. Rapor, hükümet cüzdanının piyasaya sürülmesinden bu yana, El Comisionado tarafından tanımlanan 50’den fazla kayıp BTC vakası olduğunu belirtti. El Comisionado, hükümetin artan galibiyet serisine göz yumduğunu iddia ediyor.

“Hükümet yanıt vermedi ve hataları kabul etmedi. İnsanların talep ettiği şeylerden biri, şikayetlerine cevap vermeleridir. Pek çoğu, parayı geri almak için aylarca bir yanıt bekledi,” diyor El Comissionado, New Scientist’e.

Hükümet eylemlerinin yavaş temposu, Chivo cüzdan kullanıcıları arasında tedirginliğe yol açtı. Başından beri, hükümet tarafından verilen cüzdan, Eylül ayındaki başarısız lansmandan sonra ortaya çıkan sorunlarla dolu . Başkan Bukele, Twitter’dan cüzdanın piyasaya sürülmesindeki gecikmeyi duyurmak için, kullanıcı artışıyla başa çıkmakta zorlandığı için görüntü yakalama sunucularının kapasitesini artırmak zorunda olduğunu belirtti.

30 dolarlık BTC teşvikinin diğer cüzdanlara aktarılamayacağı ve veri gizliliği sorunları olabileceği yönünde iddialar var. Google Playstore’da Chivo uygulaması en iyi derecelere sahip değil, ancak hükümet nüfusun üçte birinin cüzdanı kullanmaya başladığını iddia ediyor.

Bir Bitcoin analisti , “Chivo’nun güvenli olduğunu düşünmüyorum ve kod açık kaynak olmadığı için kimse bunu doğrulayamaz” diyor. El Comisionado, Chivo cüzdanının kullanımının, insanların “nasıl çalıştığını bilmediği” için iddia edildiği kadar yüksek olmadığını kaydetti.

El Salvador’un Sert Bitcoin Duruşu

Bazıları için hükümetin sessizliği, Bitcoin’in benimsenmesi konusundaki sert duruşun göstergesidir. Ülkenin bazı bölgelerinde yükselen protestolara ve uluslararası kuruluşların uyarılarına rağmen, ülke ilerlemeye devam etti ve Bitcoin’i yasal ihaleye çıkardı.

Benimseme yöntemi, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin de dahil olmak üzere, alandaki önde gelen birçok aktör tarafından blok zinciri teknolojisinin değerlerine karşı geldiği için eleştirildi. El Salvador hükümeti, işletmelerin Bitcoin’i benimsemesini zorunlu hale getirdi ve yakıt satışlarında yalnızca Chivo cüzdanı kullanıcıları için bir indirim duyurdu .

Üst düzey bir çevreci, Bitcoin alımlarından kâr elde etmesine rağmen , ülkenin zayıf elektrik ölçümlerini zorladığı için ülkenin Bitcoin’i jeotermal enerjiyle çıkarma kararını sorguladı . Başkan Nayib Bukele, Bitcoin alımlarından elde edilen karlarla ultra modern bir veteriner kliniği ve okulları inşa edildiğini duyurdu.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu