NedirRehber

EGL Token Nedir ? Ethereum Eagle Project Nedir ?

EGL Token Nedir

Ethereum Eagle projesi (EGL), Ethereum topluluğu ile madenciler arasındaki teşviklerin yanlış hizalanmasını ve şeffaflık eksikliğini tüm paydaşlar için değeri en üst düzeye çıkaracak şekilde çözmeye odaklanan topluluk liderliğindeki bir çabadır. Şu anda, protokol için yalnızca gaz sınırlarına ve blok boyutlarına madenciler karar verirken, bu kararlardan etkilenen Ethereum kullanıcıları hiçbir söz hakkına sahip değil. EGL, tüm ETH ekosisteminin Ethereum’un gaz limiti üzerinde oy kullanmasına izin veren ve Ethereum madencilerini topluluk tarafından kararlaştırılan konsensüs gaz limitini takip etmeye teşvik eden bir zincir üstü koordinasyon belirteci “EGL” sunar.

CoinList Aracılığıyla EGL Genesis’e Katılın

Kullanıcılar Genesis etkinliğine CoinList üzerinden veya bağımsız olarak katılabilirler. CoinList, Genesis etkinliğindeki ilk ve son birkaç işleme katılacak. Bunu yaparak, CoinList katılımcıları hem kilidi açılmış en erken EGL’yi hem de en fazla bonus jetonunu alacaklar.

Genesis’e en erken katkı ilk olarak açılırken, Genesis’e yapılan son katkı en yüksek bonus EGL yüzdesini alacaktır. CoinList, kullanıcıların ETH katkılarını, CoinList’in Stake İşlemleri 1 ve 2’ye uygun olarak Genesis’in başlangıcında ve sonunda tahsis edecek (Bkz. ilk katkı payları altı ay içinde, kalan tutar bir yıl sonra.

CoinList ile stake yapmanın faydaları şunları içerir:

– CoinList, ödülleri en üst düzeye çıkarmak için sürekli olarak yeniden oy vereceğinden, kullanıcılar bileşik token ödülleri alabilirler
CoinList, akıllı sözleşme ile etkileşime girerek karmaşıklığı son kullanıcıdan uzaklaştırır
– Kullanıcılar Genesis’e katılmak veya oy vermek için ETH işlem ücretlerini bireysel olarak ödemeyecek bonusları EGL
– Kullanıcılar kayıt sırasında istedikleri gaz limiti için oy kullanabilecekler. Kullanıcılar, CoinList aracılığıyla kaydolarak, kilitleme süresi sona erene kadar gaz limiti oylarını değiştiremeyeceklerini ve bunun kazanılan bonus EGL miktarını etkileyebileceğini unutmamalıdır
– Katılımcılar sorunsuz bir şekilde ETH stake edebilir ve EGL tokenlerini sorunsuz bir şekilde alabilir. Dengeleyici Havuz Jetonları (BPT) ile etkileşim ihtiyacı

Şimdi Katıl

Ethereum Blok Gaz Limiti Nedir ?

Ethereum’un iki gaz limiti vardır:
1. Her işlem için gerekli olan bireysel gaz limiti ve bir kullanıcının bir işlemi gerçekleştirmek için ödemek istediği toplam gazı sınırlar.
2. Ethereum’un blok boyutlarını belirleyen ve madenciler tarafından belirlenen blok gaz limiti.

Bitcoin’den farklı olarak, Ethereum blok boyutları zamanla gaz sınırına göre büyüyebilir veya küçülebilir. Gaz limiti ne kadar yüksek olursa, potansiyel blok boyutu o kadar büyük olur ve bir blok o kadar fazla işlem gerçekleştirebilir. Daha yüksek gaz limitleri ve daha büyük blok boyutları, blok başına daha fazla işleme izin verir. Bununla birlikte, gaz limitleri ve blok boyutları arttıkça, belirli düğümlerin ve madencilerin, diğer madencilerin bunları işleyebildiği sırada blokları kaçırdığı durumlarda ağ senkronizasyonunun bozulması riski artar. Ek olarak, daha büyük blok boyutlarıyla, artan hesaplama maliyetleri nedeniyle daha az insan düğümleri veya maden bloklarını çalıştırabilir. Bu nedenle, merkezileşmeyi engellemek ve ağ güvenliğini ve fikir birliğini sürdürmek için gaz sınırları mevcuttur.

Ethereum’daki katılımcıların rekabet eden arzuları vardır. Kullanıcılar genellikle daha büyük blok boyutları ister, çünkü küçük bloklarla eşleştirilmiş yüksek tıkanıklık yüksek ücretlere neden olur. Öte yandan, madenciler daha küçük blok boyutları isteyebilir çünkü büyük bloklar işlem başına daha az ücrete yol açar. Diğer geliştiriciler ve kullanıcılar, ağın güvenliği konusunda endişe duyabilirler. Sonuç olarak, şu anda gaz sınırını belirleyen öncelikle madencilerdir.

EGL’nin oylanan gaz sınırında mevcut gaz sınırından +/- 4m’lik bir sınırı vardır. 22 Temmuz 2021 itibariyle, gaz limiti 15M’dir, yani gaz limitlerinde olası oylama aralıkları 11M ile 19M arasında olabilir. Gaz, her Gwei’nin 0.000000001 ETH’ye eşit olduğu ETH cinsinden ifade edilen Gwei ile gösterilir.

EGL, ağdaki optimal gaz limitini belirlemede sadece madencilere değil tüm paydaşlara daha fazla yetki verecek bir mekanizma sunmayı ve eylemlerini teşvik ederek madenci faaliyetlerini koordine etmeyi amaçlıyor.

Gaz Limitleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

EGL Nasıl Çalışır ?

EGL Nasıl Çalışır?
EGL Nasıl Çalışır?

Ethereum Topluluğu Lansmanı

Kullanıcılar ve DApp’ler daha düşük ücretler isteyebilirken, madenciler sınırlı blok boyutlarının neden olduğu tıkanıklıktan yararlanır. Madenciler kısa vadede bu modelden faydalanabilecek olsa da, daha yüksek işlem ücretleri genel ağ etkinliğini de sınırlandırıyor. Uzun vadede, kullanıcılar ve geliştiriciler, daha düşük işlem maliyetlerine sahip diğer protokoller lehine ETH ağından tamamen ayrılabilirler.

EGL aracılığıyla, kullanıcılar, DApp geliştiricileri, çekirdek geliştiriciler ve madenciler dahil olmak üzere tüm ETH topluluğu, istedikleri gaz sınırına oy verebilir ve madencileri topluluk rehberliğini takip ettikleri için ödüllendirebilir. Madenciler EGL ve ETH topluluğunun gaz limitini takip ettiklerinde, normal blok ödüllerine ek olarak EGL kazanırlar. EGL hem bir koordinasyon hem de ödül mekanizmasıdır.

Ağı önyüklemek için kullanıcılar EGL Genesis sözleşmesinde ETH’yi kilitler. Genesis etkinliğinde, ETH katkıları EGL’lerle eşleştirilir ve Balancer protokolündeki bir ETH-EGL havuzuna dağıtılır.

ETH topluluğundaki, topluluğun istenen gaz sınırının ne olması gerektiğine dair bir bilgi sinyali olarak hizmet edebilecek önemli sesleri vurgulamak için, müşteri ekipleri de dahil olmak üzere çekirdek geliştiricilere 50 milyon EGL dağıtılacak. Bu gruba EGL Sinyalleri denir.

Oluşum sonrası, EGL sahipleri ek EGL’ler kazanmak için istedikleri gaz limitleri için oy kullanabilirler. Ortaya çıkan Balancer havuzu jetonları ve EGL’ler, katılım zamanına bağlı olarak Genesis’ten 10 ila 52 hafta sonra piyasaya sürülecektir (önceki katılımcılar önce serbest bırakır, daha fazla ayrıntı için modele bakın)) ve oylama için bonus EGL’ler kazanın (daha sonra katılımcılar daha fazla bonus oylama EGL’si kazanır, daha fazla ayrıntı için modele bakın ). Bonus oylama EGL’leri, tüm Genesis belirteçleri serbest bırakılıncaya kadar kilitlenir.

MADENCİ ÖDÜLLERİ

DAO

OYLAMA

EGL sahipleri, istenen gaz limitlerini oylamak için EGL’leri 1-8 hafta kilitler. Oy, mevcut gaz sınırına kıyasla +/- 4M aralığında olmalıdır. Oylar, miktar ve kilitlenme esas alınarak haftalık ağırlık ortalaması alınır. İstenen gaz limiti, ağırlıklı ortalamaya ayarlanır, ancak haftalık zincirin mevcut limitinin 1M üstünde/altında gaz ile sınırlıdır. Seçmenler oy vererek ek EGL ödülleri alırlar.

250 milyon EGL, Genesis etkinliğinin bir parçası olarak DAO’ya en az 1 yıl süreyle kilit altında dağıtılacaktır. Bu EGL, daha fazla geliştirmeyi, güvenlik denetimlerini vb. desteklemek için kullanılacaktır. Bu fonların tahsisi, henüz tam olarak geliştirilmemiş olan oylama sürecinin bir parçası olarak EGL seçmenleri tarafından kararlaştırılır. Ek olarak işlevsellik V2’ye dahil edilecektir.

Madenciler, EGL sahipleri tarafından oylanan limitin 1 milyon gazı içinde gaz limiti olan bir blok ürettiklerinde EGL kazanabilirler. Madenciler, bir blok madenciliği yaptıklarında “kazanılan” EGL’leri süpürmek için bir işlem ekleyerek ödüllerini toplayabilirler. EGL madenciliği ödülleri, bloğun gaz limitinin EGL sahibinin istediği gaz limitine ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak artar.

 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu