Ekonomi HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

El Salvador Hükümetine Bitcoin Alımıyla İlgili Soruşturma Başlatıldı

El Salvador Sayıştayı, hükümetin Bitcoin satın almasıyla ilgili bir şikayeti ve hükümetin kripto ATM’leri oluşturma sürecini araştıracak.

Ülkenin kamu harcamalarını denetleyen Sayıştay, 10 Eylül’de El Salvador’daki Cristosal adlı bir insan hakları ve şeffaflık grubundan bir şikayet aldığını söyledi.

ilgili içerik : Ruslar’da Artık Dolar, Altın.. Yerine Kriptoyu Tercih ettiklerini söylüyor

Sayıştay’dan yapılan açıklamada, “Şikayetin kabul edilmesinden sonra, yasal inceleme raporunun yapılmasına ve zamanında bu raporun Genel Denetim Koordinatörlüğüne iletilmesine geçilecektir.” denildi. 

Cristosal, hükümetin Bitcoin alımlarının denetlenmesini ve hükümetin ülkedeki kripto ATM’lerinin yapımını nasıl finanse ettiğini ve gerçekleştirdiğinin gözden geçirilmesini istedi. 

Chivo Bitcoin ATM
Chivo Bitcoin ATM

Bu, Başkan Bukele’nin Bitcoin projesinin El Salvador içindeki ve dışındaki insan hakları aktivistleri arasında ilk kez öfke uyandırması değil. 

Başkan Bukele , El Salvador’un Bitcoin kucaklamasını ilk olarak bu yılki Haziran ayında Miami’de gerçekleşen Bitcoin Konferansı sırasında duyurdu.
7 Eylül’de Bitcoin resmen yasal ihale olarak kabul edildi. Bu iki tarih arasında El Salvador’un Bitcoin kucaklaşması tartışmalara yol açtı.
Yeni başlayanlar için, ülkenin Bitcoin mevzuatı, işletmelere teklif edildiğinde ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeye zorluyor. Bitcoin Yasası’nın 7. Maddesi, “Her ekonomik ajan, kendisine bir mal veya hizmet alan kişi tarafından teklif edildiğinde Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmelidir” diyor.
Pek çok kişi tarafından zorlayıcı bir yasa olarak görülen bu, 7 Eylül’e kadar El Salvador sokaklarında protestolara  ve daha fazla soruna yol açtı.

Dahası, hükümet en sesli eleştirmenlerini sindirmek, susturmak ve taciz etmekle suçlandı.

“Polis kimseyi mahkemeye vermek zorunda değil. İkinci bir yerel iş adamı kısa süre önce anonimlik koşuluyla verdiği bir demeçte , vokal muhaliflerden birini kaçırmakla korkutuyorlar.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri için tıklayın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu