Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

El Salvador Başkanı Bitcoin için Planlarını Açıkladı

BTC’nin Yasallaştırılmasını Desteklemek İçin Chivo Cüzdan Uygulaması 

Ayrıntılı bir Twitter dizisinde, El Dorado Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’in ülkede resmi bir yasal ihale haline geleceği 7 Eylül için planlanan ülkenin altyapı sunumunun önemli ayrıntılarından bahsetti. İnsanların, herkesin indirebileceği Chivo adlı basit bir cüzdan uygulaması aracılığıyla Bitcoin veya dolar cinsinden işlem yapabileceklerini açıkladı. Uygulamayı indiren vatandaşlara, başlamaları için 30 $ değerinde Bitcoin hediye edilecek.

ilgili içerik : Bitcoin Gerçekten Bir Ülkenin Rezerv Parası Olabilir mi ?

Uygulama ayrıca, aracı taraflara veya komisyonculara tek bir kuruş komisyon ödemeden küçük işletme operasyonları oluşturma ve yürütme, havale gönderme ve alma konusunda onlara yardımcı olacaktır. Yurtdışında yaşayan Salvadorlular, uygulamayı El Salvador’da yaşayan akrabalarına anında Bitcoin veya dolar olarak para göndermek için kullanabilecekler. Son olarak, sakinler, uygulama başlatıldıktan hemen sonra kriptolarını fiat’a dönüştürme fırsatına sahip olacaklar.

Sorunsuz Uygulama için Ek Altyapı

Başkan, uygulamaya ek olarak, 7 Eylül’den itibaren Bitcoin’i dolara çevirmeyi sağlayacak ATM’lerin ve 50 şubenin kurulmasını da ana hatlarıyla açıkladı. Bu ATM’lerden herhangi birinde Ülke genelinde kurulacak 50 şube, vatandaşları cüzdan ve ATM’lerin nasıl kullanılacağı konusunda eğitecek ve 24 saat para çekme ve para yatırma işlemlerini kolaylaştıracak. 

ilgili içerik : El Salvador Ulusal Stabil Parayı Her An Başlatabilir

Bitcoin Zorunlu Değil Ama Teşvik Ediliyor

El Salvador’un dönüm noktası niteliğindeki kararı, eleştiriden adil bir pay almamıştır. Dünya Bankası, ülkenin Bitcoin’i benimseme çabalarına yardımcı olmayı reddederken, Başkan Bukele, vatandaşların kriptoyu kullanma zorunluluğu olmadığına karar verdi. Bununla birlikte, duyurusunda sıfır komisyon ücreti, bekleme süresi yok, kolay para transferi vb. gibi kripto benimsemenin artılarından bahsetti. 

Bukele, tweetinde eleştirmenlere seslenerek şunları söyledi: 

“Bazıları, hırsız muhaliflerin ülkemizi yağmalamaktan, yok etmekten ve halkımıza suikast düzenlemekten başka bir şey yapmadıklarına inanmayı tercih edecek. Diğerleri Hükümete inanmaya karar verecek. Ama sonunda herkes gerçeği 7 Eylül’de anlayacak.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu