Editörün SeçtikleriEkonomi HaberleriHaberler

El Salvador Ulusal Stabil Parayı Her An Başlatabilir

El Salvador, Haziran ayında Bitcoin’i yasal ihaleye çıkardı. Ülkedeki bir gazete şimdi hükümetin ulusal bir stablecoin çıkarmayı planladığını iddia ediyor. Hükümet ise , planların rafa kaldırıldığını söylüyor.

Araştırmacı haber kaynağı El Faro‘nun Cuma günü bildirdiğine göre , El Salvador hükümetinin bir ABD doları stablecoin piyasaya sürmeyi planlıyor olabilir . Para birimi, merkez bankası tarafından çıkarılacak, ABD dolarının değerine sabitlenecek ve gerçek ABD doları rezervleriyle desteklenecektir.1

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin Sitemizi Takipte Kalınız.

El Faro tarafından elde edilen özel toplantıların videoları , El Salvador cumhurbaşkanının hükümetin bir parçası olmayan, ancak cumhurbaşkanına sık sık tavsiyede bulunan kardeşlerinin, gelecek yıla kadar ulusal bir ABD doları sabit parası çıkarmayı planladığını gösteriyor.

Kripto para birimine, 2001 yılında ABD doları ile değiştirilen ülkenin eski ulusal para birimine atıfta bulunan “Colón-Dollar” adı verilecekti.

El Faro , bir hükümet sözcüsünün planların rafa kaldırıldığını söylediğini bildirdi  ancak “müzakerelere aşina bir kaynaktan” alıntı yaparak planların hala devam ettiğini iddia etmeye devam etti.

El Faro tarafından belirtilen toplantılar, Başkan Bukele‘nin Haziran ayında Bitcoin’in küçük Orta Amerika ülkesinde yasal ihale olacağını açıklamasından önce gerçekleşti. El Faro’nun bildirdiğine göre, üst düzey hükümet yetkilileri, özel müteahhitler ve dış danışmanlar katıldı.

Kardeşler, tüm kripto para birimlerinin El Salvador’da yasal ihale olmasını istediklerini de sözlerine ekledi. El Faro’ya göre, Bukele’nin kardeşi Ibrajim, “Ancak bunun gerçekleşmesi için, gelecekte olacaklar için göreve uygun hükümet altyapısına ihtiyacımız var” dedi.

El Salvador, Başkan Bukele’nin geçen ay Miami’deki Bitcoin 2021 konferansında planı açıklamasının ardından Bitcoin’i yasal ihaleye çıkaran dünyadaki ilk ülke oldu.

Ancak JP Morgan gibi yatırım bankaları , ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası , ülkenin Bitcoin yasasının nasıl işleyeceği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Başkan Bukele, fakir ve suç dolu bir ülke olan El Salvador‘da çok popüler.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu