Bitcoin HaberleriEditörün SeçtikleriEkonomi HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

El Salvador Bitcoin’den Kişi Yüksek Karlar Elde etse bile Vergi Almayacağını açıkladı

Bir hükümet danışmanı bu hafta AFP’ye verdiği demeçte, yabancı yatırımcıların Bitcoin’den elde edilen karlar için vergi ödemeleri gerekmeyecek.

Cumhurbaşkanı Nayib Bukele’nin hukuk danışmanı Javier Argueta, haber kaynağına, “Bir kişinin bitcoin’de varlıkları varsa ve yüksek karlar elde ederse, vergi olmayacak. Bu (yapılır) açıkçası yabancı yatırımı teşvik etmek için yapılır.”

Argueta, “Ne sermaye artışı ne de gelir için ödenecek vergi olmayacak” dedi.

ilgili içerik : Kolombiya Başkan Danışmanı : Bitcoin Yazılımın En Parlak Parçasıdır (Özel Haber)

El Salvador, ilk hareket eden ülke avantajından en iyi şekilde yararlanıyor. Dünya çapında daha az sermaye kazancı vergisi almaya çalışan ülkelere taşınmak isteyen birçok Bitcoin kullanıcısı var. Bu vergilerin ironisi, birçok devletin ilk etapta Bitcoin satın almayı son derece zorlaştırması ve daha sonra insanların satış için sermaye kazancı vergisi ödemesini beklemesidir.

ilgili Sayfa : Kripto Para Haberleri | Bitcoin Haber ve Altcoin Haberleri

El Salvador, Salı günü Bitcoin’i yasal ihaleye çıkaran ilk ülke oldu. Ülkenin GSYİH’sının beşte biri havalelere dayanıyor. Bitcoin’in yasal ihale olarak tanıtılması, bu havalelerin ücretlerini önemli ölçüde azaltacak ve komisyonları tamamen kaldıracaktır. Bitcoin, El Salvador’un bankasız bankacılığına yönelik büyük bir adımdır.

Argueta, AFP’ye Chivo cüzdanının popüler yanlış anlamaları ve Bitcoin’in esas olarak kara para aklama veya anonim suç faaliyetleri için kullanıldığına dair tamamen yanlış anlatıları hafifletmek için izlenebilirlik önlemlerine sahip olduğunu söyledi.

ilgili içerik : NFT Projeleri Aldıkları Ethereum’lar ile Ne Yapar?

Danışman, “Kara para aklamaya karşı uluslararası kurumların bir dizi tavsiyesini uyguluyoruz” dedi.

Argueta ayrıca, dolar cinsinden fiyatlandırıldığında aşırı nispi oynaklığın etkisini en aza indirmek için USD cinsinden değerinin düşmesi durumunda Bitcoin işlemlerinin geçici olarak durdurulacağını da sözlerine ekledi.

Her ne kadar El Salvador hükümeti , Bitcoin Günü olarak adlandırılan günde fiyat birkaç bin dolar düştüğünde aslında daha fazla Bitcoin satın aldı ve Nayib Bukele’yi halka açık bir Bitcoin dip satın alan ilk başkan yaptı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu