Bitcoin HaberleriHaberler

El Salvador Vatandaşları Bitcoin Yasasını Protesto Etti

Bitcoin Yasası, BTC’yi El Salvador’da yasal ihale haline getiriyor. Henüz ülkede çok popüler değil.

Görünüşe göre COVID’in yayılmasını önlemek için protestoların üç aylık yasağına rağmen , sol sendikalar, öğrenci dernekleri ve diğerlerinden oluşan bir grup Salvadorlu dün ülkenin Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul etmesini protesto etmek için Yasama Meclisinde toplandı .

“Direniş Bloğu ve Halk İsyanı” tarafından organize edilen grup, BTC’yi yasal ihale haline getiren ve işletmeleri kabul etmeye zorlayan sözde Bitcoin Yasası’nın iptal edilmesini talep etmek için pankartlar ve sloganlar kullandı.

Ancak protestocular, Salvadorluların tahminen %77’si bunun kötü bir fikir olduğunu düşünüyor.

Aktivist Idalia Zuñiga , “Bu, yasal güvensizlik yaratan ve kullanıcıları dolandırmak için kullanılabilecek ve aynı zamanda para ve varlık aklamayı kolaylaştırabilecek bir yasadır” dedi.

Başka bir protestocu, Bitcoin’in fiyat oynaklığı konusundaki endişelerini dile getirdi. “Asgari ücret kazananlar için, bir anda Bitcoin’de 300 dolarınız olabilir ve ertesi gün bu 300 dolar 50 dolara dönüşebilir” dedi.

Protestocuların endişeleri yeni değil. Başlıca düzenleyiciler, dijital varlıkları küresel kabulden uzak tutan yönler olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini içeren dolandırıcılık ve kara para aklama planlarına işaret ettiler.

Protestocular, Başkan Nayib Bukele’nin Salvador hükümetinin tüm şubeleri üzerindeki kontrolünü hatırlattığı için yasanın nasıl ortaya çıktığı konusunda haklı olarak homurdanabilirler. Bir yasa tasarısının normalde yorucu bir çalışma, istişare ve uyarlama sürecinden geçmesi gerekmesine rağmen, Bitcoin Yasası, Bukele’nin resmi olarak Kongre’ye sunduğu andan itibaren altı saatten daha kısa bir sürede onaylandı.

Halihazırda onaylanmış olmasına rağmen, Bitcoin Yasası yürürlüğe girmesi için 90 günlük bir süre öngörüyor, bu da Salvadorluların Eylül ayında Bitcoin’i kabul etmek zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Çoğu hazır değil. Yakın zamanda yapılan bir anket, ülke nüfusunun yaklaşık %77’sinin Bukele’nin Bitcoin Yasasını reddettiğini ve ülkenin havale alıcılarının ve yatırımcıların çoğunun Bitcoin yerine doları kullanmayı tercih ettiğini ortaya koydu.

Bir zamanlar Bukele’yi üye sayan muhalefet partisi, Bitcoin Yasası’nın uygulanmasını engellemek için dava açtı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu