Bitcoin HaberleriEl Salvador HaberleriHaberler

El Salvador, Bitcoin’in dış transferlerini kapattı mı?

El Salvador, Bitcoin'in dış transferlerini kapattı mı?

Sosyal ağlarda, Bitcoin için devlet kripto cüzdanı Chivo’nun sahipleri olan El Salvador vatandaşlarından şikayet akışı genişliyor. Uygulama, soğuk cüzdanlarla etkileşimi durdurdu ve ayrıca kripto borsalarına gönderilen işlemi tamamlamanıza izin vermiyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Bitcoin, Eylül 2021’de El Salvador’un ikinci resmi para birimi statüsünü aldı, bu da BTC’nin serbest dolaşımını ima ediyor.

Devlet cüzdanının, teorik olarak, bir airdrop almak için vatandaşların doğrulanmasını, karşılıklı yerleşimlerde KYC/AML kurallarına uymasını sağlaması gerekiyordu. Gerçekte, uygulamayı çalıştırmak için bir kimlik numarası ve doğum tarihi gerekliydi ve bu da her yetişkin Salvadorluya tahsis edilen 30 dolarlık BTC’nin sayısız hırsızlığına yol açtı.

Cüzdandaki arızaların yanı sıra şikayetlerdeki artış, belirlenen sorunları çözen Chivo’nun Şubat güncellemesinin başlatılmasına yol açtı. Görünüşe göre onunla birlikte El Salvador yetkilileri ödeme sistemini “kapattı”.

Analistler, dış para çekme yasağının likidite sorunlarından kaynaklandığından korkuyorlar. El Salvador Başkanı, 2.300 BTC kripto para birimi yerleşim destek fonu oluşturmak için 100 milyon dolar harcadı. Mevcut piyasa düşüşü, bütçe parasının %50’sini yok etti.

Bu, tüm bütçe harcamaları değil, Chivo cüzdanının geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesi için 200 milyon dolar daha harcandı. El Salvador, Bitcoin’e yaygın bir geçişin yardımıyla, dünyanın ilk devlet BTC tahvillerini almakla ilgilenen yatırımcılardan kredilere erişim kazanmayı umuyordu.

Gerçekte, işletmelerin sadece %20’si ve vatandaşların %40’ı Bitcoin’i benimsemiştir. Ülke, yatırım notunun düşürülmesi nedeniyle IMF kredisi ve ucuz dış kredi alma fırsatını kaybetti.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu